Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Atmega 32u4 yanıyor

Başlatan Jamesbond79, 19 Aralık 2017, 19:38:00

Jamesbond79

Arkadaşlar motor sürücülere bağlandığım atmega 32u4 işlemciler arizalaniyor. Tb6612fng kırmızı yeşil motor sürücü l6203 gibi motor sürücülerde bu sorunu yaşadım artık 10dan fazla işlemcide sorun yaşayınca canıma tak dedi acaba bu sorunu nasıl cözerim acil yardım.

Kabil ATICI

sihirli kelime TVS diyodu, kondansatör, varistör

Ama asıl sorun bu neyin sistemi olduğu?
Çünkü yüklü bir sistem ise motorların aşırı yükleme durumunda oluşacak parazitik gerilimler özellikle aynı kaynaktan besleniyorsa, hatlar üzerinde neler varsa götürür...

ambar7

Jamesbond79

Hocam mini sumo robot ve aynı kaynaktan besleniyor. Motorlar sizin dediğiniz gibi aşırı yüklendiğinde sıkıntı oluşturuyor olabilir. Çözüm nedir yani tasarım da ne yapmalıyım. Bana lütfen yardımcı olun.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Jamesbond79

Konuları inceledim. Ama benim sorunum emc değil gibime geliyor çünkü motor sürücü emc var pololunun tb6612fng arduino micro pro ondada emc düşünülerek tasarlanmış. Benim sorunum arduino micro prolar nedensiz yere yanıyor. Sorunun çözümü ne olabilir. Pinlerden çekilen akım yüksek olduğu için yanar demişlerdi. Çözüm nedir. Tşk iyi çalışmalar.

dumansiz

Paylaşabileceğiniz bir şema var mı?
Arduino ile mi çalışıyorsunuz, yoksa atmega işlemcili kendi tasarımınız mı var?
İşlemcide nasıl bir bozulma oluyor. İşlemci açılır açılmaz el değmeyecek kadar ısınıyor mu?
Besleme nasıl?

kimlenbu

tam şema var mı ona göre nasıl korumalara ihtiyacın var anlaşılır.

Jamesbond79

Tam şemayı verdim işlemci eldegmiyecek kadar ısınıyor arduino micro pro klon kullanıyorum. Besleme olarak 2596s dedikleri regülatör var burada mini sumolarda bu dediğim olay çarpışma sonrası bazen bazen dohyadan sertçe düşme sonrası oluyor. Kare kutudaki regülatör ayarlı AliExpress aldım.li po pil  beslemede kullanılıyor.

dumansiz

Gönderdiğiniz PCB çizimde, malzemelerin ne olduğu belli olmuyor.
Ben 2596 regülatörü göremedim mesela. Şematik kısmından resim gönderebilir misiniz?

Jamesbond79

5 ADET Ultra-küçük güç kaynağı modülü DC/DC BUCK 3A ayarlanabilir kova modülü regülatörü ultra LM2596S
http://s.aliexpress.com/F3IVrM73?fromSns=Copy to Clipboard
(from AliExpress Android) regülatör bu hocam.

mehmet

2596 çıkışını 5V olacak şekilde ayarladınız mı?
Yoksa olduğu gibi taktınız mı?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Jamesbond79

Tabiki 5v ayarladım. Hocam şematik kısmını cizmedim direkt baskı devreyi çizdim.

dumansiz

Hazır aldığınız regülatör devresinden süphe duyarsak;
@Kabil ATICI nın da dediği gibi, 5V çıkışına kondansatör, TVS eklenebilir.
Fazla akım çekildiğinde 5V çıkışındaki dalgalanma artıyor olabilir.
Bu dalgalanmalar 5.5V'u geçiyorsa; ve süresi de milisaniyeler seviyesindeyse, mikrodenetleyici(Arduino) yanabilir.
Osilaskop yardımıyla çıkış gerilimini kontrol etmenizi öneririm.

makine_terbiyecisi

Eğer sahada uzun süreli projede çalışacaksa atmeli harici bir kaynaktan beslemeni tavsiye ediyorum. @dumansiz dediği gibi kondansatör atarsan sorunun çözülür fakat uzun süreli çalışacak olursa motorun hangi anda ne kadar zorlanacağını(çok akım çekeceğini) kestiremezsin ve dolayısıyla atmeli besleyen regülatör çıkışına attığın kondansatörün değeri yetersiz kalabilir.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Jamesbond79

Peki 5v çıkışına baglicagim kondansatör değeri nedir? Tvs olarak kullanabileceğim malzeme tavsiyesi nedir? Tb6612fng arizlaninca gerilimi 5v üstüne çıkarmış nedeni bu olabilir. Ama l6203 ile yaptığım devrede böyle bir sorun yok genelde micro pro arizalandi.