RS-485 parazit problemi

Başlatan görkem, 17 Ocak 2018, 18:03:44

görkem

Arkadaşlar Merhaba;

RS-485 ile 30 metre kabloyla veri gönderiyorum fakat RX bacağında sürekli parazit var sonlandırma direnci 120 ohm  kablo ise  ethernet kablosu
problem nerededir ?  yardımcı olursanız sevinirim.

Salih

Bir yanlışlık olmasın, RS-485 de A-B uçları olur.

Rx, Tx uçları RS-232 de olur.

görkem

işlemcinin RX bacağı demek istemiştim  evet a ve b uçlarından bağlı yarım metre kablo ile testlerimi gerçekleştiriyordum sıkıntısız haberleşiyordum. 30 metre kablo ile bağladığımda işlemcinin RX bacağından parazit alıyorum sürekli gnd uçları birleşik.

görkem

Kullandığım modülde sonlandırma direnci yokmuş sanırım ?

makdeniz

Alıntı yapılan: görkem - 17 Ocak 2018, 18:31:12

Kullandığım modülde sonlandırma direnci yokmuş sanırım ?

Bu cihazdan kullanıyorsan sıkıntı çıkartabilir.  Endüstriyel alanda kullanacaksan biraz daha üst düzey bir dönüştürücü kullanabilirsin.
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

fide

Merhaba.
Cat6 kabloların dışı aliminyum shield ve çıplak telli olanları var.
Ethernet kablosunu bununla değiştirmeyi dene. Shieldı grounda bağlarsın. Muhafaza içinde gideceği için parazit azalır yada kesilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

görkem

şuanda deneme için kullanıyorum bu modülü.
endüstriyel bir ortamda çalışmayacak. Modüle 120 ohm direnç taktım bu sefer parazit kesildi fakat RX bacağında işlemci veri alamıyor ?

OG

A-B uçların ters olabilir.
Ayırca Data hattında GND uçlarını (her iki taraftan da) söküp deneyin.

Kullandığınız modül yakın mesafede de çalışıyorsa, 485 şartlarına uyuluyorsa uzak mesafede de çalışır.
Yani öyle kalite yakalayacağım diye çok para vermeyin, altı üstü SN75176 veya türevleri, 50 kuruşluk entegredir altı üstü.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tagli

O modüle benzer CH340G'li bir modül vardı (gerçi fotoğraftaki CH340G gibi durmuyor, o SOIC16 idi). RS485 çipinin DE'sini sürmek için dönüştürücünün TX bacağını alıp NOT işleminden geçiriyordu. Senin fotoğrafta görülen 74HC00 o işi yapıyor. TX'i kapılardan birinin iki bacağına birden girip NAND kapısını NOT kapısı gibi kullanmışlar. DE'nin bu şekilde sürülmesi bana biraz sakat geldi. Gerçi senin sorunun TX değil RX sırasında kendini gösteriyor ama ben yine de bu mantıkla çalışan bir modüle güvenmezdim.
Gökçe Tağlıoğlu

görkem

O modülü geçici olarak kullanıyordum  aşağıdaki modül den sipariş ettim

Şöyle bir durum var  kartta kullandığım modülde B hattına pull down yapılan direnc 22k A hattına yapılan pull up direnç 22k, sonlandırıcı direnci 120 ohm.
usb li kullandığım modülde bu dirençler 2.2k ve sonlandırıcı direnç yoktu üzerinde yarım metre kablo nasıl haberleşti bu haldeyken

@OG şaseleri ayırdığımda rx saçmalamaya başlıyor

OG

GND yi ayırınca saçmalıyorsa data hatlarından birisi (genelde B) kopuk/temassız/yarım temas vs olabilir.

Tagli

Bu konuda pek fazla deneyimim olmadığı için soruyorum: Normalde RS485 hattının ortak GND olmadan da çalışması lazım değil mi?
Gökçe Tağlıoğlu

görkem

Yarım metre kablo ile denediğimde (kablo ölçüldü sağlam)gnd ortak olmadan hiç stabil çalışmamıştı gnd birleşince hiç sıkıntısız çalıştı 30 metre kablo bağlayınca pc ye veri gönderebilirken karta veri gönderemedim.
Dirençler hakkında ne düşünüyorsunuz ?

@Tagli Karttaki modülde ve usb deki modül klemenslerinde gnd yok ben çalışmayınca aklıma gndleri birleştirmek geldi ve çalışmıştı yarım metre kablo ile

OG

@Tagli Hocam GND genelde kullanılmaz, sebebi iki uç arası genelde uzak mesafelerdir ve genelde bu iki nokta arasında Oynak GND (float gnd)  problemi vardır. GND kablonuz uzun olduğu için de iki noktanın GND potansiyelini eşitleyemez, GND kablosunun kayıpları, yolda üzerine binecek parazitler vs ile iki nokta arası gnd yi potansiyel olarak eşitleyemez, genelde.

Şu amaçlar için kullanırız,
Data hattını shield yapmak gerekiyor ise bu shield nereye bağlanmalı, elbet de GND ye. Bu mecburi durumlarda yani. Bu durum varsa bile GND ucu kaynak (TX) tarafı ile irtibatlandırılır, RX tarafı ile galvanik bağlantı yapılmaz. Hat çift yönlü çalışacak ise iki taraf da arada bir TX (kaynak) olacağından bu daha da başka bir sıkıntıdır, çoğu zaman RX tarafı 100nf gibi bir C ile GND ye bağlanır.

OG

@görkem hattın sağlam olabilir, cihaz içinde bir kopukluk olasıdır.
Tekrarlayalım, RS485 genelde GND siz kullanılır.

Edit
Pullup ve pulldown dirençlerini her iki taraftan sökerek dene, 120R hat kapama direnci kalsın.
MCU'ların RX pinini 1K ile kendi Vdd sine pullup yap

https://www.picproje.org/index.php/topic,60633.msg468962.html#msg468962

https://www.picproje.org/index.php/topic,59991.0.html

Kullandığın hız ne, kablo tipi ne?