Advantech Marka Operatör Paneli Ekran Arızası

Başlatan Mucit23, 28 Aralık 2017, 15:53:35

Sozuak

İnverterde 3 önemli pin var

1- Besleme
2- Aktif etme (enable)
3- Işık seviyesi

Geri kalan da gnd hattı. Siz ilk iki ucu bulduğunuza göre 3. uca yanı parlaklık ucuna  5-10 k lık bir trimpotun orta ucunu bağlayın. diğer uçlarına da gnd ve 5 volt uygulayın. Trimpotun konumu ile de parlaklığı kontrol edin. Bunu daha önce de ifade etmiştim diye ahtırlıyorum.

Mucit23

Selamlar

Parlaklık ve Enable pinlerini buldum. Aslında ilk başta Enable diye tespit ettiğim pin Parlaklıkmış. Buraya 22K bir pot bağlayıp parlaklığı biraz ayarlayabildim. Enable pinine ise 5V uygulamak gerekiyor zaten bu sinyal anakarttan çıkıyor. 

Fakat Potun sağ ve sol uclarına +12V uygulamak gerekiyor. 5V ile çalışmıyor.

Biraz parlaklıkla oynadım birazcıkta windows xp üzerinde renk ayarlarını bulup kontrast vs ile oynadım. Biraz iyileşme oldu fakat hala keskin renkler alamıyorum. Sıkıntı nedir anlamıyorum ama sorun var hala.

Hala beyaz ağırlıklı renkler oluşuyor. Başka neden olur anlamıyorum. Fikri olan var mı?

Ek olarak şöyle bir sorun var. Renk ayarlarını yapıyorum fakat bilgisayarı kapatıp açtığımda tekrar default ayarlarına dönmüş oluyor. Bunu neden windows kaydetmezki?

Sozuak

5 Volt ile çalışmaması mantıksız. O ucu zaten voltaj 0-12V arası ayarlayıp kullanırken orta uçtan verdiğiniz gerilim 0 volta bile düşebilir. Oysaki minimumda bile parlak diyorsunuz. En başta trimerin doğru uçlarına bağlantı yapıp yapmadığınızdan emin olun. Parlaklık ucunu ölçüp ayarlayıp ayarlamadığını kontrol edermisiniz. Yani gerilim sağlıklı şekilde 0-12V arasında ayarlanabiliyor mu ?

Potun iki kenar ucuna 12 volt vermeyeceksiniz tabi bir de yazdıklarınızdan öyle anladım. Bir ucu +5V yada 12V diğer ucu da gnd olacak ki orta uçta ayarlı 0-maks arası voltajınız olsun.

Mucit23

Şimdi birkaç test daha yaptım.

Parlaklık olayı şöyle, Ekran açıkken potansiyometre değeri ile oynadığımda belirli bir aralıkta parlaklık ayarı yapabiliyorum. Ekran parlaklığının artması için Parlaklık girişinin GND ye doğru çekilmesi gerekiyor. Parlaklık girişine +12V verdiğin zaman Ekran zaten min parlaklıkta çalışıyor. Yani daha önce parlaklık girişini 10K ile +12V'a çekmiştim işte ozaman zaten min parlaklıkta çalışıyormuş. Ekranın tümü kararacak kadar parlaklığı düşüremiyorsun. Sanırım parlaklığı çok yükseltincede inverter kendini korumaya alıyor bir sebepten dolayı. 5V da çalışmaması bu yüzdenmiş. Gerilim sağlıklı bir şekilde pot ile ayarlayabiliyorum. Fakat Gerilimi 0'a çekince(yada 5V civarına) parlaklık max olup bir süre sonra ekran kapanıyor.

Acaba bu inverter 5V ile felanmı çalışıyor diye düşünmeye başladım. Çözsem iyi olacak bu sorunu

Sozuak

Bu kısımda bir gariplik var. Gördüğüm inverterlerde hep parlaklık için 0-5V kullanılmıştı. Acaba sizin cihaz da 5 volt uyumlu ama 12 volt verdiğiniz için hasar almış olabilir mi? Normalde de o pin ve enable ucu da boştayken direkt çalışması lazımdı zaten. Besleme 12 Volt olur da lojik uyumu açısından 5 volt kontrol sinyalleri tercih ediliyor diye düşünüyorum. Tabi binlerce çeşit inverter var piyasada artık. Model numaralarından tekrar bir veri kağıdı aratmayı deneyin yada başka bir model üzerinden veri kağıdı bulup temel prensibe bir bakın isterseniz. Sonuçta benim de gördüğüm kısıtlı sayıda.

Sozuak

Şimdi emax ın sitesine baktım. Aynısı değil de benzer bir ürün için brigtness voltajı aralığı 0-5V olarak verilmiş. Bir de gelen inverterin kaç inchlik lambaya göre olduğunu bulmaya çalışın aşırı güçlü olabilir o lcd için Çıkış voltajı ve akımı ccfl boyuna göre değişiyor sonuçta. Çok güçlü ise min parlaklıkta voltaj sonuçta sıfıra düşmez ama o ccfl ye göre görece yüksek kalabilir zaten kapanıyor yazmışsınız aşırı yüklenmeden sanırım korumaya geçiyor..

Mucit23

Şu ürüne çok benziyor inverter.

http://www.emax-co.com/english/products_show.php?queryrecno=5877&start=48&s=0&page=3&cno=1&c_no_1=2

Sadece çıkış konnektörleri farklı yöne bakıyor muhtemelen revizyon farkı var. Ama çalışması aynıdır muhtemelen.
Besleme voltajı 12V olduğu yazıyor. Beslemeden kaynaklanan bir sorun değil gibi. Besleme voltajını düşürürsem muhtemelen ekranı kapatacak.

Satın aldığım firma LCD ile uyumlu olduğunu söylüyordu. İşin ilginci Datasheet vs bulamıyorum. Ama LCD'nin datasheeti var.
http://www.beyondinfinite.com/lcd/Library/Auo/M150XN07.pdf

Datasheettte Sayfa 13'de Backlight CCFL Current Akımı Max 8.5mA olarak verilmiş.  Inverterin sayfasındada Output Current 7.5/8.0/8.5mA olarak 3 kademe şeklinde verilmiş. Yani değerler uyuşuyor gibi.

Başka neden kaynaklanır anlamıyorum.

JOKERAS

Mucit23, İnvertör veya Backlight dim kontrolü ile Contrast ve Bright kontrolü farklı şeyler.
İnvertör Dim kontrolü yaparak sadece  Backlıht dim kontrolü yapmış olursunuz.
Ekran görüntüsüne bir faydası olmaz.

Monitörün Contarst ve Bright'nı kısıp açabiliyorsanız ve hala daha canlı bir görüntü yoksa
Cihazın T-Con Kartında problem olabilir.

Mucit23

Bu arıza nedir tamiri olurmu?

Yada aklıma şöyle bir seçenek geldi. Uygun çözünürlükte VGA to LVDS dönüştürücü bulursam eğer cihazın VGA portundan görüntü alıp yine lvds aracılığıyla gönderilir diye düşünüyorum. Çünkü VGA düzgün çalışıyor. Olurmu sizce?

Yada kabul edilip böyle kullanılacak.

Sozuak

Benim bahsettigim besleme voltaji degil zaten.  Inverterin kontrol voltajlari. Yine de inverterin lambalara gore daha guclu geldigini dusunmekteyim. Baska lcd yada inverterle denemek gerekebilir. Anakartta sorun oldugunu da dusunmemekle birlikte lcd uzerinde bir ayar varmi ona da bakin. Bazi modellerde vardi ayar ama cok dikkatli olmak lazim lcd bozulmasin sonra

Mucit23

Hocam lcd de ayar felan yok.  Düz LCD

Bende anakartta sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama inverterinde boyle yapmasına anlam veremiyorum. Bahsettiğiniz durumu denemek için farklı model inverter larla deneme yapmam lazim. Onlarında temini sıkıntı. Yinede bi bilgisayar tamircilerini dolaşayım  belki uygun bir tane denk gelir

Sozuak

İnverterin vereceği akımın yanısıra voltaj değeri de  tüpün uzunluğuna göre değişiyor. Demek istediğim hani son ayarda kalınca kapanıyor diyorsunuz ya. İşte o durumda  inverterin vereceği 8.5mA değeri aşılıyor demek ki tüp küçük geliyor akım aşırı artıyor. Eğer uygun ccfl ve inverter olsa idi maks parlaklıkta o akımın üzerine çıkmadan ve kapanmadan kullanılabilmesi gerekirdi. Siz biraz araştırın yada deneme için CCFL nin yoluna seri  bir akım sınırlama direnci koyun diyeceğim ama soketi kesip biçmek  sonrası için kötü olur.

Mucit23

Direnci deneyebilirim. Çok problem değil. Fakat Gerilim 700-800V civarı. Geçen Akımında 8mA olduğunu kabul edelim. Buraya kaç ohmluk bir direnç uygun olur onu kestiremedim.

Sozuak

CCFL negatif dirence sahip olduğuna göre  0.1 Ohm bile etkili olmalı. 10 Ohm a kadar deneyin isterseniz bende hiç denemedim.

JOKERAS

T-Con Kartı Ana Kart değildir.
Ayrıca Ana Karttaki bir sorundan da böyle bir arıza olabilir.
T-Con Kartı Ekranın Üstünde Montajlı(Bakın orada bir Sac var onun içinde,Lvds kablosunun girdiği Kart)
Grafik kartı.

Hata Backlight hatası değil,boşuna uğraşıyorsunuz.
Backlgiht CCFL-Floresantlar İnvertör çalışınca yanar bütün işlevi o kadar.
Zayıf yansa dahi Ekran Görüntüsüne,Contrastına bir etkisi olmaz.

Sizin Sorunun  T-Con kartından veya Anakarttan olması muhtemel bir durum.
Arıza İstanbul'da siz arızayı İzmir'de arıyorsunuz boşa uğraş.

Bir daha yazayım,bu arıza İnvertör veya Floresant arızası değil!!!