SİGORTA DEGERİ NE OLMALI ?

Başlatan TABS, 21 Aralık 2017, 21:12:41

TABS

Herkese iyi calışmalar

Yaptıgım bir devrenin girişine ufak cam sigorta koymak istiyorum. Devre 150 mA dc akım çekiyor.
Besleme trafosunun 220 volt girişine ne kadar amperlik bir sigorta koymalıyım ?
Ayrıca bundan sonra yaptıgım ve farklı akım çeken devrelerede sigorta koymak istersem nasıl bir hesaplamayla bu degeri bulabilirim ? Kısacası sizler yaptıgınız devrelerin girişlerine sigorta koydugunuzda degerini nasıl hesap ediyorsunuz  ? 

RaMu

Forumda "resettable fuse" diye konular vardı sanki,
direk devreyi korumak için işini görebilir,
220 besleme tarafına bulaşmadan halledersin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Sozuak

Yaklaşık olarak devrenin normal şartlarda çektiği akım değerini 0.75 e bölüp çıkan değere en yakın standart sigortayı seçiyoruz. Yani  devremiz 12 volt 0.150 mA çekiyor ise 1.8W, primer %10  kayıpla 2w deseniz 220 voltta 0.009A o da yaklaşık 10mA deseniz 15mA  lık bir sigorta işinizi görür. Tabi ben 12 volt varsayımı ile güç hesabı yaptım. Ona göre bakmalısınız sizde. Piyasada çok çok düşük değerli sigorta bulmak zordur o nedenle sizin durumda (tam güç değerinizi bilmiyorum ) 50mA gibi birşeyler ekleseniz olur. Hani olur ya trafo aşırı ısınır primer kısadevre olur koruma sağlar yoksa sekondere nominal akımdan (anlık yüksek akım çekme olmuyorsa) %10-15 fazla akım değerine sahip hızlı sigorta, ani akım çekiyorsa yavaş tip (gecikmeli sigorta) bağlayın. Yerli sigortaların 1A yazıp 2A da anca attığını deneyip görmüştüm. Markalı birşeyler çok daha düzgün iş yapar. Gerekirse ve maliyet sorun değil ise poly sigortalardan koyun. Yani aşırı akımda devreyi açar, soğuyunca kapatır. 

TABS

RaMu forumdan veya forum dışından  ''resettable fuse'' konusunu araştıracam. Bilgi için teşekkürler.

Sozuak Verdiğiniz bilgileri dikkatlice okudum. Benim yaptığım devredeki trafo 220/2x12 V, 2 W'lık mervesan marka trafo. 0-12 V uclarından devreyi beslerken 0-24 V uclarından roleyi besliyorum. Role devredeyken 150 mA dc akım çekiyor. Devrede degilken devrenin kendisi 60 mA dc akım çekiyor. Role devreye saniyelik girip cıkıyor ve bu durum çok uzun zamanlar boyunca oldugunda role kontaklarına baglı pahalı bir cihazın calışmasını uzun süre kesintiye ugratmamak için devre girişine sigorta baglamak istiyorum. Çok küçük amper degerli sigorta bulmak zordur diye düşünüyorum, daha piyasayı araştırmadım. Sizin yazdıgınız bilgiler ışığında sigortayı hesaplayacagım. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

eeburakdemir

Merhaba,
Devrenizdeki trafo çıkışındaki kaybın %10 olduğunu düşünerek hesap edersek eğer sizin trafo zaten kayıptan sonra sınıra ulaşacak. O yüzden ben kullandığınız değere yakın bir sigorta atın derim. fakat @Sozuak arkadaşın hesabını da yabana atmayın derim. 500mA lik bir cam sigorta da işinizi görebilir. Ayrıca akım değeri düştükçe de sigorta bulma imkanınız azalır. Ama DC kısım için resettable fuse kullanbilirsin. Şöyle bir durum daha var ki attığınız sigorta istenilen değerde atmayabilir , toleranslara dikkat etmek gerekir. Trafo çıkışına şok bobini atarak oluşturacağınız pi devreleri ile de devrenize ayrıca hem filtreleme hemde koruma yapmış olursunuz.
Asla pes etme...

TABS

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi trafo limite ulaştı. Çok küçük degerli cam sigortalarda buldum. Örnegin Kartal otomasyonda 63 mA'lik cam sigorta 100'lük kutularda mevcut veya Robotistanda 50 mA'lik cam sigorta var, hatta megesanda yine 50 mA'lik 100 'lük kutularda mevcut. Arandıgında bulunuyor. Sizlerin verdiği bilgilere göre hesaplayıp trafonun 220 volt girişine uygun degerde bir cam sigorta koyucam.
Fakat şimdi aklıma şöyle bir soru geldi. trafonun 220 volt ac girişi üzerinden ac akımı role çekiliyken ölçsem ve bu ac akım değerine göre sigorta değerini hesaplasam acaba dogru olurmu ?

Sozuak

Şöyle düşünün. Trafo gücü 2 watt. Siz %10 toleransla 2.2 W olarak alın. O güce göre de akım hesaplayın. Normalde hesaplanan akım değeri şebeke için 10-15 mA olduğundan 50mA lık sigortalar haliyle yüksek kalıyor. Daha düşüğünü bulamazsanız onlardan takacaksınız ama bir de telekom sigortası denen  pcb ye lehimlenen bacakları aynı yüzde olan kondansatörlerin kısası şeklinde sigortalar da var onları da araştırın en düşük kaç mA lık bulabileceksiniz bakın.

eeburakdemir

Merhaba,
Genel şu açıdan söylemek istediğim durum var. Bu sistem çok spesifik olmayacaksa en yakın değer olması için uğraşmayın derim. İlerisi için bulamama yada gereksiz stoklarda oluşabilir. Fakat arkadaşın dediği sigorta tipini daha önce kullanmadım belki de bulunması kolaydır. O yüzden ister istemez trafo beslemesini korumak istemeniz güzel bir durum ama trafo girişinden ziyade çıkışının korunması da girişin korunması için bir önlemdir. Olaya bir de bu açıdan bakabilirsiniz. Tabi ki de trafo girişinin güvenliği unutulmadan yapılmalı.
Asla pes etme...

Sozuak

Benim bahsettiğim  pcb tip sigorta linki

http://www.dorukanstore.com/FSKF001-RoHS-01A-Quick-acting,PR-4268.html

Bunun pcb tipi soketi de aynı yerde mevcut. Belki amperajı daha küçük olan da vardır.

Poly sigorta yani self reset olan tipte şöyle :

http://www.dorukanstore.com/MF-R040,PR-814.html

TABS

Alıntı yapılan: Sozuak - 22 Aralık 2017, 17:40:24
Şöyle düşünün. Trafo gücü 2 watt. Siz %10 toleransla 2.2 W olarak alın. O güce göre de akım hesaplayın. Normalde hesaplanan akım değeri şebeke için 10-15 mA olduğundan 50mA lık sigortalar haliyle yüksek kalıyor. Daha düşüğünü bulamazsanız onlardan takacaksınız ama bir de telekom sigortası denen  pcb ye lehimlenen bacakları aynı yüzde olan kondansatörlerin kısası şeklinde sigortalar da var onları da araştırın en düşük kaç mA lık bulabileceksiniz bakın.

220 v ile trafo girişine ölçü aleti bagladığımda Role kontakları çekiliyken 16 mA ac akım çekiliyor. Role devrede değil iken 7 mA ac akım çekiliyor. Böyle düşük akımlar için sigorta bulmam hayli zor. Bulabildiğim 50 mA'lik sigortada bu akımlar için hayli yüksek kalıyor. Bu sigortayı taksam bile bir terslik durumunda bu sigorta atana kadar (belkide atmaz) devre arızalanır. Kısacası işlevi olmayan bir görsellikten öteye geçmez.
Telekom sigortalarını araştıracam. Teşekkürler.

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 22 Aralık 2017, 17:49:00
Merhaba,
Genel şu açıdan söylemek istediğim durum var. Bu sistem çok spesifik olmayacaksa en yakın değer olması için uğraşmayın derim. İlerisi için bulamama yada gereksiz stoklarda oluşabilir. Fakat arkadaşın dediği sigorta tipini daha önce kullanmadım belki de bulunması kolaydır. O yüzden ister istemez trafo beslemesini korumak istemeniz güzel bir durum ama trafo girişinden ziyade çıkışının korunması da girişin korunması için bir önlemdir. Olaya bir de bu açıdan bakabilirsiniz. Tabi ki de trafo girişinin güvenliği unutulmadan yapılmalı.
Tabiki spesifik degil. Yukarıda bahsettiğim gibi role kontaklarına baglı olan cihazın, roleyi anahtarlayan devredeki bir arızadan dolayı çalışmasının bir kesintiye ugradıgında çok çabuk olarak bir sigorta degişimi ile tekrar anahtarlama devresini çalıştırabilmekti. Bir terslik durumunda hızlı bir önlemi ''sadece sigorta degişimi ile''  alabilmek ve sorunu gidermek. Yoksa bir terslik durumunda devrede sigortada yoksa o zaman anahtarlama devresini; ki bu bir kutu içerisinde, komple degiştirmek lazım. Bu durumdada ne zaman oluşacagı belli olmayan bir terslik için ikinci bir yedek anahtarlama devresi daha taşımak veya bulundurmak gerekiyor. Buda hiç pratik degil.
Tabi sizin bu bakış acınızda bir fikir veriyor. Direkt dc akıma göre hesaplayıp uygun bir sigorta koyucam. Teşekkürler.

Alıntı yapılan: Sozuak - 22 Aralık 2017, 20:37:04
Benim bahsettiğim  pcb tip sigorta linki

http://www.dorukanstore.com/FSKF001-RoHS-01A-Quick-acting,PR-4268.html

Bunun pcb tipi soketi de aynı yerde mevcut. Belki amperajı daha küçük olan da vardır.

Poly sigorta yani self reset olan tipte şöyle :

http://www.dorukanstore.com/MF-R040,PR-814.html

Evet verdiğiniz linkte gördüğüm telekom sigortası muhtelif degerlerde elimde var, Bakalım piyasada 100 mA'den küçüğünü bulabileçekmiyim ..!

Poly sigortayı ilk defa görüyorum. Onunda küçük degerleri olan varmı araştıracam.
Teşekkürler.     

Sozuak

Poly sigortaların smd tipi de var onları da araştırın mutlaka düşük akımlısı vardır ama 220 VAC ye dayananı var mı bilemiyorum en kötü ihtimal sekondere koyun.

TABS

RaMu

Anlattıklarına göre
senin işini daha iyi görecek olan
poly fuse - resettable fuse - yani kısaca
arıza durumu geçtikten sonra kendiliğinden geri düzelen sigorta diyebileceğin
tipte önlem almak.

ilgili konular fikir verir:
https://www.picproje.org/index.php?topic=50644.0
https://www.picproje.org/index.php/topic,58311.msg450013.html#msg450013
https://www.picproje.org/index.php/topic,49749.msg374177.html#msg374177

veya googleda 
resettable fuse site:picproje.org
şeklinde aratıp diğer konularada bakabilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

TABS

RaMu  poly sigortayı biraz araştırdım, 10 veya 15 mA kadar düşük olanları var diye bilgi okudum  fakat satışında 100 mA'den düşüğünü bulamadım. Resetable sigorta benim elimdede varmış fakat amperleri yüksek. Küçük degerlisini araştıracam. Zaten 220 volt girişe, giriş voltajındaki dalgalanmalara karşı ayrıca varistörde ilave ettim.

Verdiğin linkleri daha inceleyemedim. Malum bugün pazar, havada biraz güneşli olunca kertenkele gibi kendimizi dışarı attık :)

Andromeda

...elektronik sigorta kullanılabilir mi.. çok düşük akım sözkonusu..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"