5 saniye süre ile pic'in kendi elektriğini kesip vermesi nasıl olur?

Başlatan HAKKITANIR, 26 Aralık 2017, 15:09:53

HAKKITANIR

pic mikroişlemci kendi besleme elektriğini 5 saniye boyunca kesip tekrar verebilmesi için nasıl bir devre yapılabilir.
5 saniye çok hasas değil 3-5 saniye arası da diyebiliriz.
pic pull-up direnciyle +V. ye çekili çıkış pinini, gerekli şartlar oluştuğunda sıfıra çekerek çalışacak devreyle, kendi elektriğini komple 3-5 saniye boyunca kesip sonra otomatik olarak tekrar verebilmeli.

kudretuzuner

Merhaba,
Soruyu tam anlayamadım.Giriş olarak ayarlanan bir pin 3-5 saniyelik çıkış mı olsun?
Amatör

JOKERAS

Kondansatör,Transistör,direnç vs ile bir Zamanlayıcı devre yaparsınız.
Devredeki ilgili Kond ve Direnç zamanı belirler.

Bir nevi Halt işlemi.Ne Halt yiyecekse artık:)

muuzoo

Neden yazılımla yeniden başlatma yapmak yerine ya da WDT kullanmak yerine bu tarz dolambaçlı bir yol izliyorsunuz ?

http://microchipdeveloper.com/8bit:reset

http://microchipdeveloper.com/8bit:rst
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

JOKERAS

Bir 4017 veya yanlış hatırlamıyorsam 74Ls133, 74LS144 gibi sayıclarla da yapılabilinir.

Mantık şöyle olmalı herhalde...

Bir Transistör LM317 veya Buck tipi bir Regülatörü açıp kapayabilir.
Bu Transistörün Base'i bir Kond ve Direnç ile sürülür.Kond gecikmesi zamanı belirler vs.

Sayıcı ile yapmak için Sayıcının Clock'u İşlemci ile durdurulur.
İşlemci belli bir zaman sonra ilgili Portundan çıkacak olan sinyal ile
Saycının Bloke şekilde bekleyen Clock'unu başlatır.
Sayıcı çıkış pinlerinin her hangi birinden alınacak sinyal Regülatörü tekrar devre sokar vs.

ahmet_zxc

galiba seni en iyi ben anladım.
geçmişte nasıl yaparım diye araştırıp
tutmada gecikmeli role, bırakmada gecikmeli role diye geçen devrelerden birini rolesiz yapmıştım.
ancak bugün geldiğim noktada bu tür şeylere ihtiyaç duymuyorum, bu sebeple arkadaşların anlamamalarını anlayabiliyorum.
bence daha farklı düşünmen lazım.

ilyas KAYA

Programı 5sn durdurmak ile 5 sn elektriği kesip açmak arasındaki fark nedir ?

ahmet_zxc

kısıtlı şartlarda kendi kendine tırmalayarak bişeyler yapma çabası(mecburiyet) sonucu yaşanılmak zorunda kalınan haldir.

mesele; işlerin önü alınamayacak seviyede sarpa sarması durumudur.
it köpek saatleri de işe yaramamakta, soft resetin türlü çeşidi bizi de kurtarmamaktadır.
bu durumdan hızlıca sistemin fişini çekip kurtulmak gereklidir.
aksi halde önce bizi sonra kendini yeyip bitiren bir sisteme dönüşecektir.

bu durumdan kurtulmak için ilk olarak max823 süpervizör entegresi kullanmış çok pahalı olması sebebiyle yukarda bahsi geçen sisteme dönmüştük.

sonra program nasıl yazılır, tasarım nasıl yapılır daha iyi öğrendik, bunlar geriye bakıp gülümsediğimiz şeyler olarak kaldı.

arkadaşımız bu durumu atladıktan sonra hızlıca super loop nedir öğrenmeye başlamalı.

Tagli

555 + MOSFET ile yapılabilir belki. Ben yine de mümkünse yazılımsal bir yöntem tercih ederdim ama tabi HAKKITANIR'ın şartlarını bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

fide

Merhaba. 12f675 gibi basit bir pici watchdog olarak kullanmayı deneyin. F675i internal osc ile tanımlarsanız ldo ve kondansator dışında malzeme kullanmazsınız. F675 ya ldo enable pini, ya diğer mcunun reset bacağı yada röle ile komple enerji kesme yapar. Sizin mantığınıza yada düzenlemenize bakar.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ankyra

Şu mantık işinizi görebilir.

Mcu nun ilgili pini normalde sıfır olacak, 1 yaptığınızda kapasite dolacak ve mcu nun beslemesi kesilecek. Kapasite boşalana kadar kesik kalacak. Devre bu haliyle çalışmayabilir ancak gerekli düzenlemeler yapılabilir.

Kapasiteyi transistör üzerinden kısa sürede şarj etmek düşünülebilir. Mcu nun bulunduğu yere röle konabilir. Bu haldeyken t2 kollektör beslemesini alır mı? bilemedim.

mehmet

MCU 'nun high side sürülmesi uygun değil. Zira
besleme GND seviyesi ile MCU GND farklı olacak.
Haberleşme veya farklı bağlantılarda sorun çıkarır.
PNP transistöre göre yapı değiştirilmeli.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

yesilu

transistör veya 555 le yapılan monostable devresiyle olur (gibime geliyor)

mustafacan

Alıntı yapılan: cezeri - 26 Aralık 2017, 17:11:12
Programı 5sn durdurmak ile 5 sn elektriği kesip açmak arasındaki fark nedir ?
Yazilimdan yapamadiginizi donanimla yapmak istemektir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

HAKKITANIR

yazılımla istediğim çalışma olmuyor. teoride oluyor gibi yazılıp anlatılan yerler var. ama ben başaramadım.
yazılım üzerinde çok çabaladım. devrede şimdilik sadece elektriği kesip açmak işimi görüyor.
bu şekilde işi kotarıp ileriye doğru fazla boş zaman oldukça, yazılımla da tekrar oynanır belki.
ama şimdilik yeteri kadar yazılımla yapmak için zaman kaybettik diye düşünüyorum.
donanımla yapmam gerekiyor.

devremde LM2575-5 ve bundan beslenen izole DC to DC konverter var. konverterden de mikroişlemci besleniyor. DC-DC nin bir kontrol pini var.
bu pin +5V ye bağlandığında yada boşta bırakıldığında, dc-dc konverter normal bir şekilde çalışıyor. bu kontrol pini 0V. ye çekildiği süre boyunca dc-dc çıkışını kesip dolayısıyla mikroişlemciyi besleyemiyor.

direnç kondansatör ve transistörlerle işi henüz başaramadım. amacım geyt için rc gecikmesi yaptırmaktı.
mekanik röle kullanmak istemem, ayrıca pcb de yer sorunu var.
ve işlemcimde tek bir pini bu iş için kullanabilirim ancak. bu pini de zor bela bu işi için ite kaka ortaya çıkarabildik.

işlemci çıkış pinini yalıtmak için TLP521-621 tarzı bir optokuplör ile işi yapmak daha iyi olacak galiba. dc-dc konverterin kontrol bacağının girişinden izole olduğundan emin değilim. yalnızca mikroişlemci çıkışından optokuplörü sürerek zaman gecikmeside yapamadım. böyle bir devreyi sığdıracak kadar yer var aslında sadece. optonun önüne yine bir transistör devresi koysak olur mu sizce? yada yalnızca opto ve bir kaç basit kompanentle işin yapılabilmesi mümkünmüdür?

yukarıda ismi yazılı çip ve devre elemanlarını araştıracağım.