Basit mini cnc yapımı hk.

Başlatan Rookie 1, 04 Ocak 2018, 23:11:10

muhendisbey

O çaptaki milin-çubuğun esnemesi normaldir. İndüksiyonlanarak sertleştirilirse hani bir nebze daha sert olur ama o da esner.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Eugene

Jant teli ile olmaz o açıklıkta X eksenini bile taşıyamaz. n11 de (veya başka sitelerde) uygun fiyata 8 lik krom kaplı mil satıyorlar.

Rookie 1

Bu projede 8 lik kullanamam,çok kalın gelir.
Çok fazla yük olmayacak ve sadece çizim yapılacak.

Rookie 1

Alıntı yapılan: Rookie 1 - 30 Ocak 2018, 17:14:55
Bu projede 8 lik kullanamam,çok kalın gelir.
Çok fazla yük olmayacak ve sadece çizim yapılacak.

Merhaba özel mesaj cevaplayamadığımdan buradan yazıyorum.Donanım haber sitesinde yusuforhan nicli üyede yaptırdım.

Eugene

Sorun sadece ince-kalın meselesi değil stabilite de önemli. 6 lık ile de sonuç alırsınız ancak bu sefer de yatak malzemeleri pahalanmaya başlar.
Mekanikte standarttan uzaklaştıkça malzemeler pahalanır. Yine de deneyip sonuçları yazın, takipteyim.

Rookie 1

Çinden malzemelerin gelmesini bekliyorum.
Gelir gelmez montaja başlarım,haber edicem.

Rookie 1

Ardunio uno ve motor sürücüleri geldi,motorlar henüz yok bekliyorum.

Rookie 1

Herkese tekrar merhaba tüm malzemeler geldi.Tavsiyelerinize uyarak milleri 2.5 mm.civa çeliği ile değiştim.Mekanik montajı bitti.Videodaki gibi programlamaya geldim ve takıldım.Inkscape teki çizimi grbl controler a gönderemiyorum.Resim eklemeye çalışıcam.Konu hk. Yardımcı olabilir misiniz?
Not:Bu kadar geç toplamamın sebebi ış yoğunluğu kusura bakmayın.

Rookie 1

Problem inkscape in versiyonu ile alakalıymış,0.47 versiyon sorunsuz çalışıyor.

Rookie 1

Yalnız beceremediğim bişey var.Birincisi;
Step motorlardan 5 kablolu soket çıkıyor.Shield te 4 lü soket var.İkincisi;
herhangi bir çizimi makineye yolladığımda tam çizim yapmıyor gibi henüz kalemi bağlamadım.sonra 0 noktasına
geri dönmüyor.Yani kalibrasyonu beceremedim tam olarak.

Rookie 1

Motorlardaki kablo sorununu çözdüm.Motorlar unipolar olduğundan  5 çıkış varmış.Aşağıdaki linkte bipolar cevrimi nasıl yapiliyor mevcut.
Buna rağmen hâlâ kalibrasyonu yapamadım.Ilgili videolarda düzgün çalışan sistemi oturtamadım.Bilgisi olanların yardımına hayır demem😁

https://youtu.be/FLJGCZslOcM