17 yasindaki genc atelyesinde yariletken cihazlar yapiyor

Başlatan Zoroaster, 28 Aralık 2017, 13:51:28

vardal57

17 yaşında öyle bir lab a sahip olmak çok zor gibi gelıyor

Zoroaster

Devletimiz Ebay gibi sitelerden 2. el cihaz, malzeme alirken bizlere kostek olmasa boyle atelyeleri kurmak hic ama hic zor degil.
Seytan deliginden kacti.

muuzoo

Hocam buna benzer amaçlı bir araştırma labının kurulumuna yakından şahit oldum. Bizdeki bürokrasi oldukça bu iş zor. Adamlar internetten ikinci el vakum pompası, vakum kazanı gibi malzemeleri alıp çalışabiliyor. Litografi malzemelerini temin edebiliyor. Ne bileyim yüksek saflıkta azotu bulabiliyor ve bunu şahsi olarak garajında kuruyor.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

sayangku

param olsa işlek biryerde kuruyemişci dükkanı açardım bide ps4 alırdım fifa  kariyer başlattımı oh deyme keyfime  :)

E-x8

Benzer devletlerle nasıl yarışacağız?
Bu ekipmanlara profesyonel hayatta ulaşamayan orta yaşı almış çok insan varken
Sam Zeloof bu techizatlarla 17 yaşındayken bilgisini harika tecrübelere dönüştürüyor.
Kıskanmamak elde değil, başarılarının devamını dilerim.
Söylenecek çok şey var ama neyse diğer arkadaşlar uygun dille olayın durumunu anlatmış.

Bu haberden, haberdar olmamı sağladığın için @Zoroaster teşekkürler.

muhendisbey

Bu ekipmanların yüzde kaçı acaba elimizde var? Ya da hangi üniversitenin böyle laboratuvarı var sorusunu sorarsam ne cevap alırdım?

O ekipmanlar iyi bir araba parası. Belki ev parası. İkinci el olsa bile.
Üstelik bu kadar para döktüğünüzde yine hobiden öteye geçemeyecek üretim yapacaksınız.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Zoroaster

Orada para tutacak bir mikroskop var.  Onun da 2. eli cok pahali degildir.

Videodakinin benzeri vakum odasi ve yagli pompayi Adana'da gunes gozlugu imalati yapan adam hurda fiyatina satiyordu. (Gozluk camini metal buhari ile film kapliyordu).

Mikroskop ve pompayi cikarinca firin mirin kaliyor geriye.

Seytan deliginden kacti.

boreas

Vallaha bürokrasiye diyecek lafım yok eskiden daha kötüydü ama hâlâ yeterli değil. Ama bizde bürokrasi olmasada şahsen 17 yaşındaki gençlerimizden benim pek umudum yok. Hadi yarı iletken yapmasında program yazsın birşey yapsın. Adam legolarla yapay kol yapıyor bizimkiler taklacı güvercin gibi takla atarak su şişesini çöp kovasına sokmaya çalışıyor.  Ben 35 yaşındayım, 20 yıl önce bu işler bu ülkede yapılmaz denirdi. Şimdi o zaman hayal edemeyeceğimiz donanımlar neredeyse bakkalda satılacak ama hâlâ aynı sözler var.

E-x8

Alıntı yapılan: Zoroaster - 28 Aralık 2017, 16:11:36
Orada para tutacak bir mikroskop var.  Onun da 2. eli cok pahali degildir.

Videodakinin benzeri vakum odasi ve yagli pompayi Adana'da gunes gozlugu imalati yapan adam hurda fiyatina satiyordu. (Gozluk camini metal buhari ile film kapliyordu).

Mikroskop ve pompayi cikarinca firin mirin kaliyor geriye.

Mesajı okuduktan sonra aklıma Cem Yılmaz'ın "Sperm Bankası" espirisi geldi. :)
"biraz bundan... bu yok, bu yok... bu... bundan koy az koy ama... bi de üstüne böle leblebi"
İzlemek isteyenler için Youtube bağlantısı
https://www.youtube.com/watch?v=eC886Y456GE

@Zoroaster Size bu ortamı sağlasak en az arkadaşın ürettiği şeyleri üretebilir misiniz?

muhendisbey

O kadar ucuzsa kur kendine de birtane? Üretir, video çekersin bizde izler nasipleniriz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

devrecii

Zoroaster hocanın bahsettiği difuzyon pompası, nerdeyse havayı uzay boşluğundaki seviyeye getirecek kadar  boşaltıyor bu ortamda
birşey ısıtıldığı zaman diğer yüzeyde kolayca birleşiyor.  Silikon yongayı fosfor yada bor ısıtılarak yksek voltaj altında bombarbıman ediliyor p ve n titpi silikon elde ediliyior
Daha sonra alüminyum buharlaştırılıp baskılı devre gibi eritiliyor ve yonga oluşuyor.

Entegre devre yapmak çok zordur ama bjt transistör ve diyor evde yapılabilir bence de.

Ben evde bir dfuzyon pompası yapmak istiyorum silikon değil de vakum triyot tüpü yapmak için, hobi amaçlı, hatta  2stage rotary
pompa aldım sadece difuzyon pompasını yapmak kaldı onuda cam ile yapmayı planlıyorum.

cetin1990

Bunları evde yapmanın avantajı, faydası nedir?

muhendisbey

Bence bunun evde yaplmasının bir avantajı yok. Ancak üniversitelerde bu şekilde entegre yapımı laboratuvarlarda olmalı. En azından her sınıfta bir iki numune yapılmalı. Multimetre ile parametreleri ölçülmeli, sinyal jeneratörü, osiloskop kullanımı bunlar üzerinde gösterilmeli.

Sdttn

Hiç okumadan aklıma Jeri geldi onun diyot yapma videolarını izlemiştim. Zaten bu gencin de ilham kaynağı Jeri imiş.