Transistörün bağlantısı

Başlatan algorist, 11 Ocak 2018, 02:16:09

algorist

Merhaba bazı devrelerde mosfet yada transistörün böyle bağlandığını gördüm,neden böyle baplanır.Akım sınırlamak için mi?

e-e-e

polleme

Bu, bir BJT transistörü diyot gibi kullanmaya eşdeğer oluyor.

algorist

Peki normal diyottan farkı ne.? Teşekkürler.
e-e-e

polleme

Bildiğim kadarıyla bu şekilde kullanılan bir diyodun iletim gerilimi (üzerinde düşen voltaj) standart diyotlara göre daha düşük oluyor ve bu gerilim, diyodun üzerinden geçen akıma parallel artmıyor. Özellikle referans amaçlı kullanımlarda daha çok tercih edilebilir.

OptimusPrime

Karakteristiği biraz daha farklı bir diyot elde ediyorsun. Üzerinden geçen akımın artmasıyla üzerine düşen gerilim normal bir diyoda göre daha az artıyor. Bu tercih edilen bir özellik fakat diğer bir yandan ters kırılma geriliminden taviz veriyorsun.

ferit06

Bu şekilde kullanımın başka bir yeri de; Sabit akım kaynağına bağlayarak sıcaklık sensörü olarak kullanımı. 

fide

11 Ocak 2018, 14:22:07 #6 Son düzenlenme: 11 Ocak 2018, 18:19:44 fide
Merhaba. Sadece bir transistor üzerinde değil ama devre üzerinde akım aynası olarak kullanımı var. Nette akım aynası olarak arattır. Ayrıntılı kaynak bulursun.
Beyz emetor arası akım voltaj durumu buraya paralel bağlanan diğer transistorler için de aynı olacağından bir kanal vasıtasıyla diğer kanalları kontrol etmeye yarar.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com