yüksek hassasiyetli akım okuma entegresi ?

Başlatan ghistmanzero, 16 Aralık 2017, 00:00:28

ghistmanzero

max 700-800mA çeken bir motorun akımını adc ile okumak için  analog çıkış veren tavsiye edebileceğiniz bir dıp soket entegre var mı acaba ?  max serisi ve drv8801 gibi sürücü entegreleri var  ama smdleri var. kendim high side akım ölçer bir devre yapayım dedim ama nedense teorik  hesap tutmadı. çıkış alamadım devreden.  ne tavsiye edersiniz  acaba ? hall effect sensorlere de baktım ama hassasiyetleri çok kötü. parazit boyutunda bir sonuç alabildim.

Erol YILMAZ

Motor pwm ile mi suruluyor? Dc mi?
Olcumun High side olma sarti var mi?

Zoroaster

Besleme voltajin max 15v civarinda ise siradan opamplar isini fazlasiyla gorecektir.
Seytan deliginden kacti.

ipek

MAX471 yada 472  birinin içinde şönt var diğerine dışarıdan takmak lazım..

fide

Merhaba.
İna139 yada ina13x in diğer entegreleri mevcut. Bunları deneyebikirsin. İşin içine motor girince adcyi okuma hızın yüksrk olmalı. Diğer bir öneri 0.1 ohm bir direnci motorun - si ile güç kaynağı - si arasına bağla.  Opampı da aşağı linkteki gibi bağla. Kazancı opamp çıkışı ve - ucuna bağlı direncle ayarlar adc ile okursun.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQxM-0cRkjDwaDLeppaWTWL98Qjnz_k1xm781V5E61i5kf8Gj-fqr3nPn543Q

Lm358 vb opampı başlangıç olarak denersin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ghistmanzero

Motor 12V DC bir motor. Pwm olma ihtimali de var. Onun için ayrı sürücü entegresi kullanıyorum zaten. Devrede akım ölcmem gereken iki yer mevcut. İlk yer icin direk aklıma low side shunt geldi. Onu koydum. Ama aynı anda iki tane low side shunt kullanırsam sorun olacağını okumustum bir yerde. Hani aynı anda ikisinden de değer okuyabilir miyim? Sonuçta ikisinin de bir ucu gnd üzerinde olmuş olacak. Bunun sıkıntı yaratacağı söyleniyordu. Opamp olarak da  Lm358 in input offset degeri max 3mV diyor datasheetinde. 0.5R lik bir direnç koymayı düşünüyorum shunt olarak. Minimum okuma da 200mA de olsa da olur. Bu durumda 200mA de  10mV verir ki bu da bana yeter lm 358e vermek için. Ordan da yükseltip isleyebilirim diyorum. Ama bunlar hep teori işte :)  örnek devre de bulamadım. Hani nedense kendim deneyerek de bulsam güvenemiyorum. İlla biri bu olur demeli diye düşünüyorum. Ina ve max Lara bi daha bakıcam.

Zoroaster

Iki sont neden gerekiyor?

LM358 pwm frekansin yuksekse iyi sonuc vermez. Daha hizli bir opamp kullanman gerekir. En azindan 10Mhz Bw olmali.
Seytan deliginden kacti.

ghistmanzero

Alıntı yapılan: Zoroaster - 16 Aralık 2017, 13:52:24
Iki sont neden gerekiyor?

LM358 pwm frekansin yuksekse iyi sonuc vermez. Daha hizli bir opamp kullanman gerekir. En azindan 10Mhz Bw olmali.
Pwm olayı için tavsiyenizi dikkate alıcam.

Devrede iki farklı kısmın akımını okuyorum çünkü. Bir tane is motor diğeri de bir yük. Fazla da akım çekiyor. Oraya direk shunt olarak şu düşük dirençli gerilim okunması için kullanılan tel malzemeden koydum. 10 A cekince adc olarak 0-1023 çözünürlükte 30 veriyor. Akım yokken de sabit ve kararlı şekilde 0 okuyorum. Hani hiç opamp kullanmadan bile akımi okuyorum. Tabi oraya da bir opamp koyucam ama dediğim gibi low side kullanımda sadece bir akım okunacak ise kullanılır birden fazla parçalı oakim akim okumada olmaz deniyor. High side için örnek bir çalışma bakıyorum ben de çünkü kendi kurduklarım nedense tepki vermedi. İkinci yüküm ise motor. 12v dc motor. Max 700-800mA çekiyor. Ben de hani bu akımı okumak istiyorum. Reduktorlu bi motor. Zorlanma durumunda okuyacağım akım değeri ile motoru kapatıcam. Sabit durucak belli bir müddet. Sonra geri sürücem. Akımı da ayarlarken 200-250-300-350-400-450-500mA şeklinde bir menü koyarak isteğim akım sağlandığında kapatıcam. Bir nevi sıkıştırma ayarı yani. Az sıkışsın dersem 200yapcam değeri. Adc 200mA geçerken karsilik  gelen değeri okuyunca motoru kapatıcam. Orda duracak motor. Eğer fazla sıkışsın dersem de ayarı 500 yapcam bu sefer motor 500mA çekene kadar yani orda zorlanana  kadar çalışcak. 500 e gelince duracak. Amacım bu.

Zoroaster

Ben hala problemi anlamadim. Cift sontlu devrenin semasini verirmisin?
Seytan deliginden kacti.

gokhan1500

Low side ölçümde birden fazla şönt kullanıldığında yükler birbirinin gerilimlerini etkiliyor ve hatalı ölçüm oluşturuyor. High side ölçüme geçince bu sefer sistemin gerilim değeride önemli oluyor. Maddiyat önemli değilse hazır çözümlere geçin LEM ve Tamura iyidir.

fide

Merhaba.
İki motoru da 12 voltla besliyorsun ve vdd ve ground aynı. Ama hâlâ low side yapabilirsin. Düşük akım çeken motoru bağladığın motor sürücü entegrenin groundu ile şse arasına bir low side direnci ( texasın 100uV offsetli opa serisi opampları var. Mouserdam Rom aracılığıyla getirtirsin), bir de yüksrk akım çeken motorun ayrı low side yaparsın.

Diğer bir yöntem acs 711, 712, 712 gibi serilerden en düşük akım değeri ile çalışanı yine opampla yükselt. Daha ayrıntılı okuma yaparsın.

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ghistmanzero

cevaplar için teşekkürler. sırayla deneye deneye uygun olanı bulucam artık :)

Erol YILMAZ

ghistmanzero

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Aralık 2017, 23:05:08
Bence bu opampi lm358 olarak dusunursen olur...
1n4148 leri de koymana gerek yok.

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS4ZFVyqQNAQ5DjyjjcQJfMWgHs7hpTop-sh8IOJX0A3AjnAPTR_4VFxo1nQA

teşekkürler. elimde uygun direnç olmadığı için şuan kuramadım ama simülasyonda 358 ile çalışmadı. ben de bu proteusun her zamanki hali diyerek aktif opamplardan birini seçtim. onda işe yaradı. tabi gerçekte çalışıp çalışmadığını görmeden proteusa da güvenmemek gerek  :)

Erol YILMAZ

Direnc degerlerine cok takilmana gerek yok. En yakin baska direncleri takabilirsin