12V Motor Parazit Sorunum

Başlatan ByTEK, 15 Ocak 2018, 12:16:26

ByTEK

Merhaba,

Kendi Çapımda ufak bir işe kalkıştım. Devrede 12v Motoru BDX53 üzerinden sürüyorum. Buraya kadar herşey iyi fakat motor çalışınca arduino nano resetliyor.

Motor sürmek için arduino ile motor arasına aşağıdaki devreyi kurdum. 12V 2A bir adaptör ile çalışıyorum.

Arduino ile zamanı gelince D13 pininden 1500 ms çıkış yapıyorum ve motor çalışıyor.

Burada tek adaptör ile çalışıyorum 2. adaptör istemiyorum. alabileceğim önlemler nelerdir _?

Arduino besleme bacaklarına 100nf seramik kondansatör bağladım. çözülmedi.

Motor  : https://urun.n11.com/diger/cam-su-fiskiye-motoru-tofas-dogan-kartal-sahin-12-volt-P105459060?cid=604001&gclid=Cj0KCQiAv_HSBRCkARIsAGaSsrDA0aQL8Gqs7vuzO0b3a_hVeMCQL-ySxFqCbG7jRo1gSHh0CucytSsaAuEwEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Devre  : 

Adaptör :

https://urun.n11.com/adaptor/12v-2a-plastik-adaptor-P73725029?cid=604001&gclid=Cj0KCQiAv_HSBRCkARIsAGaSsrAMCAzuA5h8Cs8d8dR9z1rO-x01_cWvesPT0-Y1QXEpRlqB4IP7wJcaAkWrEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

mg1980

Motorun çektiği akım adaptörü zorlayacak seviyedeyse ondan olabilir. Anlaşıldığına göre arduino'da aynı adaptörden besleniyor. Araya bir de opto konabilir ama faydası olur mu bilemem.

ByTEK

Aynı şeyi düşündüm ama Şuanda elimde daha iyi adaptör yok. temin edip deneyeceğim.

Hatta adaptör temin edince motorun akımını ölçeceğim.

Adaptör kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Maalesef arduino aynı beslemeden çalışıyor.

mg1980

7A akü yok mu, daha iyi sonuç alabilirsiniz ..Hatta aracınız varsa(12v) aküsünde deneyebilirsiniz..

ByTEK

Devre dışarıda çalışacağı için adaptör gerekiyor.

Motorun akımını Ölçmek için 7a akü bulabilirim.

Teşekkürler

Bu arada şemada c1 kondansatörü kutuplu kullanmışım. Sorun olur mu ileri dönemde?

mg1980

Ben ona kesin bir şey söyleyemem, fazla teorik bilgim yok...ancak motor yerinde role düşündüğünüzde transistör kesime giderken roleyi biraz daha çekili tutmak için geçmişte epeyce kullandım bir olumsuzluk görmedim.

Elektroemre

Soft start belki durumu biraz kurtarabilir. PWM uygulayıp bir kaç yüz milisaniyede %1'den %100 duty kadar artırıp deneyebilirsiniz.

fide

Merhaba.
Motor fırçalı olduğu için fırça geçişinde ripple oluşturuyor. Bu ripple muhtemelen arduinoyu etkiliyor.

Beslemeye bir diyot bağla. Diyotun çıkışına kondansatörle birlikte lm2576 bağla. 5 volta regüle ettiğin voltajla arduinoyu besle. Araya switch mode gireceği için ripple düşecektir.

Bir de rölede yaşadığım bir durum var. Hem pic hem röle 5volttan besleniyor. Röleyi çektirince pic resetliyordu.
Transistörün emetor kollector arasına 1k attım. Röle çekeceği ve bırakacağı zaman tamamen devreden çıkmıyor, sızıntı akımı gibi küçük bir akım akıyor. Bu da bobinin salınımını azaltıyor. Deneyebilirsin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Arduinoya gelen besleme hattına seri diyot  koy örneğin 1N400x serisi. Diyottan sonra da 1000-2200uF lik bir kondansatör koy. Anladığım kadarı ile parazit değil besleme gerilimi anlık çöküyor. Kondansatörle çömeyi minimize edebilirsin.

ByTEK

bilgilendirme için teşekkürler arkadaşlar.

Motoru ölçtüm. 12V'ta 2A güç çekiyor. Adaptörü 12V 3A olarak değiştirince sorun çözüldü.

@Sozuak Dediğiniz gibi arduino beslemesinde seri bir diyot mevcuttur.