Burst Mode Smps nedir?

Başlatan JOKERAS, 14 Aralık 2017, 13:36:06

Teğmen

Alıntı yapılan: baran123 - 14 Aralık 2017, 19:15:17
Asıl sebebini sizin için özetleyebilirim. :)
Konu çok derin aslında
A kişisi : Lisede 4 sene köpek gibi çalışıp üniversite kazanıp 5 sene yabancı dil, matematik, fizik, donanım, yazılım içinde boğulduktan sonra
üzerine gece gündüz 5+ yıl çalışıp çok zor şekilde tecrübe edindikten de sonra bu kişi artık bir takım konularda bilgi ve tecrübe sahibi oluyor(Belkide yüksek lisans da yapmıştır).

Ve siz gelmiş bu saydığım kazanımlardan hiç birine tam olarak sahip olmadan bu adamlardan cevap bekliyorsunuz.
Kusura bakmayın ama o adam o kadar saç baş yoldurup hayatının kalan kısmını masa başında geçirmiş.
Kalkıp ta o tecrübeleri burada anlatırsa Allah da onun belasını verir. :)

Bu arada yazdıklarımı sakın yanlış anlamayın sözüm size değil.
içinizde ki heves uğraşma isteği ve çalışma azmi gerçekten gurur verici.
Güç elektroniği bilsem 0 dan sonuna kadar anlatacağım ama ilgi ve çalışma alanım genelde Dijital (MCU ve Haberleşme) :(
Umarım Allah emeklerinizi boşa çıkarmaz da istediklerinizi öğrenir ve yaparsınız.
Sadece kendinizi A kişisinin yerine koyup ve empati yapın.

Bu arada Teğmen ve JOKERAS hocam sizin konulara cevap vermek için çok araştırma yaptım fakat bilmediğim bir alan olduğundan
"Aman yanlış bir şey söylemeyeyim" diye tam cevap yazarken bir çok defa silip vazgeçtim.
Eminim bir çok arkadaşta bu durumu yaşamıştır.

Uzun süredir bu forumda bulunan biri olarak düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Sizi kırıp saygısızlık yaptıysam özür dilerim.

Son olarak babamın anlattığı bir hikaye paylaşayım.
"Bir gün pehlivan bir çırak almış ve onu yetiştirmeye başlamış.
Çırak bir sürü özel tekniği ve tecrübeyi iyi bir şekilde öğrendikten sonra meydanın ortasında Ustasına
"Hadi güreşelim artık herşeyi öğrendim" diyip insanların içinde ustasına kafa tutar.
Bu duruma kızan insanlar çırağa kızar fakat nafile
Usta ve Çırak güreşirken tam çırak kazanır gibi olur ama usta anlatmadığı özel bir hareketle çırağı devirir
Sinirden deliye dönen çırak "Bana bunu öğretmedin adil değil" diyerek kızar
Usta "Onuda öğretseydiniz çırak olurdum üstüne de millete rezil olurdum." gibi bir ifade kullanır.
Özür dileyen çırak hatasını anlar ve eve gittiğinde bu yeni hareketi de öğrendiğini fark eder ve oda artık bir usta olduğunu anlar."

Ülke gelişsin istiyorsak herkes bilgisini paylaşmalı merak etmeyin zaten şuradan yazılan hiçbir iletiyle kimse kimseyi geçmez sadece bir ipucu alıp uğraşıyor herkes kendi işinde.
Bu yorum kısmı gerçekten çok değişik olmuş.Bilgi paylaştıkça çoğalır.Ki burda herkes çok temel şeyler soruyor.Örneğin ben mesela smps yapmaya çalışırken topoloji çeşidi soruyorum.Cevap verseler ne vermeseler ne alır kitabını biraz maliyetli olur birde 2 3 gün daha fazla uğraşır hepsi o sonuçta zaten öğrenir herkes.Bu forumlar bilgiyi hızlı paylaşmak için değil mi?Zaten savunma sanayi ve endüstriyel anlamda değeri olan birşey konuşulmuyor sorulmuyor.

Onun dışında okumuş/okumamış ayrımı yapmak da doğru değil bence.Tamam birisi yıllarca okumuş ama diğeri de çalışarak bu işlerle uğraşmış ki şunu atlamamak gerekir okuyan okuyor ama çoğu kişinin okumaya fırsatı olmayabiliyor.
Ki cevap vermeye de kimse kimseyi zorlamıyor.Bilen isteyen yazsın istemeyen zaten yazmasın onun bilgisi de onda kalsın sorun yok :)
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

ahmet_zxc

@baran123  anlattığın hikaye tam olarak bizi bitirmek için uydurulmuş bir hikaye sakın bu mantıkta olmayın, bizim sonumuzu getiri bu mantık.

ben size bir japon birde kızılderili atasözü paylaşayım.

Sanatçıyım diyebilmek için, ustanı geçeceksin ve kendini geçecek bir öğrenci yetiştireceksin. Japon Atasözü.
"Yükün Dürüstlükse Gücün Düşer Belki AMA Başın Düşmez.(kızılderili atasözü)

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

JOKERAS

baran123, Size ne hakla kızabilirim ki?Siz fikrinizi yazdınız.Ne korkuyorsun?

Korkma!Korkacağın şeyler bunlar değil,korkutacak şeylerle baş başa kalmak istemiyorsan
gece gündüz çalışmalısın.
İşin inciğini boncuğunu öyle bir öğreneceksinki,sen işi değil,iş seni görünce korkudan titreyecek.

20 Yaşındayım diyorsun, şu an çakraların açık.Kıymetini bil.Senin yaşlarındayken
Hatta daha küçükken 13-15 yaşlarımdayken Betonu deliyordum:)Şaka yapmıyorum, gerçekten Beton deliyordum.
Elektrikçide çalışıyordum Desant yapıyorduk:)Ter Alnımızdan değil,başka yerlerimizden akıyordu.

Canım sıkılıyooo diyenler gidip biraz Elektrikçide,veya biraz ağır işlerde çalışıp sıkılan Canlarını gevşetebilirler.
Biraz Tecrübe edebilirler.Hayatın ne derece zor ve meşakkatli olduğunu görebilir ve hallerine şükredebilirler belki.
----------------------------------------------------

iboibo, eklediğiniz şekillere göre anahtarlama olayı Lineer değilde çok hızlı bir şekilde parça parçamı yapılıyor?

devrecii

Çizmişken bildiklerimin hepsini çizeyim dedim , trafoya gönderilen sinyalleri gösteriyor
isimlerini bilmiyorum kimbilir daha neler vardır.

Burst'a gelirsek hani seninle tartışmıştık basit buck convertor devresi vardı ,osilasyon konusunda
işe şimdi sırası.

Feedback konusunda kimse cevap vermiyor sezlenişine küçükte olsa cevap veriyor bu resim.

İşte bunu anlatmak istemiştim. İşte bu tepeler çıkışte ripple denen istenmeyen gürültü oluşturuyor.

Mesela zener diyotta ripple gürültüsü fazladır çünkü zenerin on durumuna geçmesi yavaş olur
Tl431 entegresinde akım aniden yükeldiği için ripple gürültüsü daha azdır. 

JOKERAS

iboibo usta, ama üstteki Buck convertör çiziminizde Burst yok.
Bu sayede Bobin akımı lineer artmazmı?
Bobin akımının Lineer artmasıyla Burst Mod arasında ne gibi farklar var?

Teğmen usta, Beslemeden yük çekilmediği durumlarda Enerji tasarrufu olduğundan bahsetmişti.
Zaten tüm Smps'ler Yükte olmadıklarında otomatik olarak en düşük seviyeye inmiyorlarmı?

Feedback konusu derken Cycle By Cycle kontrol, Slope Compansation, Soft start, Sabit Akım,Sabit gerilim durumlarının
nasıl işlediğini anlamaktı derdim.

Bu konuyu detaylı bir şekilde anlamam lazım.Kafayı delireceğim yoksa:)

devrecii

JOKERAS

Keşke bobini çizmeseydim bobinsiz de o devre çalışır, peki ne olur çıkış çok gürültülü olur büyük enerji kaybı olur .

Burst derken söyle düşün yarı otomatik tüfeği düşün üç tane atıp  susuyor burst mod derler. Tam otomatik ise başta verdiğim diğer topolojilerde var. Hiç susmuyor dalganın şeklini değiştiriyor.
mesela

Doktor bu ne
Alıntı YapFeedback konusu derken Cycle By Cycle kontrol, Slope Compansation, Soft start, Sabit Akım,Sabit gerilim durumlarının
nasıl işlediğini anlamaktı derdim.

Hocam fazla yükleme yapmayın , yemeğin bile yavaş yavaş yenmesi lazım çiğnemeden midene
doldurursan o bağırsaktan hayır gelir mi ?
Aynısını beyninize yapıyorsunuz yada bizi trollüyorsunuz  ;D ;D

<Sabit gerilim> işte verdiğim devredeki feedback bu işte

<Sabit Akım>

<Soft start>

Alıntı YapCycle By Cycle kontrol, Slope Compansation
bunlar burstta olmaz  başta verdiğim resimlerdeki
topolojilerde olur.

JOKERAS

iboibo utsa,tamam taslak olarak çizdiğiniz şekillerde olabilir.
Ama işin detayları nelerdir?
Devleri incelediğimizde Feedbackler genelde Comparatör veya Hata toplayıcı Opamplara veya Sample Hold
devrelerine giriyor.

Fazla Yükleme yapmıyorum:)Ne nasıl oluyorda oluyor adım adım merak ediyorum.

Cycle By Cycle bir kondansatör takınca bitiyormu yani?

Şema çizimlerin Maşallah Çince:)Daha düzgün çizsene şunları.

Sizi niye Troll'leyeyim, işim gücüm yokta Troll oyunumu oynayayım. Delimiyim ben?

Ben bunları yeni merak etmiyorum ve sormuyorum,aylar önce de sormuştum.
Derdim şu aslında.

Minik,Mini minnacık İşlemci Donanımlarını kullanarak Sabit Akım Buck, Boost, Sabit gerilim Buck,Flayback smps falan fıstık yapmak.
İşin Püf noktarlarını onun için soruyorum.
Şimdi bir çok işlemci içinde sayısız Donanım var.Bunları kullanarak 3.3V, 5V,12v Vs  Buck regülatör yapsak,yalandan yere
Lm tipi besleme Entegrelerine para vermesek kötümü olur yani?

Sabit Akım Led Sürücü Dizayn etmek ve bunu kontrol etmek için illaki harici Entegre kullanmanın mantığı yok.Bu ekstra maliyet demek.

Ayrıca İşlemci olması hasebiyle her türlü kullanıma kontrole uyumlu olması demek.

İşlemci devrelerimiz de haricen başka bir besleme Entegresine ihtiyaç duymayacağız demek.

Çokmu şey istiyorum:)

Haa birde Burst mod çıktı başımıza.Sanki Diğer modları çözdükte bu eksik kaldı:)

devrecii

Jokeras ,  optokupler bir nevi voltage comparator görevi görüyor zaten o dediğin şeyleri gözünde büyütme bir kondansatör bir dirençle o dediğin şeyler olur. Birşey kalitelidir yada değildir, bir motosiklet motoru var birde ferrari motoru var , dur hele bi mobilet motoru yapalım ilk önce.
Aşırı yükleme yapmayın dedim size  ;D

Bir de şu var, öğrensen ne olacak öğrenmesen ne olacak. Hobi amaçlı , yavaş yavaş overload yapmadan öğren işte, zevk için, burası Türkiye hiçbir fayda elde edemessin hatta salak damgası yersin , ne uğraşıyorsun salakmısın derler. Durum bu.

OG

(alttaki cevabım bu başlıktaki soru ile alakalı değil)

Konular niçin cevaplanmıyor?

Genelde cevaplanmayanlar,
Bir konunun baştan sona anlatılması beklendiği için

Makul olan alttaki gibi olmalı değil mi;
Herkes gibi çabalayıp emek verilecek, anlaşılmayan yerlerde yardım istenecek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Epsilon

Bende bazı sorulara neden cevaplar yazılmadığı konusunu açıklamak istiyorum.
Cevap yazılmıyor ,çünkü:
Soruyu soran bazı kişiler,biraz abartarak izah edersem,"Hey millet Tıp 3.sınıfta okuyorum,kalbin solda olduğunu biliyorum ,şimdi bu elimdeki bistüriyle kalp ameliyatı için hastanın neresinden kesmeye başlamalıyım " gibi cümlelerle sorular soruyorlar.
Bu tarz sorulara ,"Onlarca kalp ameliyatı yapmış " usta elektronikçier (veya tek çözümün okumak araştırmak olduğunu anlayan yeni elektronikçiler) ta baştan:
"Önce SMPS "konusunda özellikle yabancı kaynaklardan okuyun" demesine rağmen.Karşı taraf hala bu tarz sorulara devam ediyor ,bilgili ve tecrübeli insanların söylediklerini kale almıyorsanız bilgili insanlar sizi neden kale alsınlar.Ayrıca böyle kestirme bir yol vardı da bizim aklımıza mı gelmedi ?

Diğer yandan bilgi paylaşımı olmalı zırvalarına da inanmıyorum.
Bizim paylaştığımız bilgiler zaten açık olan bilgilerdir sır değildir .İngilizcesi olan herkesin kolayca ulaşabileceği bilgilerdir.
Ancak endüstride binlerce ,milyonlarca dolar eden Know-How bilgileri vardır.Adama "Çok ayıp ediyosun niye orayıda açıklamıyorsun  " diyemezsiniz.Zira o bilgi günde binlerce dolar kazanılmasına sebep olur.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Aralık 2017, 18:50:04
Yazmıyorlar ama niye?Aklıma bir kaç şey geliyor.

1) Bilmiyorlar.
2) Biliyorlar söylemiyorlar.
3) Bilip bilmediklerinden emin değiller.
4) Yanlışta olsa Yorum yapmaktan kaçınıyorlar.Sanırım yanlış bir şey yazarlarsa Karizmanın çizileceğini düşünüyorlar.
5) Bu tür konular pek ilgilerini çekmiyor.
6) Bize gıcık oluyorlar.
7) Hepsi:)

İşin tuhaf yanlarından biri de şu.
Bir bakıyorsun vatandaşın biri,birileri alakasız bir konuda, ben şöyle Smps yaptım,
Şöyle Ups tasarladım,şöyle boost yaptım,flayback,buck yaptım diyor.
Şu nasıl oluyor dediğimizde Matematik formüllerini gözümüze sokuyorlar.
Matematik olmasın demiyoruzki.

Kaç defa sordum.Feedback nasıl olur,neye yarar nasıl yapmalıyız,mekanizma nasıl işliyor diye
Yine cevap gelmedi vesselam.

Bu durumda körler sağırlar birbirimizi ağırlayacağız.Kendi göbeciğimizi kendimiz keseceğiz.
Ayı'ya sormuşlar senin ensen niye kalın diye.Çünkü kendi işimi kendim görürüm demiş bizim Ayıcık:)

Bu durumda Ayı biz oluyoruz:)

Aslında çok basit ve kişisel bir sıralamaya girmişsiniz kanımca.
Ve genellemeye çalışmışsınız.

Biraz daha açarsak asıl mesele burnu büyüklerin küçükleri kaale almama meselesi gibi olmuş.
Ben aynı kanaatte değilim.
1-Çoğu zaman insanlar boş vakitlerini bilgilenmek için burası gibi alanlarda değerlendir.
Paylaşmak birilerine öğretmek "Bilginin Zekatı" kabulü ile karınca kararınca bildiklerini paylaşmaya yardımcı olmaya çalışırlar.
Zira bilirlerki bir süre sonra kendileri değerlendirip kullanamadıklarını kaybederler. başkalarının kullanabilirliğini engellemenin ise kimseye bir faydası yoktur.
2-İnsanlar bir koşuşturmaca ve aceleyle tüm işlerini yetiştirip halletme çaışırken size vakitleri kalmayabilir. Anlatmaya kalksa olağandan fazla vakit kaybettiklerini tecrübe etmiş olabilirler.
3-Birçoğu zaten foruma girecek zamanı bile bulamadığından cevap vermemişlerdir.
Onların zaten hep burada hazır ve nazır oldukları gibi bir yanılgı içinde olabilirsiniz.
...
Dahada çoğaltılabilir.
Hayatı yaşayabilmek en büyük başarı ve problemdir.
Biraz insaf ve Empati iyi olur sanırım.

JOKERAS

Tamam arkadaşlar, ben hata yaptım.Sizde haklısınız.

Yazılarımda tekraren "Kendi Göbeğimizi Kendimiz Keselim" değimi hatırlıyorum.

Kalbin Sol tarafta olduğundan,böyle basit sorular sorulduğundan bahsedilmiş.
Bilgi paylaşmayı "Zırva" olarak nitelemişler:)

Sorular kimine göre basit, kimine göre zordur.Bu kişilerin bilgisiyle tecrübesiyle alakalıdır.

Dikkat ediyorum,her soruya alakasız 50 mesaj yazılırken,bir sürü yorum yapılırken zamanı olan vatandaş,
mesele sorulan soruya cevap vermek olunca Zamanı olmuyor:)Çok ilginç.

İlgili soru,konu Free Enerji veya Absürt bir konu olunca, Dalga geçmek için yarış başlıyor.
Konulara yazmayan kalmıyor.Zaman bol:)

Neyse arkadaşlar uzatmaya gerek yok.Kimseden Sadaka istemiyoruz.Biliyorsanız,keyfiniz istiyorsa sorulan soruya
cevap verirsiniz.Keyfiniz istemiyorsa cevap vermezsiniz olur biter.

Kendimiz çözeceğiz.Başka çaresi yok.
Olursa Ekim'e, Olmazsa Kasım'a kadar uğraşırız.Zamanımız Bol:)

Forum yöneticileri Konuyu Kilitleyebilir.Ve hatta komple silebilirler.

bulut_01

YENİLMEZ..