Basit mini cnc yapımı hk.

Başlatan Rookie 1, 04 Ocak 2018, 23:11:10

Rookie 1

Merhaba arkadaşlar;

Aşağıda vereceğim linkteki gibi 2 eksen çalışacak bir cnc yapmak istiyorum.Yalnızca çizim için.
Motorlar,sürücüler ve diğerleri kolay.Tek isteğim lineer ray veya sigma profil yerine videodaki gibi
mekanik kısım için basit malzemeyi nereden bulabilirim?Fazla yük olmayacağından mekanik kısımda
pahalı malzeme kullanmak istemiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

bsenguler

Rookie 1

Eugene

Onlar krom kaplı mil. Kalanını da 3d printerda basmışlar. Millerin yataklarını oluşturan parçalar dahil.
Gayet kolay ve ucuz.

bsenguler

Evet 3B yazıcıdan cıktı al, şansın olursa bu işi halledersin.

Rookie 1

Alıntı yapılan: Eugene - 07 Ocak 2018, 12:20:28
Onlar krom kaplı mil. Kalanını da 3d printerda basmışlar. Millerin yataklarını oluşturan parçalar dahil.
Gayet kolay ve ucuz.

Miller motor ve sürücüler kolay da,yatakları ve kalem tutucuyu nerede bastırabilirim?
Yapan var mı forumda?

overlok

Video hızlandırılmış gibi geldi bana, bu motorlar bu kadar hızlı değil diye biliyorum.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

sigmoid

krom mil olduğunu düşünmüyorum. Yazıcı vb bir makinadan sökülüp kullanmışlardır. Plastik parca mil üzerinde kesildiğinden rulman kullanmamışlar. Arkadaşın dediği gibi o motorlar yavaş çalışır

Rookie 1

Proje yi değiştirdim.Bir arkadaşım gövde parçalarını 3d basıcak.Elektronik malzeme
siparişini de verdim herhalde bir ayı bulur gelmesi.Başlar başlamaz sizleride bilgilendirmeye
çalışacağım.

https://www.youtube.com/watch?v=k1vzT-T8LJA&t=308s

Rookie 1

3d parçalar geldi.Yusuf kardeşime teşekkür ederim.Motor ve sürücüleri bekliyorum.Montaj ilerledikce sizi haberdar etmeye devam edeceğim İnşaAllah.

overlok

Mil olarak ne kullandınız?

muhendisbey

Her zaman mil olarak aramayın. Zira bu şekilde arayınca standartlar dışında bir şey bulunmaz hale geliyor.Mil yerine çubuk ve boru da arayabilirsiniz. O zaman istediğiniz çapta işinizi görebilecek malzemeler bulabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

overlok

Milleri sormamın nedeni, resimden midir nedir, yamuk göründü gözüme.

Rookie 1

Ben de ne kullanabilirim diye düşündüm.Sonra youtube açıklamasına bakınca
jant teli kullandığını anladım.Bisiklet tamircisinden aldım 5 adet sonra da ebatladım.
Hiç sorun olmadı.