24 Eylül 2018, 19:54:18

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Alüminyum Lehimleme ve iletken boya

Başlatan Eugene, 13 Ocak 2018, 13:11:46

Eugene

Forumda da bir kaç kez tartışılmış, youtube videoları da mevcut. Püf noktası, kazınan oksit tabakası tekrar oluşmadan yağ altında
lehim yapabilmek. Ben bunu nedense bir türlü beceremedim. Türlü türlü yağ denedim ancak bir türlü lehim tutturamadım.
Alüminyum bant lehimlemeye çalışıyorum, alaşımı mı farklı anlayamadım. Klasik teknikten hariç kullandığınız farklı bir yöntem var mı?

İkinci konu, iletken boya ile alüminyum bant parçalarını birbirlerine bağlayabilir miyim? İletken boya işe yarar mı?

gevv

13 Ocak 2018, 14:11:38 #1 Son düzenlenme: 13 Ocak 2018, 14:37:02 gevv
bant üzerinde denemedim 

yağ yerine  lehim pastası kullanıyorum  koyu kıvamda fluxda olabilir  hafif zımpara veya kazıma sonrasında 60....100w havya ile lehimleme yapıyorum

kazı, pastala, lehimleme  hepsi bir arada
Elektronik devreler, projeler - Elektronik Forum - Umarım gelmez ilham perilerimin sonu..! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.. https://www.youtube.com/watch?v=wrthtjAzOuk

muhendisbey

Kazınan oksit tabakası hemen oluşmaz ki? Kazıdıktan sonra lehimleyebilirsiniz.
Oksidasyonu çözmek için lehim pastası yeterlidir. Halen lehim olmuyorsa ya yüzey kusursuzdur yani zımparalama gerekebilir ya da zımparalama olmaz derseniz punta kaynak ile tutturmanız gerekir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Eugene

Kazınan oksit tabakası maalesef anında oluşuyor, deneyebilirsiniz. Zımparalayarak+tekrar kazıyarak denemiştim. Tutar gibi oluyor ancak tutmuyor.
Lehim pastası da (klasik fenerli lötfett yazan alman olanı kullanıyorum) işe yaramıyor. 40w havya ile tutturmaya çalışıyorum.
Muhtemelen alüminyum bant sebebi. Bugün bir de alüminyum folyo ile deneyeceğim. Oluyorsa başka marka bant alacağım.

mehmet

13 Ocak 2018, 15:01:39 #4 Son düzenlenme: 13 Ocak 2018, 15:07:01 mehmet
Alüminyum oksijenle temas ettiği
an oksitlenme başlar. Eğer maddenin
üzeri bu şekilde oksitlenmeseydi
yok olup giderdi. Direkt oksijenle
tepkimeye giren garip metallerden
birisi. Oksijen koruyucu madde 8-) olmuş
oluyor.
Alüminyum gress yağı altında kazınır.
Temiz olduğuna emin olduktan sonra
yağ üzerine reçine verilir ve güçlü bir
havya ile reçine eritilir. Bu arada yağ
reçine ile uzaklaştırılmış olur. Bundan
sonra iş klasik, lehim vermek. Uzun
süre reçine ile kalması da problem olur.
Reçine kırılırsa hava alabilir. Lehimli
bırakmak uygun olur.
nothing

muhendisbey

13 Ocak 2018, 15:13:46 #5 Son düzenlenme: 13 Ocak 2018, 15:15:37 muhendisbey
Alüminyum oksitlenmez demiyorum ama kazındıktan sonra lehimleyecek kadar vakit olur diye deneyimledim.

Daha önceki 6000 serisi alüminyumla bir CNC yapmıştım oradan biliyorum.
Temizlersin simsiyah eder beyaz bezi, ertesi gün yine. Ama bu oksidasyon birkaç saati buluyordu. İzleyebiliyorsun zaten metalik renkten grileşmesini. Lehim hepi topu havya da sıcaksa 2 dk.

Bu kadar hızlı oksidasyona maruz kalıyorsa puntalamak en iyisi. Süperkapasitörle basit şekilde puntalanabiliyor.
https://www.youtube.com/watch?v=RwTVxZgIoAM
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Eugene

Evet maalesef lehimler iken lanet bir malzeme  :D 
Punta kaynak için et kalınlığım yok maalesef. Yapmak istediğim uygulamadan bahsedeyim beraber fikir yürütelim.
Bir cam yüzeye alüminyum bant yapıştırarak yüzey elde ediyorum. Bu banta bir probe dokunup geri çekilecek.
Malzemecimi aradım, bakır bant istedim. Elinde yok maalesef. Bugün bir daha uğraşacağım lityum gres ile.
Olmuyor ise internetten bakır bant sipariş edeceğim.

muhendisbey

Peki ufak bir değişiklik yapsak?
Örneğin cama bant yapıştırmasak da ayna alıp aynadan kaldırman gereken alanları kaldırsan?

Eugene

Bu sefer de gümüş lehim derdi olur diye düşünüyorum. Fena fikir değil aslında. Nasıl yapalım Peki?

muhendisbey

Kaldırman gereken yeri önce elmas ile arkadan kessen, sonrasında da ince bir uçla, toplu iğne ya da çivi ile camın arkasındaki sır kaldırılırsa işini görmez mi?
Sonrasında iletken boya (arabaların rezistansının tamirinde kullanılan) ile bağlantı yapabilirsin.

ahmet_zxc

bana kalırsa 40w havya alüminyum u yeterli sıcaklığa ulaştıramıyor

iboibo

Kaynak malazmeleri satılan yerlerde Aluminyum kaynak teli var silsiyum alüminyum alaşımı imiş hemen hemen lehim erime sıcaklığında eriyor.

Bunun bir de dekapanı var (lehim pastası gibi).

Alümünyum üzerine kaynak yaparken dekapana ihtiyaç yok ama  diğer metallere kaynak yaparken dekapan gerekiyor.

Eugene

Aynanın sır kısmını kaldırmaya çalıştım ancak parça parça dökülüyor. Aynı zamanda sır yüzeyi iletken değil maalesef.
Biraz sıkıntılı bir iş. Bunun yanında aklıma gelmeyen bir şey oldu. İki bantı üst üste bindirdiğimde alüminyum, yapışkandan
dolayı iletmez sanıyordum hiç sorunsuz iletti. Gayet şaşırdım çünkü yapıştırıcı kalın. Yine de işimi garantiye almak için
lehimlemek isterdim. Şimdilik bu şekilde kullanıp bir tarafının altına kablo sıkıştırdım.
Bu arada başka bir folyoya az da olsa lehim tutturmayı başardım. Kesinlikle alüminyum bantta sıkıntı var, lehim tutmuyor.