Laptop pil hücrelerini değişirken voltajı kesmemek

Başlatan Orxan1234, 17 Ocak 2018, 22:45:10

Orxan1234

Selamlar. Laptop pil hücrelerini yani pillerini değişmek istiyorum.
Nasıl ve nerden voltaj vererek çıkarmalıyız pilleri?
Yani uçlarına sadece 12v versem sorun çıkar mı? Yoksa ortadaki kablolaradami 3v vermeliyim?

muhendisbey

Bu ne saçma iş? Pili patlatıp kendime zarar vermek istiyorum demenin Türkçesi.Bir yerden voltaj vererek çıkarmamalısın tabi. Gücü kesip öyle çıkarman lazım. Bunu da bilmiyorsan çıkarma bence.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Orxan1234

Salih

.

Sozuak

Pil devresinin eepromundan bahsediyor sanırım. Pili sökünce pil açıkdevre olarak işaretlenip batarya grubu çalışmaz ise diye.

yesilu

Aynen öyle olur.ara kabloları da ölçüp aynı gerilimi uygulayıp hücreleri öyle ayırmak lazım.eepromun write protect bacağını kullanarak içindeki bilgi korunabilir teoride ama pratikte oluyor mu forumlamak lazım.

Sozuak

Yada önce batarya yönetim entegresinin beslemesi kesilse böylelikle pil grupları hakkında bilgi sahibi olmasa. Grup tamamlandıktan sonra entegre enerjilense tüm grup ölü mü der ?

muhendisbey

İstediğiniz kadar eepromdaki veriyi koruyun. Devre kartı kullanıma bağlı olarak çalışma süresini tutar ve öyle şarj eder.
Yani sıfır hücreniz de olsa şarj ettiği miktar %75'de kalabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cevat1

makdeniz

Yazılanları okuduktan sonra sanki yeni pil daha mantıklı
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

gevv

uzun süredir pil değişimi yapmıyorum eskiden pil grubunu hazırlayıp batarya içinde ki devreyi ayırmadan grubu paralel bağlayıp eskisini söküp yenileme yapardım tabiki pil tamamen ölmeden bu işlemi yapardık   batarya kartına harici voltaj vermeden...  nasıl yaptığımı tam hatırlamıyorum  bazı kartlarlarda algılama sistemlerini şaşırtıp veya iptal edip yeni pil takıyorduk  şuanki tasarımların çok daha kapsamlı olduğu kesin (orjinal olanlar)  bu yöntemler şimdi işe yararmı bilmem

ama  o zamanlar uğraşa ve maliyete değiyordu   şuan fiyatlar çok uygun muadil olanlar çok daha ucuz yıllardır pil değişimi yapmadım

kullacağınız piller beleşse masrafınız yoksa deneyebilirsiniz  pratik, tecrübe, deneyim olur...  pilleri lehimleyerek birleştirecekseniz işiniz çok daha zor ve tehlikeli olacak ayrıca batarya kasasına sığmayacak eski modellerde kurtarıyordu ama yeniler 0 tolerans gibi çok ince işcilik gerekli

bu arada  çok dikkatli olun pil yönleri kısa devre vb.  size ve pil kontrol kartına zarar verebilir

Sdttn

Muadil pillerin kontrol devreleri (BMS) pillerin devreden ayrılmasına aldırış etmiyor.  ;D
Aliexpress'den aldığım laptop bataryasının balans kablolarından biri kopuktu lehimledim çalışmaya başladı.

cevat1

Alıntı yapılan: Sdttn - 18 Ocak 2018, 18:51:36
Muadil pillerin kontrol devreleri (BMS) pillerin devreden ayrılmasına aldırış etmiyor.  ;D
Aliexpress'den aldığım laptop bataryasının balans kablolarından biri kopuktu lehimledim çalışmaya başladı.

Bazı bataryalarda eeprom sayaç var. Resetlenmesi gerekiyor.

Orxan1234

Yeni pilleri monte etdim fakat bir sorun var. Pil göstergesi 10 dakikaya 6%e düşüyor ama 6%de 2 saate yakın sönmüyor laptop piller yani sağlam peki gostergeyi nasıl düzeltebiliriz?