IGBT Patlamasına Sebep Ne Olabilir

Başlatan tunayk, 30 Aralık 2017, 16:02:13

tunayk

Alıntı yapılan: eti - 02 Ocak 2018, 10:31:47
devrede endüktif yük olmadığından snubber çok önemli değil.
igbt ler negatif gerilimle söndürülmelidirler. 
+15 / -5v  bir ve duty %5 den başlayan bir sinyal uygularsanız bir patlama olmaz.
ayrıca akım kontrolü de yapmak gerekir. LEM gibi bir akım sensörünü devreye ekleyip akım kontrolü yapabilirsiniz.
IGBT gate ve source ucu kısadevre edilmişken devreye enerji verdiğinizde patlamıyorsa sürüşle ilgili bir problem var demektir.

Sade olsun diye devrenin geri kalan ölçüm vb. kısımlarını çizmemiştim.  Şönt direnç ile akım ölçümü, aşırı akım koruma vb. mevcut.
Sürüşle ilgili bir problemden ne kastedilmiş anlamadım. Normal çalışmada PWM zaten oldukça yavaş şekilde 0'dan soft start olarak başlıyor. 
Velev ki, PWM max olarak başladı veya hasbel kader kontrolsüz bir sinyal gitti de IGBT iletime girdi. Ne değişir? Verdiğim direnç değerlerine dikkat ederseniz, full iletimde zaten IGBT max. akımına ulaşmıyor. 

Zoroaster

Alıntı yapılan: eti - 02 Ocak 2018, 10:31:47
devrede endüktif yük olmadığından snubber çok önemli değil.
igbt ler negatif gerilimle söndürülmelidirler. 
+15 / -5v  bir ve duty %5 den başlayan bir sinyal uygularsanız bir patlama olmaz.
ayrıca akım kontrolü de yapmak gerekir. LEM gibi bir akım sensörünü devreye ekleyip akım kontrolü yapabilirsiniz.
IGBT gate ve source ucu kısadevre edilmişken devreye enerji verdiğinizde patlamıyorsa sürüşle ilgili bir problem var demektir.

Alıntı YapYük direncinin toplam induktansı kablolar ile birlikte yaklaşık 0.3mH
Patlama sonrasında, girişte yer alan 3Faz Köprü Diyotta herhangi bir problem yok
Aynı devreyi patlamanın hemen öncesinde 400V DC Bara ile test ettik.  Normal çalışmıştı.
Snubber belirleme çalışmaları sırasında 300-400V DC Bara gerilimde IGBT üzerindeki pikler 1000V 'u geçememesine rağmen (Osiloskop ile takip ettiğimiz esnada) bir patlama daha yaşamıştık.
Seytan deliginden kacti.

tunayk

devrecii

Ne oldu buldunuz mu sorunu, igbt sahtemiymiş ?

tunayk

Yok hocam,  makul bir gerekçe yok. Özdisanın sahte malzeme konusunda sicili iyi değil. Sorsan kabul etmiyorlar.  Patlayan malzemenin nesini kanıtlayacaksın.
Benim buraya sormamdaki amaç gözümüzden kaçan bir neden varsa beraberce öğrenelim  diyedir.

devrecii

Baktım  da baya pahalı bir igbt imiş , Benim yanımda patlasa kalp krizi geçiririm  ;D

Deneme için çinde satılan 1200v igbtler drainlerine 0.01r direnç koyup plalael bağlayabilirisn  mesela 25n120antd 20 tanesi 10$  ;D ve orjinaller,
en azından denemeler yapmak için.

Şu şekilde bağlarsan igbt asla patlamaz (en fazla kısa devre olur).
Lamba sana orada ne olduğunu söylecektir, (normal şartlarda çok hafif yanması lazım ya da hiç!).

OptimusPrime

Bu yuk değeriyle igbt iletim de bile başlasa sorun olmamalı. Start up anında LC devresi fantazi yapıyor olmasın. Rezonans frekansi oldukça düşük. İGBT yi çıkartıp startup da kondansatör üzerinde neler oluyor diye bakilabilir.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

Giristeki bobin ve igbt ye bakinca  devre Boost regulatore çok benziyor...

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: tunayk - 20 Ocak 2018, 23:43:44Yok hocam,  makul bir gerekçe yok. Özdisanın sahte malzeme konusunda sicili iyi değil. Sorsan kabul etmiyorlar.  Patlayan malzemenin nesini kanıtlayacaksın.
Benim buraya sormamdaki amaç gözümüzden kaçan bir neden varsa beraberce öğrenelim  diyedir.
Sürücü eleman olarak ne kullanıyorsun.

z

Alıntı yapılan: tunayk - 20 Ocak 2018, 23:01:21?

Yani demek istemisim ki (sasirmisim), onceki alintida devrede enduktans yokmus denmis, alttaki alintida ise 300uH lik var denmis.
300uH yabana atilacak bir deger degil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

naschibo

Muhtemelen IGBT devresindeki diyotlardan biri ölmüs olabilir. Sebebi de dead-time süresinin olmasi gerekenden kisa olmasi olabilir.
saygilar

tunayk

Alıntı yapılan: z - 13 Mayıs 2019, 14:04:48Yani demek istemisim ki (sasirmisim), onceki alintida devrede enduktans yokmus denmis, alttaki alintida ise 300uH lik var denmis.
300uH yabana atilacak bir deger degil.

30uH Hocam 300uH değil.  Eğer buna bağlı olabilecek bir risk varsa paylaşır mısınız?

z

0.3mH yazdigin icin 300uH dedim.

Isin icine enduktans girdimi akimin dik kenarli sekilde sifira inmesi cok sorun yasatir ve yuksek tepecikleri olan voltajlara neden olur. IGBT akimi yeterince yuksek dahi olsa yuksek gerilimden dolayi delinir.

Hala sorun devam ediyorsa ne yapip edip kollektordeki voltaji hafizali scopla tespit etmelisiniz.

Snubberlar ise yaramiyorsa (ise kesin yarar fakat iyi tasarlamak ve uygulamasini iyi yapmak sart) IGBT yi kesime yavas yavas gecirin varsin uzerinde guc kaybi olsun.

IGBT yi kesime yavas sokmak icin IGBTyi iletim yonunde diyod ile surerken  diyoda paralel bagli bir direnc kesime yavas gecmeyi saglar.

Guc elektroniginde gecici olaylari iyi monitor etmek akim ve gerilim dalga sekillerini kalici sekilde kagida dokebilmek sart.

1000V 500A ile uygulama yapilacak sistemi gelisitirken 2000V 1000A urunleri secip yada duzenekler kurup arge asamasinda sorun cikartan degerleri olcmek, dalga sekillerini rahat rahat cikartmak fayda saglar. Her sey yoluna girip enduklenen voltaj degerleri rayina girdiginde asil degerler olan 1000V 500A lik yariiletkenlere gecilebilir.

Malesef guc elektroniginde uygulama yapmak cok pahalidir. Cihazlarinizin yetenekli olmasi gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com