Modbus haberleşme kopması

Başlatan hkn_blt, 05 Ocak 2018, 07:45:42

hkn_blt

Merhabalar sistemimde 3 adet Enda'nın digital multimetreleri var bunlar PLC ile RS485 üzerinden haberleşip volt ve akım ölçümü yapıyorlar. Beslemeleri 24VDC   smps'den geliyor. Ölçüm yapacağım alanın beslemesini digital ayarlı güç kaynağı yapıyor AC.... Sorunum şu haberleşme sürekli kopmalar yaşıyorum kablo ve yazılım ile ilgili değil. Aklıma ayarlı güç kaynağı ve smmps yüksek frekansla çalıştığı için bunların oluşturduğu parazitten ettikelniyor olabilir geliyor. Bunun önüne geçebilmem için tavsiyeleriniz ne olurdu  ? Bir RC alçak geçiren filtreyapıp ölçü aletlerinin beslemesine taksam çözüm olur mu acaba ?

ibocakir

Hocam problemin kablo veya yazılımsal olmadığına nasıl karar verdiniz? 24V Güç kaynağından şüpheleniyorsanız, kullandığınız güç kaynağının spektlerini okuyup karşılaştırın, eğer bir sorun yoksa ben problemin ondan olduğunu düşünmüyorum.

Bir de bu okuduğunuz slaveleri sizden başka sorgu atıp okuyan var mı? Bence önemli kısım burası.

hkn_blt

kablolarım rs485 kablosu ve aynı yazılım diğer makinalarda da çalışıyor bazılarında sıkıntı çıkmıyor. Başka okuyan yok.

foseydon

Alıntı yapılan: hkn_blt - 05 Ocak 2018, 07:45:42
Merhabalar sistemimde 3 adet Enda'nın digital multimetreleri var bunlar PLC ile RS485 üzerinden haberleşip volt ve akım ölçümü yapıyorlar. Beslemeleri 24VDC   smps'den geliyor. Ölçüm yapacağım alanın beslemesini digital ayarlı güç kaynağı yapıyor AC.... Sorunum şu haberleşme sürekli kopmalar yaşıyorum kablo ve yazılım ile ilgili değil. Aklıma ayarlı güç kaynağı ve smmps yüksek frekansla çalıştığı için bunların oluşturduğu parazitten ettikelniyor olabilir geliyor. Bunun önüne geçebilmem için tavsiyeleriniz ne olurdu  ? Bir RC alçak geçiren filtreyapıp ölçü aletlerinin beslemesine taksam çözüm olur mu acaba ?

Önce sorunun neden kaynaklı olduğunu bulmak lazım. Çözüm nasıl olsa bulunur.

Bence öncelikle yapmanız gereken, çok kısa ve sağlamlığından emin olduğunuz bir kablo kullanarak sistemi bilgisayara bağlayıp modbus poll gibi bir program ile veri alıp alamadığımızı kontrol edelim. Eğer sorun varsa, sorun güç kaynağı kaynaklı olabilir. Aorun yoksa orijinal kabloyu takip deneyelim.sorun varsa kablo değişecek ve/veya sonlandırma dirençleri kontrol edilecek. Sorun yoksa, yazılımda sorun olabilir, yazılım kontrol edilecek. Yazılımsal sorun olmadığına kanaat getirilirse donanım kontrol edilecek.

hkn_blt

Kısa hatlarda sonlandırma direnci koymaya gerek varmı?HAttım 1metre uzunluğunda....

yas

Alıntı yapılan: hkn_blt - 05 Ocak 2018, 07:45:42

Muhtemelen bu ölçümler katotik koruma redresöründen yapılıyor. Doğru mudur?
Eğer doğru ise sorunun kaynağı tamda şüphelendiğin şey. Ölçü aletleri tam izoleli olsa sorun olmayacak aslında, ekranlı kablo kullanıldığında iyileşme oluyor fakat tam bir çözüm getirmiyor. Eğer uygulama tahmin ettiğim gibi redresör uygulaması ise, çekilen akım artıkça parazit kuvvetleniyor.

Erol YILMAZ

Sonlandirmasiz dif hat kullanmak çok yanlış olmuş,

tunayk

Parazitli hatlarda, sonlandırma ve biaslama beraber kullanıldığında çok ciddi kalite artılı sağlanır.  Sonlandırma olarak çoğunlukla her iki uca 220R yeterli gelir.  Biaslama konusunda, PLC tarafında  TxD+ uçtan +5V'a 390R, A-B arasına 220R ve TxD- den GND'ye (Haberleşme hat GND si) 390R iyi sonuç verir.
Eğer Siemens PLC kulanıyorsanız, Port pinlerini şu şekilde kullanabilirsiniz
P6---390R---P3---220R---P8---390R---P5

foseydon

Alıntı yapılan: hkn_blt - 05 Ocak 2018, 15:57:53
Kısa hatlarda sonlandırma direnci koymaya gerek varmı?HAttım 1metre uzunluğunda....

Tek parametre boy değil. Kablonun geçtiği ortamda ne kadar EM yayılım olduğu önemli.

@Allegro ya katılıyorum. Sonlandırmasiz diferansiyel hat kullanmak bence de hatadır. Ha, sonlandırma taksaniz bile sorun cozulmeyebilir. Yukarıda yazdığım gibi adım adım gidip önce sorunu bulmak lazım.

eti

1mt mesafede sonlandırma olmadan her şekilde sistemin çalışmlası gerekir. cihazların ürettiği parazitler sistemi bozmaz.
Enda nın multimetreleri üzerinden RS485 arabirimleri izolasyonlu mu?
PC tarafındaki RS-485 / 232 veya rs485/usb dönüştürücü orjinal bir ürün müdür?
RS485 hattında bias gerilimi yok ise bağlantı kopması veya bozulma olabilir.
dönüştürücülerin içinde A hattından +V ye  B hattından -V ye dirençler olur.
bu şekilde bias voltajı oluşturulur.