Dönen borunun hızını hesaplamak

Başlatan bulut_01, 05 Ocak 2018, 09:21:18

muhendisbey

Etiketsiz optik takometre var mı ki?

Encoder ile ölçebilirsin.

Tekerlek gibi bir yapıyı encoder'e tak. Boru, ya da boruyu döndüren ne ise dönerken tekeri döndürsün encoder'dan ne kadar döndüğünü oku.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yesilu

10 rpm azmış, hassasiyet 1 tur olur optik ölçümde, pozisyon belirlemek için çok düşük.dönen boruya (barkod etiketi gibi) siyah-beyaz çizgilerden oluşan bir etiketi çevresine tam tur yapıştırıp o çzgileri saydırmak lazım. bu iş için optik bilgisayar faresinin alıcısını kullanmak gibi bir fikir de geldi ama fare hacklayacak kadar konuya hakim olmak lazım

yesilu

elektrikli panjur, tente vs de kullanılıyor bu motor, onlar nasıl çözmüş bakmak lazım.

bulut_01

Pc mause nun optik kısmını tasarlasak nasıl olur.? Bu iş için
YENİLMEZ..

bulut_01

Alıntı yapılan: yesilu - 05 Ocak 2018, 14:57:24
elektrikli panjur, tente vs de kullanılıyor bu motor, onlar nasıl çözmüş bakmak lazım.
Dogru onlarda kullanılıyor bu motorlar yanlız normalde motorun için encoder var hall sensorlu ben hall ile değilde optik bir sistem düşünüyor pc mause daki optik sistem gibi bir sistem tasarlamak.
YENİLMEZ..

F.T

Boruya delikler aç.Bir tarafından ışık diğer tarafından algılama yap.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

omereliusuk

bulut_01

YENİLMEZ..

RaMu

Ben pc optik mouse sistemini yazacaktım zaten yazmışsın.
Optik mouse da kamera var, düşük çözünürlüklü ama iş görüyor,
aslında görüntü işleme yapıyor,
belirli zaman aralıklarla çektiği fotoğrafları karşılaştırıp
ne yöne ne kadar hareket edilmiş tespit ediliyor.
ADNS2610 optik mouse sensör çipi örneğin,
datasheet sayfa 25 de fotolar var,
https://media.digikey.com/pdf/Data%20Sheets/Avago%20PDFs/ADNS-2610.pdf

Buradada bu çipi kullanarak tarayıcı yapmış birisi :)
http://spritesmods.com/?art=mouseeye
Her bir kare fotoğraf şu şekilde

Birleştirincede şu olmuş:
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

bulut_01

Alıntı yapılan: RaMu - 06 Ocak 2018, 20:51:55
Ben pc optik mouse sistemini yazacaktım zaten yazmışsın.
Optik mouse da kamera var, düşük çözünürlüklü ama iş görüyor,
aslında görüntü işleme yapıyor,
belirli zaman aralıklarla çektiği fotoğrafları karşılaştırıp
ne yöne ne kadar hareket edilmiş tespit ediliyor.
ADNS2610 optik mouse sensör çipi örneğin,
datasheet sayfa 25 de fotolar var,
https://media.digikey.com/pdf/Data%20Sheets/Avago%20PDFs/ADNS-2610.pdf

Buradada bu çipi kullanarak tarayıcı yapmış birisi :)
http://spritesmods.com/?art=mouseeye
Her bir kare fotoğraf şu şekilde
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Birleştirincede şu olmuş:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Güzel sensor ır led ve lens olayları var bide kompike sistem ben tr bulunabilir daha basit bir ünite yapmak istiyorum aklımda lazer ısıgını boruya yansıtıp optik diyot yada transistörle izlemek daha kolay olur diye düşünüyorum borunu döndüğünde lazer ısıgı illaki kırılacak ve normal halden daha farklı çıkış alacagım fotodiyottan bu konuda görüşleriniz nelerdir ne kdr stabil çalışır sizce? 
YENİLMEZ..

fide

Merhaba. Borudan yansıyan ışık size dönüş hk bilgi vermez diye düşünüyorum. Çünkü borudan farklı bir olayı takip etmiyorsunuz. Yukarıdaki farelerin çoğu (Logitech gibi firmaların birkaç modeli hariç) camda algılamıyor. Pürüz yada ışığı farklı şekilde yansıtacak bir olay istiyor. Tur bilgisi saymak için referans alacağınız nokta yok. Yansıyan yüzeyin pürüzlü olduğunu varsayarsak ayriyeten image processing yapmanız gerekir. Başlangıçta aldığınız görüntünün aynısını alana kadar takip edeceksiniz. Yapılmaz demiyorum ama bu kadar uğraşa değmez.
Anlık olarak belirlediğiniz noktanın birim zamanda  ne kadar ilerlediği mantığı ile çalışıyor fare. Referans noktasının ikinci referans noktasına göre durumunu karşılaştırarak sağ-sol, aşağı-yukarı kaç pixel hareket varsa bunu aktarıyor. Boru, ayna gibi iyi bir yansıtıcı ise sistem çalışmayacaktır.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

kudretuzuner

Merhaba,
Konuyu ilgi ile takip etmekteyim.Üst yazılarda da belirtilmiş olduğu gibi toplu iğne başı kadar bir damla beyaz OJE(hanımların tırnak boyası) ile yapılabilecek bir çalışma için neden bu kadar fazla komplike alternatifler düşünülmektedir? Konuyu tam olarak anlamıyor da olabilirim. :)
Amatör

bulut_01

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 07 Ocak 2018, 13:56:41
Merhaba,
Konuyu ilgi ile takip etmekteyim.Üst yazılarda da belirtilmiş olduğu gibi toplu iğne başı kadar bir damla beyaz OJE(hanımların tırnak boyası) ile yapılabilecek bir çalışma için neden bu kadar fazla komplike alternatifler düşünülmektedir? Konuyu tam olarak anlamıyor da olabilirim. :)

İz koymak gibi bir durum yok üstad cünkü montajı müşteri yaptıgı için oje ile boruya bir cizik at diyemeyiz
YENİLMEZ..

ilyas KAYA

Hızını bulup ne amaç ile kullanacaksınız? Ben bu motor ile kepenk , havalandırma giyotin kapı gibi kartların imalatını yapıyorum.
Hicbir kartta encoder filan yok. Konum okuma diye bir durum da yok.

Hızı zaten sabit dır. Bir tane trimpot koyarsın yapmak istediğin şeyi karşılar.

Yok ben illa hızını okuyacağım nasıl okurum ve hiç bir müdahale olmasın diyorsanız birtane elektronik kumpas alın ve içini açın göreceksiniz. Hatta bir ara burada bir arkadaş içini açıp göstermişti. Milimetrik olarak okuyabilirsiniz.

Ancak yinede yapmak istediğiniz şey ne ise hatalı olduğunu düşünüyorum. Bu motorlar en fazla 10 defa açılıp kapanır ve sonra termikleri atar bilginiz olsun

bulut_01

Alıntı yapılan: cezeri - 07 Ocak 2018, 22:33:41
Hızını bulup ne amaç ile kullanacaksınız? Ben bu motor ile kepenk , havalandırma giyotin kapı gibi kartların imalatını yapıyorum.
Hicbir kartta encoder filan yok. Konum okuma diye bir durum da yok.

Hızı zaten sabit dır. Bir tane trimpot koyarsın yapmak istediğin şeyi karşılar.

Yok ben illa hızını okuyacağım nasıl okurum ve hiç bir müdahale olmasın diyorsanız birtane elektronik kumpas alın ve içini açın göreceksiniz. Hatta bir ara burada bir arkadaş içini açıp göstermişti. Milimetrik olarak okuyabilirsiniz.

Ancak yinede yapmak istediğiniz şey ne ise hatalı olduğunu düşünüyorum. Bu motorlar en fazla 10 defa açılıp kapanır ve sonra termikleri atar bilginiz olsun
Dediğiniz yerlerde kullanılıyor bu motor içindeki enkoder sabit açılmıyor bozuldugunda enkoder bütün motor kaldırıp atıyoruz enkoder sistemini değişiklik yapmak istiyorum.
YENİLMEZ..