Tek Program çatısında Toplama

Başlatan ByTEK, 18 Aralık 2017, 11:40:00

ByTEK

Merhaba,

Farklı zaman dilimlerinde yazdığım ufak yada büyük uygulamaları tek çatıda toplamak istediğimde nasıl yol izlemeliyim. ?

Genelde Delphi, lazarus ile yazıyorum. basit usul exe aç kapat yapabilirim ama bir programın içinde bir sekmede işlem yaptırmak istediğimde exe yi orada açmam gerek. Uzun lafın kısası farklı yaptığım uygulamaları tek uygulamada toplamak istesek nasıl yol izlenir ?

ilavetten geçen bir pdks yazılımında adam raporlamayı exe içinde php ile yapmış. Hoşuma gitti. Hazır php kodlarını yazmış bir klasöre toplamış uygulamadan direkt rapor şekilde alıyordu. Bunun için hangi bileşen kullanıyor ? Fastreport ile uğraşmadan basit işlerde gider gibi geldi bana.

Güvenlik için bir program bilgisayarda yapılan işlemleri yakalasa ve kayıt etse ve ben geçmişe dönük görmek istesem nasıl yapabilirim? Amaç iş yerindeki bilgisayara kuracağım ve bilgisayarda sorun olduğunda nedenini bulmak için kayıtları inceleceğim. ? atıyorum. Flash bellek takıldı. internet exporer açıldı. dosya indirildi. bu şekilde logları alsam yeterli. gidip whatsappta ne yazdı gibi bilgilere yada şifrelere ihtiyacım yok.

Profesyonel yazılımcı değilim. ona göre bilgi verirseniz sevinirim.

ByTEK

Güncel.

fikirlerinizi yazarsanız sevinirim.

mustafacan

Sorun varsa çözum yap direk yasaklamalari koy bilgisayari ver flası kapat program yuklemeyi engelle vs.
Ama sen ne yapdigini ogreneyim diyorsan kişisel hak ve hurriyetler konusuna giriyorsun. Sakıncalı...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ByTEK

@mustafacan

cevap verdiğin için teşekkürler . Yapmak istediğim özel bilgileri kaydetmekten ziyade bilgisayarın durumunu kaydetmektir.

Kısıtlama Yapmak isteyince dediklerini yapabilirim.

Amacım bilgisayara dosya indirildi.
Şu yazılım açıldı veya kapandı
Sistem ayarı değişti gibi..

Buna siem deniyor hazır sistemler var zaten.

Delphi ile logları toplamak nasıl yapılabilir onu araştırıyorum.

mufitsozen

@SercanTEK
https://stackoverflow.com/questions/13139865/how-to-read-contents-of-windows-event-log-using-delphi

Diger loglarda ornegin application log gibi, bilgisayarin isleyisi ile ilgili bilgiler saglayabilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mufitsozen

@SercanTEK

Bircok programi bir ana program yada scripten cagirarak kontrol edebilir, altprogram olarak cagrilan programlara cliden parametre gecirebilir, onlardanda bir donus kodu alabilir yada altprograma bir pipe baglantisi kurarak veri alisverisinde bulunabilir, stdin, stdout, stderr gibi streamleri bu pipelara yonlendirebilirsiniz.

Cok kisaca bu dediklerimi python, powershell, tck/tk vb ile yada kendi yazacaginiz bir programla delphide yapabilirsiniz. Delphi icin shellexecute yada ona benzer fonksiyonlari kullanabilirsiniz bkz http://tekreaders.com/blog/2011/08/03/shellexecute-in-delphi-launch-external-applications/

Tabii bu fonksiyonlarin tam ismi isletim sistemine gore farkli olabilir ama subprocess olarak bir dis program calistirmak genellikle exec diye cagrilir.
Ayri bir process olarak calistirmak icin ise "system" diye.

Hangi isletim sistemi ve hangi dille calismak istediginizi bildirin ona gore daha detay bilgi vereyim.

mufitsozen

@SercanTEK

Windows icin Delphide

ShellExecute ve StartApp kullanilabilir

ByTEK

@mufitsozen

Sağolun müfit bey,

App logları gibi loglar için nasıl çözüm Bulabilirim. Şu yazılım açıldı. Su donanım takıldı veya çıkartıldı. Şu denetim ayarı değiştirildi vs gibi..

Windows bu tür bilgileri kayıt etmiyor mu ? Ediyorsa erişip alamıyormuyuz.

mufitsozen

@SercanTEK benim yazdiklarimdan Windowsu superuser seviyesinde bilen birisi, event.log yazinca hemen olayi cozerdi.

Sizin, yasinizi, egitiminizi, bilginizi bilemedigimden hangi detayda bir cevap yamam gerektigini bilemiyorum, o yuzden amatorce ugradan yada universite/akademi ogrencisi oldugunuzu varsayiyorum.

Event loga neler kaydilecegi admin seviyesinde pc ye erisim hakkiniz olmasini gerektirir.

Ama bu windows ve system programlama batakliginda daha ilerlemeye baslamadan size bir soru sormak zorundayim. Ingilizce bilginiz bu konularda calismak ve/veya teknik referanslari anlayip ogrenebilecek seviyedemi. Eger degilse benim nacizane  tavsiyem, helede yasiniz genc ise ve bu meslegi hayatinizi kazanmak icin seciyorsaniz once ingilizce ogrenin. Gunluk ugrasiniza ek olarak disiplinli ve azimli bir gayretle yeterli seviyeye 2 senede gelirsiniz. Ama noolur googledan bakiyorum %80 anliyorum gibi sizi de benide yaniltacak bir cevap vermeyiniz.

Yabanci diliniz yeterli ise ben size istediginiz uygulamayi yapmak konusunda elimden geleni yaparim ama degilse uzgunum ama bir yandan teknik yardim yaparken obur yandan ingilizce tecrume yapamam.

Neyse ben emekli oldugum icin su anda PCim bile yok ama hatirladigim kadari ile  yazayim. Desktoptaki pc ikonuna sag tik menuden manage sec, applikasyondan event log sec olmasi lazim.

Aslinda MSDNden event log derseniz yada pc administrator ile bilgi veren herhangi bir kaynaktan bu bilgiler bulunabilir, yada powershell yada wmi ile diyerek konu uzar ve dagilir gider. :-)

mufitsozen

@SercanTEK benim yazdiklarimda Windowsu superuser seviyesinde bilen birisi, event.log yazinca hemen olayi cozerdi.

Sizin, yasinizi, egitiminizi, egitiminizi bilemedigimden hangi detayda bir cevap yamam gerektigini bilemiyorum, o yuzden amatorce ugradan yada universite/akademi ogrencisi oldugunuzu varsayiyorum.

Event loga neler kaydilecegi admin seviyesinde pc ye erisim hakkinizin olmasini gerektirir.

Ama bu windows ve system programlama batakliginda daha ilerlemeye baslamadan size bir soru sormak zorundayim. Ingilizce bilginiz bu konularda calismak ve/veya teknik referanslari anlayip ogrenebilecek seviyedemi. Eger degilse benim nacizane  tavsiyem, helede yasiniz genc ise ve bu meslegi hayatinizi kazanmak icin seciyorsaniz once ingilizce ogrenin. Gunluk ugrasiniza ek olarak disiplinli ve azimli bir gayretle yeterli seviyeye 2 senede gelirsiniz. Ama noolur googledan bakiyorum %80 anliyorum gibi sizi de benide yaniltacak bir cevap vermeyiniz.

Yabanci diliniz yeterli ise ben size istediginiz uygulamayi yapmak konusunda elimden geleni yaparim ama degilse uzgunum ama bir yandan teknik yardim yaparken obur yandan ingilizce tercume yapamam.

Neyse ben emekli oldugum icin su anda PCim bile yok ama hatirladigim kadari ile  yazayim. Desktoptaki pc ikonuna sag tik menuden manage sec, applikasyondan event log sec olmasi lazim.

Aslinda MSDNden event log derseniz yada pc administrator ile bilgi veren herhangi bir kaynaktan bu bilgiler bulunabilir, yada powershell yada wmi ile diyerek konu uzar ve dagilir gider. :-)

ByTEK

@mufitsozen

Merhaba tekrardan. Mesajlarınızı telefon ile takip ettiğim için bazı yazdıklarınızı atlamışım.

Yazılım tarafında beni amatör olarak kabul edin. Ben hayatımı farklı bir iş ile geçindiriyorum.

Sadece merak ettim ve kendimi tatmin etmek için birşeyler yapmak istedim. Belkide basit bir kaç yerde denemek..

İng konusunda iddialı değiilim ama kaynak olursa incelemek isterim.

Tekrar hatırlatmak isterim yazılımda amatör uğraş içindeyim. Pc ye geçince yazdıklarınızı incelerim teşekkürler tekrardan

mufitsozen

@SercanTEK
Simdi konu benim icin daha anlasilabilir durumda,

Bende size soyle diyeyim sagligim elverdigi olcude ve/veya diger ugraslarimi aksatmayacak sekilde en azindan bu uygulamanizin ilk surumune kadar bildiklerimi paylasacagim ve size yardimci olacagim.