50 Kilo Kaldırabilecek Step veya Servo Motor Tavsiyesi

Başlatan E-x8, 21 Ocak 2018, 00:42:59

E-x8

Başlıkta yazdığım gibi 50-100 kg ağırlığı kaldırabilecek ve pozisyonunu belirleyebileceğim motora ihtiyacım var.
Tepki süresinin kısa olmasını bekliyorum. Komutu verdiğim anda bir an önce harekete geçip işlemi tamamlamalı.
Çok fazla hacim kaplamaması benim için bir diğer artılardan.
Motor kısa aralıklarla azar azar çalışacak, yani sürekli saat yönünde 10dakika süren bir çalışması olmayacak. 1sn saat yönü, 0.1sn saat yönü tersi, 0.3sn saat yönü, 0.74sn saat yönü tersi şeklinde çalışacak. Kısa periyotlar.

Fiyatının aşırı uçuk olmasını istemiyorum çünkü bundan 3 adet kullanacağım. Sürücüsünün linkliyle birlikte paylaşabilirseniz çok makbule geçer.

Eugene

Mekanizmanızı tarif etmeniz gerekir. Bir makara mi kullanacaksınız, ağırlığı bir çubuk ucuna mi asacaksınız, vidalı mil ile bir platform mu oluşturacaksınız. Bunlar ile tork hesaplanır daha sonra motor seçilir.

FMY

bence redüktör kullanmak size daha ucuza gelir. 3voltluk dc motorla 30kg tork üreten dc vana kontrol motoru var mesela, fiyatıda gayet ucuz
Mekatronik

E-x8

https://www.youtube.com/watch?v=TqBSKEz5evw

Paylaşım için teşekkür ederim fakat arkadaşında dediği gibi bu iş için pek yavaş. Biraz daha atik bir şeyler lazım.
Birde çok cılız gibi geliyor sonuçta üzerinde oturanı sarsacak ivmede çalıştığını düşünürsek kırılma veya yamulma potansiyeli yüksek gibi.

berat23

zaten paylaştığım ürün yeterince dandik, şahsen kullanmam. bana lineer olması uygun geliyor. aslında bunun profesyonel versiyonları pnömatik oluyor genelde ama hiç bilgim yok o konuda.

E-x8

ilyas KAYA

Bu sistemi hidrolik motorla yada pnomatik sistemler ile çözmek daha mantıklı olur. Hem hızlı hemde tork yüksek olur.
Motor ile yapacağım derseniz elektrikli bisiklet için kullanılan bldc motor ve sürücüsünü kullanabilirsiniz. Aküsü ölmüş 2nci el olarak motoru ve sürücüsü  çalışan çok fazla bulabilirsiniz. Elektrikli bisiklet motoru büyük gelir derseniz de elektrikli kaykay motorları işinizi fazlası ile görecektir.

E-x8

@cezeri önerebileceğiniz bir pnömatik ve kontrol devresi var mı?

devrecii

Acayip bişeymiş  ;D

Arkadaşlar pnomatik için bir de kompresöre ihtiyaç var.

1 kg lik terazi ağırlık demiri sığacak bir plastik boruya bobin sarılıp aynı otomatik teyp servoları gibi bişey yapılırsa adamı zıplatır diye düşünüyorum
ufacık teyp servoları bile çok güzel güç veriyor, 1kg bence adamı uçurur  ;D hadi 1kg olmasın da 5kg olsun.

Eugene

Fikir verebilir :

https://www.kickstarter.com/projects/346206518/yaw-vr-compact-portable-motion-simulator

Bu iş için aslında en ideali Festo'nun pnömatik kas ürünü. Ama satıyorlar ise felaket pahalıdır.

E-x8

@Eugene fikri beğendim benzerini uyarlayabilmem diğerlerine göre çok daha ucuz olacaktır.
Festo'nun sitesini beğenemedim çok kargacık burgacık ama kendilerine mail atıcam cevap verirlerse fiyatı buraya yazarım.