Advantech Marka Operatör Paneli Ekran Arızası

Başlatan Mucit23, 28 Aralık 2017, 15:53:35

Mucit23

Selamlar

Elimizde Advantech Marka TPC-1570H-C1AE kodlu bir operatör paneli var. Bu operatör paneli ekranına görüntü gelmiyor. Fakat VGA konnektöründen Görüntü alabiliyoruz.

Ekranın Arka aydınlatma inverter kısmı daha önce birkaç defa arızalanmış tamir görmüş fakat yapılamamış aldığım bilgiye göre. Bende ekranda arıza olup olmadığını anlamak için aynı ekran ve muadil inverterden temin edip anakart üzerinde deneme yaptık. Fakat Sıfır LCD ve inverter ile yine görüntü alamadım. Tecrübeli arkadaşların yönlendirmesine ihtiyacım var.

Anakarta ve operatör paneline ait birkaç fotoğraf ekliyeceğim.

Ekran Anakartla sanırım laptoplarda olduğu gibi LVDS formatıyla haberleşiyor. LVDS acaba bir şekekilde pasif olabilirmi?
Buda Arızalı orjinal inverter

Buda yerine gönderilen uyumlu muadil inverter

Soketler tam olarak uyuyor birbirine. Fakat İnverter aktif olup arka aydınlatmayı açmıyor.

Bu inverter'ları nasıl test edebilirim? Anakart ile olan bağlantıya ait bir döküman bulamadım. 5 Pinli bir konnektör mevcut. Bu konnektörde hangi pinlerin ne işe yaradığını nasıl bulabilirim?

Ek olarak VGA'dan çıkan görüntüyü alıp bir şekilde bu LCD de göstermek müm künmüdür?

Sozuak

Inverter 12 volt ile beslenir. 5 volt ile enable ucuna gerilim uygulanip calistirilir. Dim ucuna da  0-5 volt  parlaklik ayar voltaji verilir. Devreye komple bagli iken voltajlari kontrol edin cok fazla pin yoktur. Eksi uclari bulursunuz. 12 volt besleme de bellidir kalin bir hat. Digerleri de 5 volt uyumlu sonucta. Orijinal inverteri koduyla aratin verikagidini bile bulursunuz.

JOKERAS

Backlight İnvertörler de Artı, Eksi, On-Off ve Dim uçları olur.
İnvertörün Artı Eksi  kabloları bağlanıp  On-Off pinine 12V'tan 10K bir direnç ile Start verdiğinizde
Eğerki Floresantlar takılı değilse Floresant soketlerine bir tornavida veya metal bir şey yaklaştırdığınızda
HV(Yüksek Voltaj) atlaması olup Korumaya geçer.

Siz Monitörün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.Monitör, Backlight olmasada çalışır.
Monitörün çalışıp çalışmadığını anlamak için,cihaz çalışırken ekrana el feneri tutun.
Görüntü varmı kontrol edin.Varsa gerisi kolay.

Mucit23

Sozuak

Resimde muadil olan için söylüyorum. Giriş konnektörünün sağında kondansatör var. O kondansatöre gelen uçlarda 12 volt olmalı. Zaten 5 uçlu konnektör. +12 volt ve şase uçlarını bulun. Zaten cihaza enerji verince oraya 12 volt gelmesi lazım. Bundan sonra2 uç boşta kalmalı zira 1 yada 2 si beraber bağlı şase yada beslemeye aittir. Şase ve 12 volt dışında kalanlar da dim ve enable uçlarıdır. Onlara da tercihen 5 volt gerilim uygularsanız flüoresan lambanın yanması lazım.

Mucit23

Inverterin pinlerini buldum. 12v beslemeyi verdikten sonra enable pinini bir direnc ile 12v a çektiğimde yeni lcd nin arka aydınlatması çalışıyor. LCD de görüntü de var. Eski lcd ye de görüntü geliyor fakat sanırım arka aydınlatmalar arızalı. Inverteri baglayip çalıştırdığımda korumaya geçiyor. Telefon ışığıyla ekranı aydinlattığımda görüntünün geldiğini görebiliyorum.

Fakat anakart nedense inverteri çalıştırmıyor. Beslemeler doğru geliyor fakat açmıyor lcd yi. Enable pinini sürekli +12v a bağlamanın bir sakıncası olurmu?

Sozuak

Inverterin enable ucu 5 v ile calisiyorsa  5 volt verin. Her inverter 12 volt degil yada benim gorduklerim 5 volt kabul ediyor. Uzun donemde zararli olabilir yoksa elbette sorun degil. Bir direnc uzerinden verin 1 10 k arasi.

JOKERAS

On-Off ucuna 12V'tan bir dirençle Start vermenin bir sakıncası olmaz.
Bu şekilde start verdiğinizde Backlight sürekli çalışır.

Ana kartın invertöre start vermesi için Monitörün Pc'den veri alması gerekir.
Veriden kasıt,  H-Sync, V-Sync sinyallerinin geliyor olması.
Bu iki sinyal geldikten sonra Monitör Stdby'dan çıkar ve İnvertör Stdby devresini aktif eder.

İnvertör On-Off ucunu geriye doğru takip edin,1-2 Transistörlü bir devre olacak,kontrol edin.

Mucit23

Anakart üzerindeki Enable ucunuda bulumdum. Fakat şöyle bir var. Anakart Enable için 5V veriyor. Bu 5V luk enable sinyalini invertere uyguladığımda ekran bilgisayarla birlikte açılıyor Fakat yaklaşık 10 sn sonra tekrar inverter kapanıyor nedense. Ama İnverterin Enable ucunu anakarttan ayırıp 10K direnç ile birlikte +12V'a bağladığımda sıkıntı olmadı. Yine inverter Panelle birlikte açılıyor.

Görüntü aklıma yatmadı, Sanki kontrast sonuna kadar açılmışta görüntü beyazımsı görünüyor.

Görüntünün bu şekilde olması backlight ile alakalı değildir değilmi?

JOKERAS

Backlight'ın Çalışırken kapanması Floresant hatasından olur.
Emisyonu düşmüşse İnvertör korumaya geçer.Ama Stby 5V kesilmez.

Sizin söylediğinize göre Ana karttan gelen Stby 5V kesiliyor.
Bu kesiliyorsa Monitörde çözünürlük uyumsuzluğu vardır.

Çözünürlük uyumsuzluğu olduğunda Monitör anakartı veya Grafik İşlemci çalışmaz.
Dolayısı ile Ekran Bright,Contrast gibi ayarları yapamazsınız.

Pc'nin Çözünürlüğünü düşürüp test edin.

Mucit23

Hocam 5V StndBy kesilmiyor. O sürekli var.

Ekranda uyumsuzluk olurmu bilmiyorum ama Aynı LCD yi aldık. Uyum problemi olmaması lazım.

CF kart olmadığı için şuan işletim sistemi açılmıyor. Bios ekranında kalıyor. Biosa girdim Contrast ayarları orada yok muhtemelen işletim sistemi üzerinden yapılacak.

Sozuak

LCD panel anakarta lvds  gibi arabirim üzerinden bağlanıyorsa bios içinde panelin çözünürlük için ayarı olur ama panel konfigürasyonu yanlış ise zaten bios ekranı da gelmez doğru ayar için harici vga monitör bağlamak gerekir. Dim ucuna direkt 12 volt veriyorsanız o da aşırı parlak ışıktan görüntüyü bozar. Dim ucuna trimpotla (orta uç dim ucuna kenar uçlar 5 yada 12 volta ve diğer kenar gnd) ayarlı voltaj uygulayın.

JOKERAS

Bios ayarlarıyla düzeltemeszin onu.Ekran normal şekilde açıldığını görmen gerek.
Monitör Tarama hızından çözünürlüğe kadar herşey etkiler.

Bazı Monitörlerde vardır bilirsiniz,Bir Pc'ye İlk defa takıldığında eğerki çözünürlük ve tarama hızını destekliyorsa otomatik olarak kendini kalibre eder.
Eski,çözünürlüğü düşük monitörlerde bu özellik yoksa Pc'nin gönderdiği Çözünürlük,tarama hızlarını çözmeyeceği için
Stby'a geçer.

Bios Ekranı her halukarda gelir,çünkü Bios ekranı en düşük çözünürlükte sinyal gönderir.
800x600 gibi.

İnvertör Stby 5V kesilmiyorsa Sorun İnvertör yada Floresantlarda.

12V'tan bir direnç ile Start verme ile Stby 5V arasında bir fark yok.

Faz Nötr Al götür:)

Sozuak

Bendeki bir anakartta bios pili bitip varsayılanlara döndüğünde bios dahil görüntü gelmiyordu. 800x600 lcd iken 1024x768 olarak kalıyordu ayar. Pc açıldıktan sonra nativ 800x600 olan lcd 1024 te calışıyordu. Bios geliyorsa girsin ayarlara baksın ayarlasın native çözünürlüğe  Kaldı ki 5 vstby voltajı gitmiyor demiş zaten ona rağmen ekran ışığı kapanıyor, inverter de seri letişim ile kontrol edilmiyorsa sönmesi pc kaynaklı olmamalı. Tabi dim girişinin de haricen verildiğini varsaydığımızda.

Mucit23

Selamlar

Bu konuya tekrar dönmem gerekti. Şu görüntüdeki beyazlık sorununu çözmem gerekiyor. Bios ayarlarına felan baktım ama kontrastla ilgili bir ayar yok. Muhtemelen kontrastla ilgili de değil. Panel ışığı max'da olduğu için böyle olduğunu düşünüyorum. Bunun içinde bir çözüm üretmem gerek. Yanı backlight ışığını manuel olarak bir şekilde kısmam gerekiyor

En son anakarttaki bağlantıları incelediğimde, inverterin beslemesi için +-12V dışında herhangi bir pwm sinyali göremedim. Anakartta pwm uygulamıyor.

Dim için PWM'mi uygulamak gerek yoksa analog voltajmı gerekiyor? İnverter'da dim ucunun hangisi olduğunu invertere zarar vermeden nasıl tespit ederim?