IPM(akıllı güç modulleri) sürücüler hakkında sorular

Başlatan memeto, 10 Ocak 2018, 03:43:44

memeto

arkadaşlar merhaba bu ıpm sürücülerden kullanan oldumu bunların mosfet+mos sürücü ye göre artı eksileri nelerdir daha önce 1kw bi bldc motora sürücü yaparken çok sayıda sorunla karşılaştım en önemlisi tork problemi idi ıpm sürücüleri önerdiler ne düşünüyosunuz bu konuda benim kullanmayı düşündüğüm modul http://www.ineltron.de/english/mitsubishi-data/IPM/PM75B5L1C060.pdf bu bu arada  @Cemre. hocam siz daha önce kullandınız galiba düşüncelerinizi öğrenmek isterim bu konu daha önce çok konuşulan bi konu deil galiba hem faydalı olmuş olur

Cemre.

Merhaba,

Fırçasız DA motor kontrolü ile IPM konusunu ayrı ele almak lazım. İyi bir layout dizaynı ve doğru komponent seçimi ile siz de PCB üzerinde İPM benzeri bir yapı oluşturabilirsiniz. İPM'lerin en önemli özellikleri PCBdeki karmaşayı azaltması, layout dizaynında yapılacak hataları en aza indirmesi, dahili koruma özellikleri vs.

Ancak yukarıda yazdıklarımın hiçbiri sizin BLDC motor ile çalışmanızı olumlu veya olumsuz yönde etkilemez. Demek istediğim, BLDC motoru sensörlü/sensörsüz kontrol metodlari ile kontrol edip tüm hız aralığında nominal torkunu üretmesini sağlamak işin kontrol teorisi kısmında. Burada Alan Yönlendirme ile Kontrol metodu (FOC) anahtar kelime. Sensorless FOC ise sensör kullanmadan yapılacak kontrol metodunu ifade ediyor. Sensorless lafı işin içine girince yine bir çok metod ile karşılaşıyoruz. Bunların hepsi rotor mekanik hızını tahmin etmeye/öngörmeye çalışan metodlar. Bu konuları daha detaylı araştırmanızı öneririm. Maalesef BLDC motor kontrolü sırası gelince bir sonraki fazı enerjilendirmekten ibaret değil.
Daha spesifik bir sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım

İyi çalışmalar..

memeto

cevabınız için teşekkür ederim hocam peki bu metodlar arasında özellikle  tavsiye edeceğiniz bi kaynak veya özellikle kullanın dediğiniz bi metod var mıdır acaba

Cemre.

Maalesef doğrudan bir kaynak gosteremeyecegim. Çünkü bu konuların her biri üzerinde master tezi yazmalık konular. Ancak çok bilindik indexleri taramanızı (ieeexplore, sciencedirect vs) tavsiye ederim. Ummayacaginiz kadar çok makale bulacaksınız. Erişim problemi yaşıyorsanız seçtiğiniz makalelere erişmeniz konusunda da yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

Bir de bu konuda özellikle TI olmak üzere st, nxp gibi firmaların oldukça doyurucu app.notları mevcut. Bir kaç google'lamaya bakar ;)

Kolaylıklar.