dsPIC' in ROM alanının %96' sını Kullanmak

Başlatan kartal0689, 29 Aralık 2017, 13:48:48

kartal0689

Arkadaşlar Merhaba,

dsPIC30F6014A mikroişlemcim var. şu anda %96' sını kullanıyorum.
Bunu bu şekilde doldurmanın bir zararı var mı?

herkese iyi çalışmalar dilerim.

Tagli

Hayır yok. Ama ilerinde koda eklemeler yapılması gerekmesi halinde işlemci değiştirmek gerekebilir. Şimdiden daha geniş bellekli işlemci seçenekleri değerlendirilmeli.

PIC16'larda programın tek bir page'e sığmaması durumunda atlama komutları biraz daha karmaşıklaşıyordu (üzerinden çok zaman geçti ama sanki PCLATH ile oynamak gerekiyordu diye hatırlıyorum). Derleyici de eğer program tek page'e sığıyorsa daha basit ve hızlı çalışan atlama kodları üretiyordu diye kalmış aklımda. dsPIC'lerde assembly ile uğraşmadım hiç, o yüzden onlarda da buna benzer bir durum var mı bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

vardal57

Hocam konu ıle alakası yok ama ısınma sorunu yaşıyormusun ds de ? mesela tum donanım ı açtıgın zaman ve kaç volt ile beslıyorsun 3,3 mu 5 mi

kartal0689

Hocam gerçi bu bahsettiğim başka bir konu ama aynı işlemci ile
(dsPIC30F6014A) aşağıdaki özelliklerini kullandım ve mükemmel
1- Interrup (TMR0,TMR1,TMR2)
2- Harici kesmeler (IC1,IC2,IC3)
3- Uart1 (Modbus için)
4- Uart2 (arayüz için)
5- PWM (driver için)
6- I2C (RTC için)
7- SPI (Eeprom için Log tutmak amacıyla)
8- Grafik LCD kontrolü
9- Program menüleri vs. vs.
bu özelliklerin hepsini tek projede kullandım. 5V ile 120MHZ' de çalıştırdım (PLL16) sıcaklık gayet normal hiçbir sorun yok.
Şu ana kadar yaklaşık 2500-3000' e yakın kart ürettik

Mucit23

MCU ların birim fiyatını ne kadara alıyorsunuz?

RaMu

Birşey olmaz, bahsedildiği gibi sonra kod eklemek için yer kalmıyor o kadar.

Bizde DSPIC30F6010A kullanmıştık, ASM ile,
işlemci ve komutları çok güzel, asm ile zevkli kod yazılıyor.,
Yaklaşık 1kWord'e Fat Sd kart bootloader sığdırmıştım.
6014A dan herhalde tek farkı ekstradan Encoder modülününde olması,
yalnız 6010A daki encoder modülünde sıkıntı var, errata ya bakmak gerekiyor.

Bu arada 144 kbyte memory yazdığına bakmayın,
her komut 3 byte yer tuttuğundan (hatta bazıları dahada fazla )
ancak 48k komut yazılabiliyor.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

vardal57

Ben 2020 ve 2010 serisini kullanıyorum donanım ı açınca komple ısınma oluyor pic de ustunde yumurta pişir yani o derece

RaMu

@vardal57 kaç MHz de ve kaç Volt da çalıştırıyordun, PLL kullanıyor muydun?
Ortam ve dspic ısılarının kaç derece olduğunu ölçmüş müydün?
Dspic etrafında ısı yayan pcb yi ısıtan regulatör vs. var mıydı?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

vardal57

Ramu pll kapalı 20 mhz osc harici baplı dspic i termal bır ısı ölçer ile ölçtüğümde 70 C ye kadar çıktığını gördüm ortam ısısı 20/25 C yok regülatörler uzaktaydı sorunu bır kaç donanım ı kapatarak çözmüştüm

RaMu

Datasheet Bölüm 22 deki elektriksel karakteristik bölümünde
çalıştırdığın şartlara göre durum nedir diye incelemek gerekiyor.
Detaylı bakmadım ama 85 C dereceye kadar gayet normal gözüküyor.

Aslında basit bir şekilde atlanan
mcu nun tüm pinlerinden toplamda
akıtabileceği veya sağlayabileceği akım 200mA
gibi detaylara da dikkat etmek lazım.

vardal57

Evet datasheetınde normal olduğunu söyluyor onu bende fark ettım bu işlemci ile uğraşırken ustunde yemek pişir demeyı unutmuşlar sadece :)

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: kartal0689 - 29 Aralık 2017, 13:48:48
Arkadaşlar Merhaba,

dsPIC30F6014A mikroişlemcim var. şu anda %96' sını kullanıyorum.
Bunu bu şekilde doldurmanın bir zararı var mı?

herkese iyi çalışmalar dilerim.

derleyicinizi sorabilirmiyim?

bir kaç derleyicide, özellikle bölme yapmak ve döngü komutlarındaki gibi ve benzeri kısımların asm30 ile düzenlenmesinde aşırı kazanç olduğunu okumuştum.
buna kod optimizasyonu deniyor olmalı.

işlemci 120 MhZ. 30 Mips maksimum hızında çalışıyor olmasına rağmen, prtaikte 7,5 MHz. kıristal olmadığından dolayı, işlemci 118 MHz. 29,5 mips çalıştırılabiliyor.
bu hızda biraz ısınıyor doğru. mikro işlemci için verilen değerler 100 de 100 kullanılsada hiç bir şey olmaz, bunları normal değerlerinin %20 daha üstünde test ettiklerini microchip görevlisinden duymuştum. ısıda şöyle bir şey olabilir. işlemci ortamı maksimum 85 dereceyi veya işlemcisine göre 105 dereceyi geçmemeli.

% de 99 da bile sorun olmaz diyebilirz. üreticinin kendi görevlileri diyor bunu.

kartal0689

HAKKITANIR

bölme, döngü ve karşılaştırma işlemlerinizin olduğu kısımların ASM30 kodunda üretilen karşılıklarını inceler ve düzenler iseniz ciddi alan ve hız kazanımı elde edebilirsiniz.
optimizasyon ve etkin kod- etkin çalışma kazanımında sırası ile; ASM30 - C30 - Farklı versiyon C (GCC -C , Mikro C gibi) - pascal - basic diye sıra ilerliyor diye biliyorum.
tabi bur da kodu yazan operatör en önemli faktör, ama diller arasındaki fark ve bağ bu şekilde sıralanıyor.

%96 alan doluluğu bakımından sorun olmaz.
genelde bunlar pin uyumlu üretilirler belki bir - iki pin yer değiştirir ve besleme voltaj 3,3 V. a iner, pic çıkış akımları düşer.
bir üst versiyon modelide düşünülebilir belki. onlarda alanlar çok geniş sınırlarda.

bu işlemcide digital sinyal işleme modülü olan, dsp modülünü kullanıyor musunuz?

kartal0689

DSP modülünü bu projede kullanmadım.
Bir sonraki projede kullanacağım.