tanımlayamadığım diyot

Başlatan onurserdar, 16 Ocak 2018, 23:53:10

onurserdar

şantiyede kullanılan kantar kontrol devresi, voltaj dalgalanması sonrası devre üzerindeki D1 diyot mefta. Malzeme okunur durumda ama orjinal veya muadil bir ürün bulamadım. Deneyim ve tecrübelerinize göre bu diyodun cinsi özelliği ne olabilir?

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

dumansiz

Kantarın beslemesi kaç volt?
220V ise voltaj dalgalanması 220V gerilimde mi oldu?
Dalgalanmadan sonra sadece bu diyot mu yandı?
5V regülatörde sorun yok mu?

onurserdar

fide hocam, güzel kaynak için teşekkür ederim. bu parçaya piyasadan nasıl bir muadil almamı önerirsiniz?

Alıntı yapılan: onurserdar - 16 Ocak 2018, 23:53:10
şantiyede kullanılan kantar kontrol devresi, voltaj dalgalanması sonrası devre üzerindeki D1 diyot mefta. Malzeme okunur durumda ama orjinal veya muadil bir ürün bulamadım. Deneyim ve tecrübelerinize göre bu diyodun cinsi özelliği ne olabilir?

dumansiz hocam; besleme 220v, smps çıkışı 7 volt, kontrol kartı 5v ile çalışıyor, 5v regülatör sağlam. sensör çıkışlarında 1 diyot daha patlamış, o bundan daha ufak.

dumansiz

Bana garip geldi. Çünkü; bu diyotlar, voltaj dalgalanmaları milisaniye düzeyine çıkmadıkça, dalgalanmayı sönümlerler.
Eğer bu diyoda zarar verecek bir dalgalanma varsa 5V ile çalışan diğer entegrelerin de zarar görmüş olması lazım.

Voltage - Reverse Standoff = 5V
Supplier Device Package = SMC
seçtim. Bunlar çıktı:

https://www.digikey.com/products/en/circuit-protection/tvs-diodes/144?FV=be40002%2Cbe40136%2Cbe40180%2Cffe00090%2C142c0802%2C142c1b6c&mnonly=0&ColumnSort=1000011&page=1&stock=0&pbfree=0&rohs=0&cad=0&datasheet=0&nstock=0&photo=0&nonrohs=0&newproducts=0&quantity=&ptm=0&fid=0&pageSize=25

Türkiye'deki "Ekom" , "Sarnikon" , "Demsay" gibi firmalar, Digikey'den ürün getirebiliyorlar.

fide

Merhaba. Ben ROM  elektronik vasıtasıyla mouserdan getirttim daha önce. Bir haftada gelir.
Smaj5.0a elimde olması lazım.
Acil lazımsa,  özelden adres gönder, bulabilirsem göndereyim birkaç adet.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Ersin

5v tvs c kasa ise özdisan da mevcut.

dumansiz

@Ersin
Digikey linkini vermeden önce oraya bakmıştım. Stok yok.

onurserdar

Alıntı yapılan: dumansiz - 17 Ocak 2018, 17:37:49
Bana garip geldi. Çünkü; bu diyotlar, voltaj dalgalanmaları milisaniye düzeyine çıkmadıkça, dalgalanmayı sönümlerler.
Eğer bu diyoda zarar verecek bir dalgalanma varsa 5V ile çalışan diğer entegrelerin de zarar görmüş olması lazım.

Voltage - Reverse Standoff = 5V
Supplier Device Package = SMC
seçtim. Bunlar çıktı:

https://www.digikey.com/products/en/circuit-protection/tvs-diodes/144?FV=be40002%2Cbe40136%2Cbe40180%2Cffe00090%2C142c0802%2C142c1b6c&mnonly=0&ColumnSort=1000011&page=1&stock=0&pbfree=0&rohs=0&cad=0&datasheet=0&nstock=0&photo=0&nonrohs=0&newproducts=0&quantity=&ptm=0&fid=0&pageSize=25

Türkiye'deki "Ekom" , "Sarnikon" , "Demsay" gibi firmalar, Digikey'den ürün getirebiliyorlar.

dumansiz hocam;

arızanın nasıl olduştuğunu ben de tam olarak bilmiyorum, operatör arkadaşlar şantiyede voltaj dalgalanmaları olduğu bilgisini verdiler. Sensör tarafından gelmiş bir yüksek voltaj olabilir diye tahmin ediyorum zira  smps sapasağlam duruyor.

Alıntı yapılan: fide - 17 Ocak 2018, 18:23:14
Merhaba. Ben ROM  elektronik vasıtasıyla mouserdan getirttim daha önce. Bir haftada gelir.
Smaj5.0a elimde olması lazım.
Acil lazımsa,  özelden adres gönder, bulabilirsem göndereyim birkaç adet.

fide hocam;

ilginize teşekkür ederim, ersin elektroniğin web sitesinde buldum.
http://www.ersinelektronik.com/SMAJ50A-Transil-Diyot,PR-6498.html

dumansiz

Paketini kontrol ettiniz mi?
SMC paketi çıkarıp SMA paket mi takacaksınız?

ipek

bence power supply sağlamsa diyodu yerinden çıkarıp, devreyi çalıştırın,zira bu zımbırtı yandı ise beraberinde birkaç arkadaşta götürebiliyor..

onurserdar

Alıntı yapılan: dumansiz - 19 Ocak 2018, 11:42:24
Paketini kontrol ettiniz mi?
SMC paketi çıkarıp SMA paket mi takacaksınız?

dumansız hocam; 5v 600w lık bir transil  diyot işimi görür zannediyorum, zor bulunan bir malzemede  kılıf önceliğim değil. B planı kötü durum senaryosu olarak da güzel teklifinizi kabul edeceğim.

Alıntı yapılan: ipek - 19 Ocak 2018, 13:06:28
bence power supply sağlamsa diyodu yerinden çıkarıp, devreyi çalıştırın,zira bu zımbırtı yandı ise beraberinde birkaç arkadaşta götürebiliyor..

ipek hocam; regülelerde problem gözükmüyor, kalan pasif elemanlar sağlam gibi ama üreticinin metal kapak altına aldığı bir bölge ve flash rom  var, artık çalışırsa çalışacak.... normalde bu tip ürünleri açıp tamir etmek de doğru değil, kutuları yazarkasa gibi mühürlü oluyor, şansıma bana kutu açık geldi. kendimi geliştirmek adına uğraşıyorum bu vesileyle transil diyotun ne olduğunu nerelerde kullanıldığını parametrelerini vs öğrenmiş oldum, devre çalışmasa bile kardayım.