OBD (on-board diagnostics) icin guzel bir fikir yakalamislar.

Başlatan Zoroaster, 16 Aralık 2017, 02:50:58

Eugene

ELM327 uzun süredir piyasada olan bir ürün. Yalnız benim başıma 2013 de bir olay geldi. Aracım kırmızı ışıkta tamamen elektrik kesti. (servis böyle tanımlamıştı)
Çekici ile servise gittiğimde bu ELM327 yi sokette unuttuğumu ve cihazın kısadevre olarak aracımı blokladığını fark ettik. Servis cihazı çıkardı ve aracım çalıştı.
Bu çin OBD cihazları ile dikkatli olun.

Sozuak

Bu araclar aslinda bir aracin genel bilgilerini gostermekle birlikte abs, otomatik vites, gostergeler, klima sistemi, bsifonksiyonlari gibi daha detayli olanlari gostermiyor.  Bazi araclar live data denilen motor calisirken saglanan gercel zamanli verileri de disari vermiyor yada kendi ureticisinin cihazini istiyor. O nedenle pek basarili olduklarini yada  sorunlarin giderilmesinde  vazgecilmez olduklarini soylemek zor. Hic yoktan iyidir elbette ama mucize beklemeyin. Bazen belli bir hata kodu uretici cihazinda daha kesin sorunu ifade ederken bu tip bir aygitla sorunu baska yerde aramaniza sebep olabilecek yorum alabiliyorsunuz. Arkadasimin tamirhanesindeki klon ama kapsamli cihaz ile cok iyi sonuc aliyorum. Elm uzun suredir bende var ama artik kullanmiyorum bile. Eger ihtiyaciniz varsa araciniza ozgu diagnostik cihazinin klonu daha cok is yapar.

mustafa_cmbz

OPEL araçlar için gruptan biri ruslara bir kart yaptırmıştı.Astraların ön paneldeki lcd yi söküp yerine tablet takıyorlardı.Wifi den de bu karta bağlanıp çoğu veriyi aktarıyordu.Yani yol bilgisayarı gibi kullanıyordu.