Fiyat/Performans Step motorları

Başlatan Eugene, 16 Ocak 2018, 13:26:50

Eugene

Nema 17 kasasında olabildiğince düşük indüktanslı fiyat olarak da çok zorlamayacak motorlar arıyorum. Aliexpress de maalesef "ne idüğü belirsiz"
yüzlerce ilan var. Ancak fiyatlar uygun :) Ülkemizde de satılan leadshine markasını düşünüyorum ancak daha iyi alternatif varsa oradan devam etmek
isterim.

sezgin05

Aliexpress den alacaksan 17hs4417 kodlu 1.7 amper step motorlar oldukça güzel. Fazla gelir dersen bir düşük güçlüsü 17hs4401 alabilirsin. Her ikisini de bol bol kullandım sorunsuz.

Eugene

@sezgin05  ACT motor markası ile satılıyor doğru mudur? Bu motorları iç piyasadan temin edebiliyor musunuz?

ilyas KAYA

F1depo dan 48 tl ye aldığım nema 17 ler gayet iyi. Mini cnc de kullandım ısınma adım kaçırma vs sorunu yok. Fiyatı da makul bence

yesilu

İzmir 2.onur pasajının alt katında bir dükkan eski hdd lerden çıkarıyor, bir koli dolusu vardı. Kaça satıyor bilmiyorum.

muhendisbey

Leadshine ve uygun fiyat  :o
Leadshine oldukça iyidir ama pek ucuz değildir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cann

motor bir yönü. sürücü ne tercih ediyorsunuz?

Eugene

Evet leadshine lar pahalıymış :D 23-25 USD bandında fiyatları. Aliexpress de 9 usd ye kadar nema17 motor mevcut.

@cann : Son zamanlarda 3d printerların gelişmesiyle beraber bir çok sürücü çıktı. Küçük pcb şeklinde satılan modüller mevcut. A4988 leri denedim
gayet güzel ancak motorları bir miktar sesli çalıştırıyor. TMC2100 ve TMC2130 lar var, çok başarılı.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Eugene - 17 Ocak 2018, 10:37:15
Evet leadshine lar pahalıymış :D 23-25 USD bandında fiyatları. Aliexpress de 9 usd ye kadar nema17 motor mevcut.

@cann : Son zamanlarda 3d printerların gelişmesiyle beraber bir çok sürücü çıktı. Küçük pcb şeklinde satılan modüller mevcut. A4988 leri denedim
gayet güzel ancak motorları bir miktar sesli çalıştırıyor. TMC2100 ve TMC2130 lar var, çok başarılı.

Üzerindeki akim ayarı ile oynayarak sesi kesebilirsiniz ancak bu sefer de tork düşecektir

Eugene

Ses maalesef akım ile ilgili değil, motorları sürme karakterleri ile ilgili :

https://www.youtube.com/watch?v=oNAHOOolHWw

muhendisbey

Ses için 2 bileşen gerekir.
Frekans ve Gerilim (akım olmadan gerilim, gerilim olmadan akım olmaz)
Frekans sesin inceliğini kalınlığını doğururken akım sesin yüksekliğini ayarlar.
Bir yerde mıknatıs varsa ve frekansı olan bir akım akan tel de varsa ideal olmasa da hoparlörünüz var demektir.
Yani akım azaltılırsa ses azalır ancak tork düşer arkadaş doğru söylemiş. Motoru sürme şekli daha küçük adım aralığı oluşturacağından dolayı daha aynı hız için daha yüksek frekans gerektirir bu da sesin azalması (sesin duymanın hassas olduğu frekans bölgesinden çıkması sebebi ile) anlamına gelir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sezgin05

@Eugene :Evet ACT markayla satılıyor. Sürücü olarakta DRV8825 bence oldukça iyi.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Eugene - 17 Ocak 2018, 13:26:08
Ses maalesef akım ile ilgili değil, motorları sürme karakterleri ile ilgili :

https://www.youtube.com/watch?v=oNAHOOolHWw

Doktor bu ne :)) feedrate çok düşük. Bu sürücü ile ilgili degil hızınız ile ilgili. Yüksek ihtimal per step ayarınız dan da kaynaklı olabilir.
Benim bahsettiğim akim dan kaynaklı olan ses bu değil.  Daha çok dişli sesine benzer ama sende ki hız yada per step ayarı ile ilgili. 3d yazici bu şekilde bir baskı yaparsa eyvah 10 günde bitmez.
Viz viz çalışması lazım o motorların.

LukeSkywalker

Eskiden okumuyorduk, artık videoları da izlemiyoruz anlaşılan.

Eugene

Hız sorun ise videonun sonlarında 100mm/s hız da var. Ayrıca homing yaparken travel hızı da gayet yüksek. İddianızda ısrarcı olabilirsiniz, akımı kısarsak ses azalır diye. Doğru, ancak tork kaybederek motor sürme amacımızın olmadığı belli. Hiç akım olmasın, ses de olmaz o halde :D İşin şakası bir yana, tork ve hız korunurken de ses azaltılabiliyor ve tam sinüs drive sağlanabiliyor. Bildiğiniz üzere sinüs şekli bozuldukça adım kaçırma artabiliyor (aslında artıyor) Bu TMC21xx sürücüler teknoloji olarak DRV8825 ve A4988 in önündeler. Tabi fiyatları da ona göre.

Edit : Bu arada asıl konu arada kaynıyor ancak şu motorlara karar verdim : https://www.omc-stepperonline.com/hybrid-stepper-motor/nema-17-bipolar-59ncm-84ozin-2a-42x48mm-4wires-w-1m-cable-and-connector-17hs19-2004s1.html