Sabit Akım Kaynağı

Başlatan Teğmen, 12 Aralık 2017, 16:54:07

Zoroaster

Alıntı YapMotorların Akımını nasıl sabitliyorsunuz?

HP nin eski kalem plotterlarinda programla yaptigi gibi.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

O nedir ZorO usta:)

Ben yazılımsal ve varsa donanımsal olarak nasıl yaptığınızı soruyorum.

Zoroaster

Sabitlemek istedigin akimi ADC ile olcuyorsun akimdaki hatayi buluyorsun hatayi tolere edecek pwm degerini hesapliyorsun ve pwm i basiyorsun.

Bunu dongu icinde yapiyorsun.

UC3843, SG352x vs ne yapiyorsa sen de aynisini yazilim ve mevcut donanimla yapiyorsun.
Seytan deliginden kacti.

cetin1990

hatayi tolere edecek pwm degerini hesaplamaya gerek yok. Hata düzelene kadar darbe/periyot oranını artırmak  veya azaltmak yeterli.

Teğmen

Alıntı yapılan: cetin1990 - 13 Aralık 2017, 16:51:40
hatayi tolere edecek pwm degerini hesaplamaya gerek yok. Hata düzelene kadar darbe/periyot oranını artırmak  veya azaltmak yeterli.
Hesaplamadan yaparsak deneme yanılmayla problem olabilir diye düşünüyorum.Pwm i nasıl artırıp azaltacağız hata hesabını bilmeden?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Yani PİD veya PI diyorsunuz değilmi?

UC38xx'ler veya başkaca smps entegreleri aynı işimi yapıyor?

Cycle By Cycle kotrol de yapabilirmiyiz bu şekilde?

@Teğmen usta, bak ZorO usta yazıyor,birde yazmıyor diyordun al işte bal gibi de yazıyor:)

Teğmen usta, Kurt'la Kuzu'yu baş başa bırakıp Tüydün.Senin bu yaptığına İngiliz Siyaseti derler.
Ortalığı karıştır sonra topuk.
Sende gelsene bir şeyler sorsana Doktora.

Diyordumki demeye kalmadan gelmişsin Teğmen:)

Teğmen

@JOKERAS usta @Zoroaster usta bu kısımda benim sorduğum sorunun cevabını net verdi zaten kendisine teşekkür ediyoruz.
Ama soruldukça detay artıyor o başka :)
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Ben alacağımı aldım gerisi beni ilgilendirmez diyorsun yani.
Vay bee,böyle satış görülmemiştir herhalde:)

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 13 Aralık 2017, 17:18:26
Ben alacağımı aldım gerisi beni ilgilendirmez diyorsun yani.
Vay bee,böyle satış görülmemiştir herhalde:)
Ne alakası var @JOKERAS usta sorduktan sonra başka işe geçtim başlığı bıraktım o yüzden yoksa ben açtığım her başlığı hep takip ediyorum.

cetin1990

Pwm oranı bir sayıdır. Sayıyı artırıp azaltmak için hesap gerekmez. Sayi=sayi+1

JOKERAS

cetin1990, tamamda Sayıyı arttırıp azaltmak için geçen sürede ne yapacağız?
Bahsi geçen konu besleme devresi,Motor sürme veya resistans sürme değil.

Eğerki hata fakını düzeltmek için o kadar beklersek besleme yükselmeyecekmi veya düşmeyecekmi?
Birde şöyle bir durum olur sanırım.

Set değer ile hata eşitlendiğinde salınım başlar.Onun için +/- tölere değer eklemek gerekir.

cetin1990

Sayıyı artırmak için geçen sürede pwm önceki haliyle yayında. Yeni değeri set edince o geçerli oluyor. Hiç donanımsal pwm kullanmadın mı?

JOKERAS

PWM oranımız Atıyorum %30 olsun.
Bunu arttırmak veya azaltmak gerektiğini ilgili donanım bize söyledi.
Dediki. Sen %30 Oranlı bir PWM basıyorsun, ama bize şu an,hemen, anında %30 değilde %15 lazım.

O zaman ne yapacağız?Sizin söylemlerinize göre Pwm Oranını düşürmek için if else'ye gideceğiz.
Tabii Pgm uzayının bilmem neresindeki işini bitirmesini ve sonra if Else gelmesini bekleyeceğiz.
Pwm Oranının birer birer düşüp Ref'e eşit veya küçük olmasını bekleyeceğiz.

Bu biraz zaman alacak.Bu zaman aralığını ne yapacağız?

Gerilim oldu Pik.Devrede ne varsa Duman oldu.

Aynı durum artarken de olacak.Donanımın bizden istediği gücü karşılamak için
if else sorgusuna tabi tutup bekleyeceğiz.Bu sırada Devre Bayılacak.

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 13 Aralık 2017, 19:34:41
PWM oranımız Atıyorum %30 olsun.
Bunu arttırmak veya azaltmak gerektiğini ilgili donanım bize söyledi.
Dediki. Sen %30 Oranlı bir PWM basıyorsun, ama bize şu an,hemen, anında %30 değilde %15 lazım.

O zaman ne yapacağız?Sizin söylemlerinize göre Pwm Oranını düşürmek için if else'ye gideceğiz.
Tabii Pgm uzayının bilmem neresindeki işini bitirmesini ve sonra if Else gelmesini bekleyeceğiz.
Pwm Oranının birer birer düşüp Ref'e eşit veya küçük olmasını bekleyeceğiz.

Bu biraz zaman alacak.Bu zaman aralığını ne yapacağız?

Gerilim oldu Pik.Devrede ne varsa Duman oldu.

Aynı durum artarken de olacak.Donanımın bizden istediği gücü karşılamak için

@JOKERAS ustaya katılıyorum tam da anlayamadım bu donanımsal pwm olayını @cetin1990 nedir açıklar mısın bu donanımsal pwm ?

cetin1990

Yazılımsal olarak veya Donanım yardımıyla  PWM çıkış elde edilebilir. Burada donanımsal PWM desteği olan  denetleyiciler çok avantaj sağlamaktadır.  Bu tür denetleyicilerrin içinde PWM üretmeye yarayan ayrı bir donanım bulunur.Biz buraya program yardımıyla bir değer atarız ve bu modül programdan bağımsız PWM üretebilir.Yani denetleyici ile sürekli işlem yaptırmayız.

Donanımsal PWM özelliği ile PWM dalganın frekansını ve duty cycle nı belirleriz. Belirlediğimiz ve PWM desteği olan bir bacaktan da bu çıkışı alabiliriz.

Yazılımsal olarak nerdeyse her denetleyici ile PWM sinyal üretebiliriz. Buradaki mantık bir pini belirli bir süre 1 diğer bir süre 0 yapmaktır. Böylece bir PWM elde etmiş oluruz. Fakat bu işlemi denetleyici sürekli yapmalıdır.Yani komut sürekli çalışmalıdır. Bunu işlemci sürekli yaptığı için aynı anda başka bir işlem yapılamamaktadır. Eğer PWM kullanacaksanız  donanımsal olarak PWM desteği olan bir denetleyici kullanmalısınız.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 13 Aralık 2017, 19:34:41
..Aynı durum artarken de olacak.Donanımın bizden istediği gücü karşılamak için
Devre bu kadar hassas ise bu yöntem yanlış demek ki. Çok hızlı işlemci kullanılır.  Olmadıysa lm317 benzeri malzeme kullanılır.  Başka bir yöntem var mı bildiğiniz?  Önereceğiniz?