Küçük ölçekli koordinat sistemi

Başlatan boreas, 15 Aralık 2017, 10:08:06

boreas

Amazon firmasının taşıma robotlarını biliyorsunuzdur. O tarz bir taşıma aracı yapmak istiyorum. Yalnız araç fabrikadan herhangi bir noktadan çağrıldığı zaman şarj istasyonundan çıkıp gitmeli ve yolu bilmeli. Sarjı yetiyorsa bir diğer düğüm noktasına direk geçebilmeli gibi işler var. GPS gibi bir sistemi her yere sensör kablo çekmeden fabrika içinde kurmam gerekiyor. Öneriniz ne olur ?

Teşekkürler.

XX_CİHAN_XX

Baz istasyonlarındaki Cell ID mantığı ile bir şeyler yapılabilir.

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mufitsozen

Sayin @boreas , baslik indoor rtls, bir cok cozum ve alternatif var.
Biz 1.5 sene kadar once  bir depoda kullanmak icin  motorolanin bir sistemini kullanmistik, yanliz o siralar motorolanin bazi bolumlerini Zebra firmasi satin almisti. Eger ref bulamazsaniz  ben eski emaillerime bakar size en azindan urun adi vb bulurum
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

ahmet_zxc

bizim ticari olarak uyguladığımız iç ortam navigasyon sisteminde bluetooth ibeacon kullanıyoruz.

ahmet_zxc

bizim ticari olarak uyguladığımız iç ortam navigasyon sisteminde bluetotth ibeacon kullanıyoruz.

yazmıştım yukarda. ama bluetooth kelimesi bit kadar kalıp kaynamış arada

tekosis

Hiç kullanmadım ama bir ara forumda bu işler için zigbee kullanıldığını okumuştum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

leblebitozu

Kapalı alanda GPS mantığı gibi çalışan bir sistem ben görmedim. Ibeacon'lar ya da UWB RTLS modülleri, ya da VLC (Visible Light Communication) yöntemleri ile yapılanlar var ama hepsinde kapsama alanı oluşturacak şekilde sensor'ler vs. kurulması lazım.

sinus

boreas

Amazon'un yöntemi çok uygun değil. Yerlere etiket yapıştırmak zaten mümkün gözükmüyor onu geçtim bu robotlar tamamen düz zemin için uygun. 45'.lik yokuşu çıkmak ya da inmek gibi yetenekleri yok.

foseydon

tavan yüksekliği nedir?

Aklıma şöyle birşey geliyor, ne kadar uygulanabilir bilmiyorum. Tavana kamera konulur, cihazların üstüne renkli sticker yapıştırılarak hepsine numara verilir. Veya direk üzerinde numara olan sticker yapıştırılır. tepedeki kameralar cihazların üzerindeki kodları okuyarak cihazları yönlendirirler. RF ile cihaza ne tarafa gitmesi gerektiğini söylersiniz, hatta sarj durumu vs. gibi şeyleri öğrenip doğrudan sarj istasyonuna da gönderebilirsiniz. Bu tarz bir sistemle, bütün cihazlarınızın anlık olarak konumunu ve durumunu öğrenme şansınız olur. Dezavantajı görüntü işleme yapmak gerekecektir. Bu konuda çalışan firmalardan yardım alınabilir.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: leblebitozu - 15 Aralık 2017, 21:15:05
Kapalı alanda GPS mantığı gibi çalışan bir sistem ben görmedim.
ist pendik te ofisimize gelin anlatalım görmüş olursunuz. yada ümraniye devlet hastanesi yada perpa da kendi cep telefonunuzla kullanabilirsiniz.
Alıntı yapılan: leblebitozu - 15 Aralık 2017, 21:15:05
hepsinde kapsama alanı oluşturacak şekilde sensor'ler vs. kurulması lazım.
kaçınılmaz olarak.. gps uydusunun yerine bişey koyman lazım.

SpeedyX

@ahmet_zxc Sisteminizin hassasiyeti kac cm?
Tahminen bluetooth ile hareketli araç için gerekli hassasiyet yakalanamaz.
3 anchor dan fazlası için nasıl bir solver kullanıyorsunuz?

ahmet_zxc

gps yada benzeri tüm sistemlerde hassasiyet referans konumun adedi ile artırlır.

nekadar fazla uydu varsa okadar hassas konum belirlenir.

ondan sonrası veri iletişim hızı, refresh zamanı, ve antenin kaç db olduğu gibi hikayelerdir.

tekniğe çok girmek istemiyorum.

exmachine

Alıntı YapAmazon'un yöntemi çok uygun değil. Yerlere etiket yapıştırmak zaten mümkün gözükmüyor onu geçtim bu robotlar tamamen düz zemin için uygun. 45'.lik yokuşu çıkmak ya da inmek gibi yetenekleri yok.

Sanayide ki taşıma işleri için, bildiğimiz çizgi izleyen robotların biraz daha gelişmiş versiyonları 80'lerden beri kullanılıyor. Onu da bir araştırın.
Kablo, IR kamera, sticker, çizgi vs. herhangi bir ek donanım olmadan küçük çaplı ve hassas bir GPS sistemi imkansıza yakın.
Bu kadar küçük bir alanda ışık hızında hareket eden radyo dalgalarıyla konum tespitinin yapılabilmesi için sadece vericilerde değil aynı zamanda alıcı modüllerde de sürekli olarak kalibrasyonu yapılan atom saatlerinin bulunması gerekir. Mevcut GPS sisteminin çalışma mantığını biraz araştırırsan beni daha iyi anlarsın.

mufitsozen

Sayin @exmachine  "aynı zamanda alıcı modüllerde de sürekli olarak kalibrasyonu yapılan atom saatlerinin bulunması gerekir" diye yazmissiniz. Bu benim cok ilgimi cekti. Alicilarda kullanilabilecek atom saatlerini biraz daha detaylandirabilirmisiniz? Bu konuda kullanilabilecek ornek marka model, module vs oneriniz varmidir?
[/size]

Alicilardaki bu atom saatleri nasil kalibre edilebilir?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.