3 kablolu fan

Başlatan Eugene, 19 Ocak 2018, 12:12:39

Eugene

Elimde bu fanlardan mevcut :

https://www.ebay.com/itm/Original-for-SUNON-4020-HA40201V1-Q000-H99-12V-0-72W-3Wire-COOLING-FAN-/152555145967

Ancak ne hikmetse bir türlü pin çıkışlarını bulamadım. Siyah-Kırmızı-Mavi uçları mevcut. Ben tabi el alışkanlığı kırmızı +12v, mavi gnd
vererek çalıştırmaya çalıştım. Tabi akımı da kısmadığım için bir duman yükseldi :) Türk usulü şimdi de datasheetine bakayım dedim ancak
bulamadım. Bu uçlar sizce nedir? (Mavi nin tako ucu olduğunu düşünmüştüm ama sanırım değil)

JKramer

Ne hikmetse maviye ben de çok yakıştırıyorum onu :). Şase genelde siyah veya kahverengi oluyor ama bu tip fanların özelinde bir şey diyemeyeceğim.

Eugene

Kırmızı ve siyahtan beslediğimde magic smoke u gördüm maalesef  :D

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

makdeniz

@Eugene Fanlarda Siyah ve Kırmızı uç kullanılıyor. Elinde bulunan diğer fanları böyle dene :) geçmiş olsun
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

ipek

mağdur olanı atmadıysanız, parçalayın plakette genellikle + ve - işareti bulunuyor.. yada 47 uF elektrolitik kapasitör olabiliyor bunun polarite ayaklarını takip edebilirsiniz..

Tagli

Burada aynı ürün 4 pinli konnektör ile fotoğraflanmış. Bunların PC anakartları için bu şekilde yapıldığını düşünüyorum, o yüzden pin sıralaması uyumlu olmalı.

Bu kaynağa göre bilgisayarlar anakartlarında pin sıralaması 1)GND 2)+12 3)Hız Sensörü 4)Hız Kontrol şeklinde. Ama sıralama ile renkler uymuyor. Acaba kablolar yanlış renklendirilmiş olabilir mi? Fotoda 2 ve 4'ün (yoksa 1 ve 3 mü?) birbirine bağlı olması da dikkat çekici. Belki buradan yola çıkılarak bir sonuca varılabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

Sozuak

Yanan yanmış, kırmızıa çoşkuyu verin deneyin. Siyahı ortak tutun. Büyük ihtimal sensör bozuldu başka ne var sanki içinde :)

Eugene

mufitsozen hocam datasheet için teşekkürler ancak elimdeki fana ait bir serinin datasheet i değil maalesef. Zaten datasheet te hep sarı olarak belirtilmiş. "blue" kelimesi geçmiyor.

makdeniz ve sozuak hocam : kırmızıya +12V siyaha gnd vermem sonucu zaten fanı yakmış bulundum.

tagli hocam : hız kontrol olduğunu düşünmüyorum. Zaten siz de fark etmişsiniz, 4 lü konnektörü ve iki tane gnd mevcut. Zaten siyahın gnd olacağı buradan belli. Ameliyat şart gibi.

ipek hocam dediğiniz gibi fanı açıp bakacağım. Elimde 15 adet daha var. Farklı kombinasyonlar ile fanları çalışmaz hale getirmek istemem :D

makdeniz

@Eugene ustam Kırmızı +   Siyah - beslemedir. İlk mesajında öncelikle Kırmızı ve Mavi olarak verdiğini yazmıştın sanırım sonradan Kırmızı ve Siyah olarak tekrar denedin.

PDF'de ki görsel şu şekilde.

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

Eugene

makdeniz hocam sehven gnd ye mavi yazmışım ilk mesajda, siyah olacaktı. Yani kırmızı + siyah - olduğu halde fan yandı maalesef.
Bugün bir ameliyat edeceğim.