Burst Mode Smps nedir?

Başlatan JOKERAS, 14 Aralık 2017, 13:36:06

JOKERAS

Sayın çok değerli arkadaşlar.
Burst Mode Smps nedir?Nedir ne işe yarar?
Avantajları dezavantajları nelerdir?
Tasarımları nasıldır vs.

Bu konuda bizleri aydınlatırmısınız?
Teşekkürler.

ahmet_zxc

neymiş neymiş diye bi baktım..

en güzel burda anlatıyor.. tabii aynen yapamazsın..

https://www.google.com/patents/US4937728

Teğmen

Merhaba Burst Mode SMPS şöyle kısaca açıklayabilirim.Normal AC DC dönüştürücüler,adaptörler ve SMPS 'ler full load yani tam yükte çalışırken belirli bir akım çekerler ve güç harcarlar.Bu SMPS'ler no load yani yüksüz bırakıldığında halen şebekeye bağlı kalırsa az da olsa güç harcamaya devam ederler.Mesela cep telefonu şarj aletleri gibi bunların yük yokken şebekeye bağlı kalması güç harcanmasına sebep olur.
Ayrıca çıkış geriliminde dalgalılık yok da denilse iyi incelendiğinde az  da olsa ripiller kalır.Frekans aynı şekilde değişimler gösterebilir.Tüm bu parazitik etkileri ortadan kaldırmak ve harcanan gücü (no load'da)azaltmak için seri modlu (BURST MODE SMPS)'ler tasarlanmıştır.
Nette ingilizce olarak birçok döküman mevcut @JOKERAS usta.Fakat ben güç elektronikçisi değilim o yüzden UPS de çok ama çok zorlanıyorum.Bu sebeple tasarımı hakkında fikrim yok.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Teğmen usta,sende ingilizce Pdf önerdinya Artık ölsem de Gam yemem:)

Yük olmadığında tüm Smps'ler aynı davranmıyormu?
Burst Mode Smps'ler Yük varken farklımı davranıyor yani?

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Aralık 2017, 14:26:21
Teğmen usta,sende ingilizce Pdf önerdinya Artık ölsem de Gam yemem:)

Yük olmadığında tüm Smps'ler aynı davranmıyormu?
Burst Mode Smps'ler Yük varken farklımı davranıyor yani?
Benim anladığım kadarıyla Burst Mode olanlar güç harcaması yük yokken daha az normal smpsler adaptörler şebekeye bağlı olduğunda hep bir kayıp var.
Bu arada ben dökümanları ingilizce okurum hep usta niye öyle dedin
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

İngilizcem olmadığı için. Türkçe'yi bile zor anlıyorum.

Tek sebep bumu yani?Daha az enerji tüketimimi?

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Aralık 2017, 15:43:31
İngilizcem olmadığı için. Türkçe'yi bile zor anlıyorum.

Tek sebep bumu yani?Daha az enerji tüketimimi?
Bizdede iyi değil usta ya okuyoruz dediğimize bakma anlamaya çalışıyoruz hepsi o.
Tek sebep o değil çıkış parazitleriyle ilgili falan bilgiler verilmiş ama ciddi araştırmak gerekir eğer lazımsa.

JOKERAS

O kadar bizde okuyoruz Teğmen Reis.Okuyoruz ama bir şey anlamıyoruz tabii:)

Lazımlık değil,fikir jimlastiği olsun diye açtım konuyu.

Ne hikmetse 3-5 kişi haricinde kimse yazmıyor konuya.

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Aralık 2017, 17:52:04
O kadar bizde okuyoruz Teğmen Reis.Okuyoruz ama bir şey anlamıyoruz tabii:)

Lazımlık değil,fikir jimlastiği olsun diye açtım konuyu.

Ne hikmetse 3-5 kişi haricinde kimse yazmıyor konuya.

Bu konuda size katılıyorum @JOKERAS usta konularla ilgilenmiyor pek kimse

devrecii

Bu işi bilenler , neden bedavaya anlatayım ki , kolay mı öğrendim diyor.

Yeni nesil ise hiç teknoloji ile ilgilenmiyor merak etmiyor.

Elektroniğe ilgi bitti, hem adam ne diye uğraşsın paramı kazanacak herşeyin hazırı var zaten.

Bu nedenle foruma ilgi yok, çok sessiz ,yazanlar hep aynı kişiler toplasanız 20-30 kişi.

JOKERAS

Yazmıyorlar ama niye?Aklıma bir kaç şey geliyor.

1) Bilmiyorlar.
2) Biliyorlar söylemiyorlar.
3) Bilip bilmediklerinden emin değiller.
4) Yanlışta olsa Yorum yapmaktan kaçınıyorlar.Sanırım yanlış bir şey yazarlarsa Karizmanın çizileceğini düşünüyorlar.
5) Bu tür konular pek ilgilerini çekmiyor.
6) Bize gıcık oluyorlar.
7) Hepsi:)

İşin tuhaf yanlarından biri de şu.
Bir bakıyorsun vatandaşın biri,birileri alakasız bir konuda, ben şöyle Smps yaptım,
Şöyle Ups tasarladım,şöyle boost yaptım,flayback,buck yaptım diyor.
Şu nasıl oluyor dediğimizde Matematik formüllerini gözümüze sokuyorlar.
Matematik olmasın demiyoruzki.

Kaç defa sordum.Feedback nasıl olur,neye yarar nasıl yapmalıyız,mekanizma nasıl işliyor diye
Yine cevap gelmedi vesselam.

Bu durumda körler sağırlar birbirimizi ağırlayacağız.Kendi göbeciğimizi kendimiz keseceğiz.
Ayı'ya sormuşlar senin ensen niye kalın diye.Çünkü kendi işimi kendim görürüm demiş bizim Ayıcık:)

Bu durumda Ayı biz oluyoruz:)

baran123

Asıl sebebini sizin için özetleyebilirim. :)
Konu çok derin aslında
A kişisi : Lisede 4 sene köpek gibi çalışıp üniversite kazanıp 5 sene yabancı dil, matematik, fizik, donanım, yazılım içinde boğulduktan sonra
üzerine gece gündüz 5+ yıl çalışıp çok zor şekilde tecrübe edindikten de sonra bu kişi artık bir takım konularda bilgi ve tecrübe sahibi oluyor(Belkide yüksek lisans da yapmıştır).

Ve siz gelmiş bu saydığım kazanımlardan hiç birine tam olarak sahip olmadan bu adamlardan cevap bekliyorsunuz.
Kusura bakmayın ama o adam o kadar saç baş yoldurup hayatının kalan kısmını masa başında geçirmiş.
Kalkıp ta o tecrübeleri burada anlatırsa Allah da onun belasını verir. :)

Bu arada yazdıklarımı sakın yanlış anlamayın sözüm size değil.
içinizde ki heves uğraşma isteği ve çalışma azmi gerçekten gurur verici.
Güç elektroniği bilsem 0 dan sonuna kadar anlatacağım ama ilgi ve çalışma alanım genelde Dijital (MCU ve Haberleşme) :(
Umarım Allah emeklerinizi boşa çıkarmaz da istediklerinizi öğrenir ve yaparsınız.
Sadece kendinizi A kişisinin yerine koyup ve empati yapın.

Bu arada Teğmen ve JOKERAS hocam sizin konulara cevap vermek için çok araştırma yaptım fakat bilmediğim bir alan olduğundan
"Aman yanlış bir şey söylemeyeyim" diye tam cevap yazarken bir çok defa silip vazgeçtim.
Eminim bir çok arkadaşta bu durumu yaşamıştır.

Uzun süredir bu forumda bulunan biri olarak düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Sizi kırıp saygısızlık yaptıysam özür dilerim.

Son olarak babamın anlattığı bir hikaye paylaşayım.
"Bir gün pehlivan bir çırak almış ve onu yetiştirmeye başlamış.
Çırak bir sürü özel tekniği ve tecrübeyi iyi bir şekilde öğrendikten sonra meydanın ortasında Ustasına
"Hadi güreşelim artık herşeyi öğrendim" diyip insanların içinde ustasına kafa tutar.
Bu duruma kızan insanlar çırağa kızar fakat nafile
Usta ve Çırak güreşirken tam çırak kazanır gibi olur ama usta anlatmadığı özel bir hareketle çırağı devirir
Sinirden deliye dönen çırak "Bana bunu öğretmedin adil değil" diyerek kızar
Usta "Onuda öğretseydiniz çırak olurdum üstüne de millete rezil olurdum." gibi bir ifade kullanır.
Özür dileyen çırak hatasını anlar ve eve gittiğinde bu yeni hareketi de öğrendiğini fark eder ve oda artık bir usta olduğunu anlar."

devrecii

@baran123

Bunları üniversitede öğrenemezsin emin ol, Eğer bunları öğretecek hocalar Türkiye'de olsa idi şimdi dolar 4 tl değil 1 tl olurdu.

Eğer mühendis isen çalışmaya başla bence   ;) çünkü güç devresinin olmadığı yer yok. Türkiye'de bu bilgiler ne yazıkki yok.

Jokeras soruya cevabım bunlar.

JOKERAS

@baran123 , niye kızayım?Kendi adıma kızacak bir şey yok.

Eğer durum dediğiniz gibiyse,bilgilerini paylaşmak istemiyorlarsa bu kadar gürültüye ne gerek var o zaman.
Sadece Smps konusumu çetrefilli.Elektroniğin,yazılımın neredeyse tamamı zor konular.
Forumun amacı birilerinin ego tatmin,bilmeyenleri ezme yerimi yoksa bilgi paylaşma yerimi?

O Tecrübeleri burada paylaştığında Allah belasını verir demek çok ağır söylem.
O zaman bu işlerle iştigal edenler uğraşmasınlar.Bilmedikleri konularda es geçsinler.
Hadi beni geçtim.Okumamış,ömrü çalışmakla geçmiş kara cahil biri olarak Fasulye bile değilim.

Okumuş,Mürekkep yalamışlar bile birbirleriyle bilgi alış verişi yapmıyorki.

Eğer öyle düşünülüyorsa kendilerine öğretene ihanet ediyorlar demektir.
Kimse Anasının karnında öğrenmedi bunları.Hep birileri öğretti.

Sonra ne deniyor?Biz Ülke olarak neden bir şey yapamıyoruz.Karikatürler de Göbeğini kaşıyan diye aşağılanıyoruz.
Yıllardır Tv tamir ediyorum, bir tane daha yerli tasarım bir devreye rast gelmedim.

Hali hazırdaki bir çok devre tasarımı İnternetten kopyalanıp sağı solu değiştirilip "Yerli" diye iteleniyor.
Bize özgü bir tasarım yok.Belki vardır da ben görmedim.

Bu devre Toplojilerini yabancılar buluyorda o kadar okul okumuş zatı muhteremler niye bulamıyor?
Adamların yıllar evvel buldukları şeyleri biz daha hayal bile edemiyoruz.Niye?

Eğer Adam yıllardır saç baş yolup okumuş kendine hayrı dokunmamış bilgiyi saklamışsa,
Sonra Nallar dikmiş Tahtakale'ye gitmişse.Sonuç?Elde kocaman bir sıfır.

Eğer düşünce buysa,vay halimize:(

baran123

@iboibo hocam haklısınız siz daha iyisini bilirsiniz. Ben daha gencim bir takım yoğunluklar ve sebeplerden dolayı bazı konulara henüz giremedim.

@JOKERAS hocam vallahi korktum kızacaksınız diye :)
Ama güzel bir üslup ve anlayışla karşıladınız :)
Ben sadece görüp duyduklarımı özetledim. Ama maalesef bu böyle.
Forum'un amacı belkide sabaha kadar tartışılacak bir konu.
O kadarını bilemiyorum.
"benim adım hıdır elimden gelen budur" :)

Hepinize Kolay gelsin.