Sabit Akım Kaynağı

Başlatan Teğmen, 12 Aralık 2017, 16:54:07

Teğmen

Alıntı yapılan: cetin1990 - 14 Aralık 2017, 09:32:28
Yazılımsal olarak veya Donanım yardımıyla  PWM çıkış elde edilebilir. Burada donanımsal PWM desteği olan  denetleyiciler çok avantaj sağlamaktadır.  Bu tür denetleyicilerrin içinde PWM üretmeye yarayan ayrı bir donanım bulunur.Biz buraya program yardımıyla bir değer atarız ve bu modül programdan bağımsız PWM üretebilir.Yani denetleyici ile sürekli işlem yaptırmayız.

Donanımsal PWM özelliği ile PWM dalganın frekansını ve duty cycle nı belirleriz. Belirlediğimiz ve PWM desteği olan bir bacaktan da bu çıkışı alabiliriz.

Yazılımsal olarak nerdeyse her denetleyici ile PWM sinyal üretebiliriz. Buradaki mantık bir pini belirli bir süre 1 diğer bir süre 0 yapmaktır. Böylece bir PWM elde etmiş oluruz. Fakat bu işlemi denetleyici sürekli yapmalıdır.Yani komut sürekli çalışmalıdır. Bunu işlemci sürekli yaptığı için aynı anda başka bir işlem yapılamamaktadır. Eğer PWM kullanacaksanız  donanımsal olarak PWM desteği olan bir denetleyici kullanmalısınız.

Devre bu kadar hassas ise bu yöntem yanlış demek ki. Çok hızlı işlemci kullanılır.  Olmadıysa lm317 benzeri malzeme kullanılır.  Başka bir yöntem var mı bildiğiniz?  Önereceğiniz?
@cetin1990 usta anlatımın için teşekkürler donanımsal pwm ve yazılımsal pwm i öğrendik sayende.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

drozk

Alıntı YapYazılımsal olarak nerdeyse her denetleyici ile PWM sinyal üretebiliriz. Buradaki mantık bir pini belirli bir süre 1 diğer bir süre 0 yapmaktır. Böylece bir PWM elde etmiş oluruz. Fakat bu işlemi denetleyici sürekli yapmalıdır.Yani komut sürekli çalışmalıdır. Bunu işlemci sürekli yaptığı için aynı anda başka bir işlem yapılamamaktadır. Eğer PWM kullanacaksanız  donanımsal olarak PWM desteği olan bir denetleyici kullanmalısınız.

Küçük bir ekleme yapmak gerekirse; periyodik interrupt ile soft PWM oluşturduğunuzda işlemci kalan zamanlarda diğer işler ile ilgilenebilir.

Teğmen

Alıntı yapılan: drozk - 14 Aralık 2017, 23:50:14
Küçük bir ekleme yapmak gerekirse; periyodik interrupt ile soft PWM oluşturduğunuzda işlemci kalan zamanlarda diğer işler ile ilgilenebilir.

@drozk usta bu soft pwm olayı nedir anlatabilir misiniz?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

drozk

Soft PWM = Software PWM = yazılım ile PWM.

Teğmen

Alıntı yapılan: drozk - 15 Aralık 2017, 20:59:29
Soft PWM = Software PWM = yazılım ile PWM.
Bende soft start gibi birşey sanmıştım usta :)