35V çalışma ve Vin değerine sahip opamp var mı??

Başlatan ghistmanzero, 15 Ocak 2018, 10:08:39

ghistmanzero

Merhabalar,
   35V  ile sürdüğüm bir motor için gerilim fark alıcı devre ile shunt  üzerinden akım okuması yapmak istiyorum ama fark alıcı devre ile (high side ölçüm) ölçüm yapıldığında çalışma gerilimi önemli bir unsur oluyor diye biliyorum. Ölçümü, N kanal bir mosfet ile motor arasına koyduğum bir shunt tel ile yapıyorum. mosfet kapalı iken doğal olarak shunt üzerine 35 V gerilim düşüyor. mosfet aktif iken ise shuntten geçen akım oranında düşük bir gerilim okuyorum. Bunu 30 kat arttırıp pic ile işlemem gerekiyor.

normal lm358 gibi bir opamp işe yaramayacaktır diye düşünüyorum çünkü hem besleme gerilimi max 32 V ve hem de gerek eviren gerekse de evirmeyen uca 32/2=16V civarından yüksek gerilim vermemem gerektiği gibi bir bilgi edindim. Datasheetlerde de buna benzer birşey okuduğumu hatırlıyorum. Bu bilgi doğru mu ?
Bu işlem için hangi opampı önererirsiniz acaba? (mümkün ise internetten rahat bulunan ve Türkiye'de ulaşabileceğim bir opamp olursa harika olur. yoksa satın alma ve deneme baya zaman kaybettirecek )

ipek

Erol YILMAZ

Anladığım kadarıyla High side okuma yapmak istiyorsun...

AD8211

Zoroaster

Zamaninda ayni sorunla ugrasmistim. Yuksek voltajli opamp ya da beslemesi + beslemeyle baglantili - voltajini floating kaynaktan alan opamp akim aynasi ile low side tarafina voltajla orantili akim yollama teknikleri vs ile ugrasirken devre fiyati alip basini gidiyordu.

Maximin high side akim olcum cipleri pahali olmasina ragmen benim tasarimlardan daha ucuza mal oldugunu gorunce Maximin ciplerinden alip sorunu cozmustum.

Simdilerde diger firmalarin da high side current sensing cipleri var. Benim kullandigim cipler yanlis hatirlamiyorsam 80v'a kadar calisiyordu ve dogrudan H bridgeden yuke giden hattan olcum yapiyordu yani high low ziplayan hattan akim olcuyordu.

Cipin adini hatirlamiyorum tek hatirladigim 8 bacakli oldugu ve baglayacagin sense direncine gore ayni  cipin son bir iki harfi degisiyordu yani  3..5 tane farkli kazancta cipi vardi.

Seytan deliginden kacti.

ghistmanzero

cevaplar için teşekkürler. verilen entegreleri türk sitelerinde bulamadım. galiba dışardan almam gerekecek

ghistmanzero

Alıntı yapılan: Zoroaster - 15 Ocak 2018, 13:15:10
Zamaninda ayni sorunla ugrasmistim. Yuksek voltajli opamp ya da beslemesi + beslemeyle baglantili - voltajini floating kaynaktan alan opamp akim aynasi ile low side tarafina voltajla orantili akim yollama teknikleri vs ile ugrasirken devre fiyati alip basini gidiyordu.

Maximin high side akim olcum cipleri pahali olmasina ragmen benim tasarimlardan daha ucuza mal oldugunu gorunce Maximin ciplerinden alip sorunu cozmustum.

Simdilerde diger firmalarin da high side current sensing cipleri var. Benim kullandigim cipler yanlis hatirlamiyorsam 80v'a kadar calisiyordu ve dogrudan H bridgeden yuke giden hattan olcum yapiyordu yani high low ziplayan hattan akim olcuyordu.

Cipin adini hatirlamiyorum tek hatirladigim 8 bacakli oldugu ve baglayacagin sense direncine gore ayni  cipin son bir iki harfi degisiyordu yani  3..5 tane farkli kazancta cipi vardi.

devrede birden fazla noktada akım okuyorum. onun için low side kullanılmaması gerekiyormuş. birbirlerini etkiliyormuş. ama ben aynı anda iki okuma yapmıyorum mesela. sırayla veya her seferinde belli bir bekleme koyarak okusam yine de sorun çıkar mı ? low side olsa işim çok kolaylaşacak çünkü

sinus

ghistmanzero

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 15 Ocak 2018, 14:13:18
INA139
INA169
bunların türkiyede DIP kılıflısı mecut mu acaba ? hani desense ben bulamıyorum hiç

tunayk

İzole voltaj besleme imkanınız varsa, AMC1200 tavsiye ederim. DIP ve SMD mevcut

ghistmanzero

Alıntı yapılan: tunayk - 15 Ocak 2018, 14:19:48
İzole voltaj besleme imkanınız varsa, AMC1200 tavsiye ederim. DIP ve SMD mevcut
burada işe yarayabilecek çok güzel öneriler var. herkese çok teşekkürler. ancak ya smd si var dıp olanı yok ya dıp olanı var Türkiye'de yok ( "Türkiye'de yok" tan kastım  şuan tek alternatifim olan internet üzerinden alışveriş imkanı yok) ina139 un smd olanını buldum. ondan satın  alıcam. smd malzeme lehimleme ve kart bastırmak biraz zora sokacak beni ama galiba başka çarem yok. 

Zoroaster

Alıntı yapılan: ghistmanzero - 15 Ocak 2018, 14:08:16
Devrede birden fazla noktada akım okuyorum. onun için low side kullanılmaması gerekiyormuş. birbirlerini etkiliyormuş. ama ben aynı anda iki okuma yapmıyorum mesela. sırayla veya her seferinde belli bir bekleme koyarak okusam yine de sorun çıkar mı ? low side olsa işim çok kolaylaşacak çünkü

Bunu daha once birisi daha iddia etmisti. (Belki de gene siz)

4 adet step motoru surerken toplamda 8 adet bobin akimini low side tarafindan okuyorum ve su zamana kadar bir olumsuzlukla karsilasmadim.

Birbirini nasil etkiliyor anlamiyorum. Su sorundan bir bahsedin.

Eger PCB tasariminda akim olculen kollari yildiz Gnd ile birlestirmezseniz bahsettiginiz sorun olusabilir, gerci son tasarimimda pcb kucuk olsun diye malzemeleri cok yakin yerlestirdim ve gnd hattinda yildiz dagilim yapamadim. Henuz devreyi kurup denemedim fakat gene de cok buyuk sorun olacagini dusunmuyorum.

Seytan deliginden kacti.

ghistmanzero

Alıntı yapılan: Zoroaster - 15 Ocak 2018, 16:08:20
Bunu daha once birisi daha iddia etmisti. (Belki de gene siz)

4 adet step motoru surerken toplamda 8 adet bobin akimini low side tarafindan okuyorum ve su zamana kadar bir olumsuzlukla karsilasmadim.

Birbirini nasil etkiliyor anlamiyorum. Su sorundan bir bahsedin.

Eger PCB tasariminda akim olculen kollari yildiz Gnd ile birlestirmezseniz bahsettiginiz sorun olusabilir, gerci son tasarimimda pcb kucuk olsun diye malzemeleri cok yakin yerlestirdim ve gnd hattinda yildiz dagilim yapamadim. Henuz devreyi kurup denemedim fakat gene de cok buyuk sorun olacagini dusunmuyorum.
hayır ben değilim ama ben bunu shunt ile akım okuma konularında bulduğum yazılardan okudum. hani şahsen direk denemedim. sadece tekli halde ayrı ayrı denedim sorun olmadı . ama şuan test için yapsam 4-5 entegreli birşey hazırlamam gerekecek. hani bunun bir açıklaması ve izahı belli ise hiç test etmeden vazgeçeyim dedim. eğer çoklu okumada low side sorun çıkarmıyorsa zaten difrek low side koyucam olup bıtecek ama dediğim gibi sorun olur mu olmaz mı bilemiyorum şuan. komponent konusunda yurtiçinde baya eksiğimiz varmış onu anladım. malzeme bulmak baya sıkıntıymış  :/ benim de öyle toptancı veya bayiiler ile ilişiğim yok diye sadece internetten ulaşım sağlıyorum.

Zoroaster

Yazilardan birisinin linkini ya da kitap adi versen de olur.
Seytan deliginden kacti.

Cemre.

https://www.fairchildsemi.com/reference-designs/RD-344.pdf

Sayfa 3.

"Sorun"u biraz açar mısınız?

ghistmanzero

Alıntı yapılan: Zoroaster - 16 Ocak 2018, 00:28:20
Yazilardan birisinin linkini ya da kitap adi versen de olur.
https://320volt.com/akim-olcumu/
Lowside ölümün ilk paragrafının sonunlarina doğru.
" Çok basit bir yapı olduğu için bir çok uygulamada kullanıldığını görebilirsiniz. Fakat bu yöntemde, shunt direncin bir ucu mutlaka ground'ta olması gerektiğinden, devrede özellikle parça parça akım okunması gerektiğinde bu yöntem kullanışlılığını yitirir."