HPWM komutu ve For Next dögüsü

Başlatan dyonizos, 12 Ocak 2018, 15:00:10

dyonizos

Selam arkadaşlar,
HPWM komutu kullandığım bir yerde For-Next kullanarak step motor hızını azaltmak istiyorum ama HPWM sanki umursamıyor for next içindekileri

For x=600 To 0 Step 1 
DelayMS 10 
HPWM 1,127, x 
Next
HPWM 1,0, 0

step motorun yavaşlayarak durmasını bekliyorum ancak sabit yavaş bir hızda dönüyor sürekli.
Bu konuda yardımcı olabilecek olan  var mı acaba?

OG

Step motor adı üstüne step'leri ayarlayarak hızlanır yavaşlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

dyonizos

Hocam ben HPWM ile frekansı degıstırıyorum zaten ve potansiyometre ıle okudugum degerı HPM ıcıne verınce hızını degıstırebılıyorum. Ama for next ıcınde HPWM frekansını degıstıremıyorum dogal olarak Step motoro gonderdıgım pulse de degısmıyor.
Ben HPWM komutununn Pulse genıslıgını degıl frekansını degıstırıyorum. Bılmıyorum belkıde yanlıs yapıyorum bunu kullanarak.
Step motor surmek ıcın en saglıklı yontemın bu oldugunu dusunmustum.

OG

HPWM'i istediğin her değere adımlayamaz, istediğin her değeri verip çekemezsin.

İşlemcinin çalıştığı frekansa, işlemci mimarisine vs bağlı olarak değerler verebilirsin, hele ki 0'a kadar inen döngü,imkansız ..

Ek
Şu küçük program yardımcı olur
https://we.tl/oxljk4GXMg
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ferit06

@OG nin ilk mesajında da belirttiği gibi step aralıklarını değiştirerek step motor hızını değiştirebilirsin.
Eğer DC motor kullanıp hızını değiştirmek istiyorsanız da duty i değiştirmeniz gerekir. Frekans değişikliği ile olmaz.

Programın tamamını görmediğimiz için siz step motor sürmek için ne  yapıyorsunuz onu da göremiyoruz.

Eger sürücü olarak A4988 gibi bir şey kullanıyorsanız tamam....