Inverter Kaynak Makinası Plasma Kesici Yapımı (DIY)

Başlatan devrecii, 11 Ocak 2018, 22:52:13

dhan000

bu devrenin çıkışındaki plazma sargısı ve geri besleme kısmını iptal etsek sadece kaynak makinası olarak kullana bilrmiyiz.
nüve olarak kullanılan eleman tvlerin yüksek gerilim trafosuna benziyor acaba ondan iki tanemi kullandınız.

devrecii

Alıntı yapılan: dhan000 - 14 Ocak 2018, 22:36:49
bu devrenin çıkışındaki plazma sargısı ve geri besleme kısmını iptal etsek sadece kaynak makinası olarak kullana bilrmiyiz.
nüve olarak kullanılan eleman tvlerin yüksek gerilim trafosuna benziyor acaba ondan iki tanemi kullandınız.

Evet. Plasma boboinini sarma bobibnden sonraki devreleri yapma.
Trafo olarak bunu kullanabilirisin. Sarım sayısı aynı . Bobinleri iyi izole et.

https://www.direnc.net/ferrit-toroid-ring-al12600-green-painted

Devrede extras yazan yerleri yapman  şart değil, Burayı yapsan tamam,

@elektronik   Şu devreyi yaparsan plasma cutteri yapmış olursun, tam devre :), fakat unutma metale dokunursan ve ayağın toprakta ise çarpılırsın, izolasyon
trafosu bulabilrsen 220v girişe bağla işin bitsin  ;)

Bu devreye röle ile soft start eklemelisin ( izolasyon traforsu kullanırsan ihtiyaç yok)  Neden?? çünkü fişe taktığında 1000uf kondansatör boş
ulduğu için çat diye bi ses gelir belkide sigortayı attırır.

elektronik

Basit ve ölümcül bir devre olmuş ;D 

trafo var

JOKERAS

@iboibo ,bize böyle Basit ve ölümcül devrelerle gelmesen iyiydi.
Devre çok ama çok, hatta çok çok çok basit olmuş:)

@DEno_12 , @Zoroaster gibi bir Profu böyle Basit işlerle meşgul etmemek lazım:)
@Teğmen küsmüş gibi görünüyor, "Bir daha Davos'a gelmem" Triplerinde sanırım.

Küstürdünüz,Devirdiniz Goca Çınar'ı,şimdi Zevahiri kurtarın bakalım.

@Teğmen Dostum, sen bakma onlara.
Smps ne oldu?Hani yakında bitirip her bir şeyini tek tek anlatacaktın.

sigmoid

@JOKERAS

Güç elektroniğine uzak biriyim.  bu devrenin çalışma prensibini anlatabilir misin? Ne gibi şeyler eklenmeli?

devrecii

@sigmoid : Soracağın soru varsa çekinme , ama eğitici bişey olsun diyorsan ne yazık ki bunu sitede çok denedik
olmadı nedense, hatta bir arkadaşımızı bu yüzden kaybettik ;D ;D ;D

Arkadaşlar kimse cevap yazmak zorunda değil,  devre bulunsun işte  , mezara götürecek değilim
devreyi yayınladım, ne yazıkki bu işten para kazanma imkanımız yok olsa idi asla devreyi yayınlamazdım.

Aliexpressde 50$ satıyorlar kaynak makinası devresini sadece vida takmak kalıyor rekabet imkansız
gerçi çin olmasa bu devreyi yapmakta imkansız sadece igbt ve diyotlar Türkiye'de 50$ . Alüminyum soğutucusunu bile
Türkiye'de 40$ alamassın. Ne geri kalmış ne iğrenç bi coğrafya :(

esensoy

Plasma kesme makinesinde Torç ucunda neden şaseye göre -voltaj oluşturuluyor? Teknik açıklaması nedir?

Bu devre de boyle mi? Böyle ise kaç V oluşturuyorsunuz?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

devrecii

Alıntı yapılan: esensoy - 17 Ocak 2018, 10:53:09
Plasma kesme makinesinde Torç ucunda neden şaseye göre -voltaj oluşturuluyor? Teknik açıklaması nedir?

Bu devre de boyle mi? Böyle ise kaç V oluşturuyorsunuz?

Bunun nedeni elektronların negatif kutupdan pozitife doğru gitmesi yani torchdan elektronlar fırlayıp metale gidiyor, kaynak ucu da böyle.

300v var fakat fazla , plazma çıkış sarımını yarı yayıya düşürmek gerekiyor tam emin değilim , daha sonra bu konuda denemeler yapıp yazacağım.

Logan

Merhaba iboibo.

İmkansızlıklardan imkan yaratmışsın resmen. Eline sağlık, ben çok başarılı buldum. Kaynak olmaması konusunda haklısın. Biz de bu konuda çok sıkıntı çektik. En sonunda iş başa düştü, uğraştık yaptık. Bu noktadan sonra satılabilir ve kullanılabilir ürün haline getirmek çok zor. Bir sürü üretim, test (EMC, LVD vs. vs.) ve rapor aşaması var ki maddi olarak altından kalkılacak gibi değil.

Paylaşımın ve uğraşın için çok teşekkürler.

İyi çalışmalar.
İmza.

devrecii

Hocam güzel cevabınız için teşekkürler.

Eğer Türkiye'de yarı iletken üretimi olsaydı , hazır yerli malzemeyi alıp kullanma şansımız olsaydı kesinlikle üzerinde çalışıp satılablir bi ürün haline getirmek için uğraşırdım.

Ama  ne yazık ki , igbt çinden , ferrit hindistandan bilmem ne almanyadan bu iş böyle yürümez . El yardımı ile gerdeğe girmeye benziyor hemde gurup , ondan sonra çıkıp derler  ki %70 türk yapımı silah helikopter vsvs hadi ordan, bari bir direnci ferriti Türkiye'den temin edebilsek ama yok. Neyse uzar gider...

Sozuak

Son söylediklerinize katılmıyorum. Evet keşke Türk Malı olsaydı ama artık daha önemli olan Yerli tasarım haline geldi. Apple Dünyanın en büyük şirketlerinden biri, 350 Milyar dolar nakit parası var ama bir tane İphone üretim tesisi yok Çinde ürettirip satıyor. Bilgisayarları da öyle. Tasarımları onlara ait. HP de öyle çoğu ürününü yaptırıyor Çinde.  Boeing uçak yapıyor da tüm parçalarını kendi mi üretiyor, ülkesinin dışından da ürettirip aldığı bir sürü parça var hem de kritik parçalar dahil. Siz tasarlayabildiniz mi ! yapabildiniz mi ! en önemli kısmı burada. Alman da parçayı ürettirip yada Çinden satınalıp made in Germany yazısını basıyor. İlle yerli ille milli diye takıntı yapmamak lazım. Türkiyedeki MR sayısı tüm Avrupadakinden fazla. Bu bizi gelişmiş mi yapıyor yoksa israf mı sayılır. Bir yarı iletken fabrikası çok büyü yatırım. Her önüne gelen yapamaz üstelik teknolojisi sürekli, değişiyor. Burada yapılsa üretilen ürünler daha fabrikayı amorti edemeden demode olur. Gereksiz yatırım. Kritik parçalar için şart o ayrı.

devrecii

Adamların  işçi maaşı hariç 0.001 dolara mal ettiği igbt ye 4dolar verip almak zorunda kalıyoruz . Şimdi bu durumda rekabet mümkün mü ?

Adamlar aşmışlar,  çinlileri hamal olarak kullanıyorlar bizim böyle bi şansımız yok, biz hamal olacağız , mesela benim bu başlıkta yaptığım proje hamallık değil mi ? Kaç kuruş bi kaynak makinası ama ne oldu öğrenmiş oldum.

Bu bütün konular için gerekli yarıiletken için de , insanlar zarar etse de  hamallık yapsa da bunu ya yapacaklar ya yapacaklar. Yoksa makuz talihimiz hiç değişmeyecek.

Sozuak

Türkiye'de üretilse o igbt 5 dolar olur o nedenle takmayın bu kadar. Seri üretim yapıp çok alırsanız ucuzlar. Elbette tekil üretimlerle  Çinin seri üretimini kıyaslayamayız.

telra

Alıntı yapılan: iboibo - 11 Ocak 2018, 22:52:13Plasma kesici ucu aliexpresden aldım 10 dolar.

Ana trafosu, iki tane yüksek gerilim flyback trafosununun ferritinin yapıştırması ile oluşuyor ;D .   Sırf iki gün beklememek için gitti güzelim high
voltage trafoları. 8 kw çok rahat veriyor düşünün 16a röleyi ve fişi yaktı bu alet bu nedenle iki 16a röle var girişte , Akımı azalltım. emeğinize sağlık

Arkadaşlar Devre bana aittir ticari olmayan amaçlarla istediğiniz gibi kullanabilrsinisiz .

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Video

https://www.youtube.com/watch?v=z5bEDtQMEWw