Inverter Kaynak Makinası Plasma Kesici Yapımı (DIY)

Başlatan devrecii, 11 Ocak 2018, 22:52:13

engerex

Elektrod kurutma fırınları ülkemizde de mevcut. Genelde büyük işletmeler tercih ediyor.

Sualtında nasıl kaynak yapıyorlar?

şvş

İyi günler hocalarım.
Bende plazma kesici yapmak istiyorum.
Elimde bir kaynak makinası var. Bunun çıkışına nasıl bir devre ilave edebilirim. Amacım kompak bir modülü yapıp kaynak makinasını ihtiyacım olduğunda plazmacuter olarak kullana bilmek.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

dexta64

Elinize emeğinize sağlık. Çok ciddi emek. Hesabını kitabını bildiğiniz için elinizdeki devreyi yapınca size gerisi zor gelmemiştir. Ama bilmeyen için hadi yapayım dese önüne bir canavar çıkar :

STM3F030 nasıl overclock ettiniz merak ettim. 2Mhz diyorsunuz yanmadı mı? Diğer tarafdan besleme işini nasıl çözdünüz. STM32 ailesine önce programı yazmakta güçlük çektim PIC'den sonra. Bir clock ayarı bile Declare xtal 4 demek değilmiş. Clock, Port, Systick timer tamam. ADC kısmen tamam. STM32 için Proteus'da güç bela similasyon yapmanın yolunu öğrendim ama, Timerlarla çalışırken Proteus takılıyor. delay süreleri için systick kullanırsam programın her adımında gidip onun içine düşüyor sayıyor çıkıyor, pic'deki gibi ver delayı olmuyor. Yani ben yapamıyorum. Ama uğraşmadan DMA'nın ADC çekmesine bayıldım.

Videonun altındaki yorumlara baktım. Evet parça fiyatı, PCB basımı ülkemizin önündeki bir engel.
Ülke ileri gidecekse bizi diğer ülkelerle yarıştıracaksa, elektronik alanında sübvanse etmelidir.
Elektronik parça ithalatında 1$=TL olsun mesala.

devrecii

Pardon iletileri yeni gördüm , 

@şvş kaynak makinası 60v çıkış veriyor plazmada ise 300v lazım , eğer kaynak makinan full bridge yada half bridge ise
kaynak mak. ferrit trafosundan çıkış alıp yeniden bir ferrit sarıp 300v çıkarabilirsin. Forward yapıda olmaz diye tahmin ediyorum çin yapımı kaynak makinaları genellikle forward.
şu sekilde yapabilirsin ama kaynak makinası bozulursa mesuliyet kabul etmem.

@dexta64 devre resimleri silinmiş bir önceki sayfada devre çizimi var devrede tamamen transistörlü ,  ilk sayfada osiloskop resimleri vardı igbt gate voltajlarını gösteren el yapımı  ,  ondan bahsediyorsunuz galiba  :)  içinde stm32f030  vardı  .

Mcu 48mhz ADC ise 1mhz ben bunu overclock yükselmiştim basit register ayarları,  yanmaz korkmayın  ;D Siz şimdi ilk kez başladığınız için zor gelebilir ama stm32 kullanımı çok basittir picden kolaydır .

Alıntı YapVideonun altındaki yorumlara baktım. Evet parça fiyatı, PCB basımı ülkemizin önündeki bir engel.
Ülke ileri gidecekse bizi diğer ülkelerle yarıştıracaksa, elektronik alanında sübvanse etmelidir.
Elektronik parça ithalatında 1$=TL olsun mesala.

Çok güzel fikir  ;D  ama , Onu düşünecek kapasitede yöneticilerimiz olsa zaten  1$=1TL olurdu,

şvş

Teşekkür ederim hocam.
Alıntı yapılan: iboibo - 05 Eylül 2018, 23:45:21Pardon iletileri yeni gördüm , 

@şvş kaynak makinası 60v çıkış veriyor plazmada ise 300v lazım , eğer kaynak makinan full bridge yada half bridge ise
kaynak mak. ferrit trafosundan çıkış alıp yeniden bir ferrit sarıp 300v çıkarabilirsin. Forward yapıda olmaz diye tahmin ediyorum çin yapımı kaynak makinaları genellikle forward.
şu sekilde yapabilirsin ama kaynak makinası bozulursa mesuliyet kabul etmem.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.) 

@dexta64 devre resimleri silinmiş bir önceki sayfada devre çizimi var devrede tamamen transistörlü ,  ilk sayfada osiloskop resimleri vardı igbt gate voltajlarını gösteren el yapımı  ,  ondan bahsediyorsunuz galiba  :)  içinde stm32f030  vardı  .

Mcu 48mhz ADC ise 1mhz ben bunu overclock yükselmiştim basit register ayarları,  yanmaz korkmayın  ;D Siz şimdi ilk kez başladığınız için zor gelebilir ama stm32 kullanımı çok basittir picden kolaydır .

Çok güzel fikir  ;D  ama , Onu düşünecek kapasitede yöneticilerimiz olsa zaten  1$=1TL olurdu,

Gümülcine

@iboibo
Güzel bir çalışma yapmışsın bundan esinlenerek bende bir şerler denedim ve bir miktar başarılı oldum hem bunu paylaşayım hem de bazı sorularım olacak.
Öncelikle kendim doğramacıyım elektronik bilgim amatörce ancak java asp php kodlama mantığını iyi bildiğim için arduino ile bazı projelerim oldu haliyle elektronikle de ilgilenir oldum ancak burada iş farklı yüksek voltaj ama dikkatli davranıp biraz araştırma yapınca bunun da önlem alınca tehlikeli olmadığını anladım.

gelelim benim yaptığıma hali hazırda 1 Bakır Sargılı, 1 inverter 1 de DC TIG kaynağım ve argon gazım var bende olmayanlar plazma kesici ve AC TIG kaynağı  :)  AC TIG aluminyum kaynağı için gerekli DC olan yapmıyor ben de bakır sargılı AC eski kaynağıma Tv gerilim trafosu çıkışına ferit trafo ile bu plazmadaki düzeneği uyguladım argon gazı katarak aluminyumu kaynatmayı yaptım tabi ufak bir sorunla.

Videoda izlediğiniz TIG torc ucunda ferit trafoda oluşan plazma görünmekte bu patlama yeterli olur ancak bunu kaynak makinesine de bağladığımda torc ucunu çok fazla yaklaştırmak gerekiyor yani şiddeti azalıyor haliyle kaynak arkı başlatmak daha güç oluyor acaba seramik kapasitörlerin değeri ile mi oynamam gerekli.
ben bulamadığım için 102 3kv kapasitörleri 3 tane seri 2 paralel bağladım 2nf 9Kv elde ettim

1. sorum bunu nasıl arttırabilirim kaynak makinesine bağladığımda da aynı şiddette olsun?
2. sorum ise alttaki plazma kesiciyi yaptık diyelim bunda kesim için amper ayarı nasıl yapabiliriz? veya imkanımız var mı?

devrecii

Kapasitörü artırarak veya spark gap arası mesafeyi artırarak yada her ikisini yaparak  :)  denersen mutlaka olur .Giden  kaynak kablosu çok uzunsa kalınsa atlama yapan elektriğin gücü azalacaktır çünkü kablonun kapasitif etkisi var emiyor yani.

Kullandığın ac trafo olduğu için normalden daha fazla ve güçlü kıvılcım gerekir neden, çünkü ac dalgada voltaj 0-50v
arası dalgalanıyor, kıvılcım tam  Ac voltaj 0 sırasında çıkarsa voltaj olmadığı için ark oluşmayacaktır, dc olsa çok daha kolay.

Daha sonra tavsiyelerim ;  devre çiziminde sapark gap ve 10nf kapasitör ,  10/2 yazan trafoya  yakın olsun tel ile  çok uzatmışsın.  220nf kapasitör mutlaka olmalı.

Plazma konusunda ise o devre çok tehlikeli , izolasyon trafosu lazım  , o devrede mutlaka ütü soba yazan yere 8ohm-20ohm bir direnç lazım eğer koymazsan 1000uf  kapasitör anında boşalacağı için plazma devam etmez .
İşte bu direnç üzerinden amperi ayarlayabilirsin 220v  girişte triyakla da olabilir ama oraya o direnci mecburen koyacaksın. En kolayı o direnci değştirmek. Okul labaratuvarında vardı dev ayarlı direnç bilmiyorum kaç ohm onun gibi bişey yapabilrisin  ;D .

telra

Alıntı yapılan: iboibo - 14 Ocak 2018, 20:45:25Evet doğru min 4bar basınç lazım. 7 bar veriyor ama hızı nasıl acaba ? Fiyatı da uygunmuş.

Eskicileri dolanırsan klima motoru bulabilirisin aslında. Ben videodaki motora para bile vermedim hurdaları götürdüm değiştim iki tane hem de.

Bu devrede ateşleme devresi yok , zaten devre karmaşık iyice karışmasın diye çizmedim, basit bi devre tesla coil gibi lazımsa vereyim. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim saygılar

sdogan

Alıntı yapılan: iboibo - 05 Ağustos 2018, 22:04:24Hocam  peki bu tüplerden nereden alabiliriz internette çok baktım online satan bi yer yok.

Helyum gazı bulunuyor balon için fakat güvenemiyorum içine başka gaz karıştırmış olabilirler, sadece kaynak için değil başka deneylerde de kullanılabilir argon gazı yada başka soygaz.

http://www.habas.com.tr/

Habaş tan her türlü gaz bulabilirsin.
Kartal  İSTANBUL