RS-485 parazit problemi

Başlatan görkem, 17 Ocak 2018, 18:03:44

görkem

voltmetre ile bakabiliyorum scop ile yarın bakabilirim. voltajda ani parazit ten mi şüpheleniyorsunuz ?

foseydon

Evet. Voltmetre ortalama gösterdiği için birşey ifade etmez şu durumda. Scope Ile bu bakın ona göre değerlendirelim.

ahmet_zxc

saniyede kaç soru cevap yapıyorsun

görkem

Şuanda saniyede 4 byte veri gidip 1 byte karşılığı geliyor fakat  1 den fazla alıcı bağlanınca dahada artıcak

görkem

@foseydon iletimdeyken bu şekilde bir ölçüm aldım

foseydon

Hocam bu data bacağı. Beslenmenin sabit 5 volt olması lazım. Scope in minimum 2 kanaldır zaten. Birini beslenmeye birini data ya köy. Özellikle eksik data gittiği durumda beslemeyi gözle.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: foseydon - 23 Ocak 2018, 15:34:43
Hocam bu data bacağı. Beslenmenin sabit 5 volt olması lazım. Scope in minimum 2 kanaldır zaten. Birini beslenmeye birini data ya köy. Özellikle eksik data gittiği durumda beslemeyi gözle.
+1

görkem

dirençler değiştikten sonra rs485 hattı sağlammış problem c# dan verileri timer ile çekmemden kaynaklanıyormuş

ahmet_zxc

sen bu testleri bir terminal programında değil de kendi yazdığın ve test etmediğin bir programda mı yapıyordun.

foseydon

Alıntı yapılan: görkem - 23 Ocak 2018, 17:42:45
dirençler değiştikten sonra rs485 hattı sağlammış problem c# dan verileri timer ile çekmemden kaynaklanıyormuş

timer ile alıyor olman data kaybını açıklamaz. programında mantık hatası var muhtemelen.

https://www.hw-group.com/products/hercules/index_en.html

ben terminal yazılımı olarak yukarıda verdiğim arkadaşı kullanıyorum, gayet güzel. yalnız linux'ta çalışmıyor, öyle bir handikapı var.

OG

Alıntı yapılan: foseydon - 23 Ocak 2018, 18:00:52
1- timer ile alıyor olman data kaybını açıklamaz. programında mantık hatası var muhtemelen.

2- https://www.hw-group.com/products/hercules/index_en.html

her 2 konu için de aynı düşüncedeyim.
Hercules çok kullanışlı.

@görkem , dirençlerin değerinin 1 ünite kullanımında çok etkisi olmadığını göreceksin. Ancak hat için son kapatma direnci kesinlikle unutulmamalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.