Arayüz programı tercihi

Başlatan FMY, 21 Ocak 2018, 22:21:16

FMY

Merhaba üniversite öğrenciyim ve pic, atmel, stm32f öğrenmeye çalışıyorum.. bir yandan da arayüz programı öğrenmek istiyorum ama neyi tercih edeceğimi bilemedim. örneğin processing kolay bi program hoşuma da gitti ama ilerde ticari hayatımda kullanabilir miyim? tavsiyelerinizi bekliyorum
Mekatronik

fide

Fatih merhaba. Konuyu biraz daha açarsan belki bişeyler önerebiliriz.
Programlama dersen c# ve python öğren derim.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

cetin1990

Alıntı yapılan: fatihmehmet00 - 21 Ocak 2018, 22:21:16
processing kolay bi program hoşuma da gitti ama ilerde ticari hayatımda kullanabilir miyim?
programın sitesi var mı? inceleyip bildirelim.

makdeniz

Processing harici olabilir. C#, Vb.Net, Labview ama ben sana Qt öneririm. Bir incele (link hemen altta) kararı kendin ver.

https://www1.qt.io/built-with-qt/
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

ercan_t

Delphi öneririm, 10.2 versiyonları var android yazılımıda yapılabiliyor.

sigmoid

Alıntı yapılan: cetin1990 - 22 Ocak 2018, 10:24:04
programın sitesi var mı? inceleyip bildirelim.

https://processing.org/

Bilmiyenler için bir ara not olsun, arduino ide processing idesi üzerine kurulmuştur.

muhendisbey

Java öğrenmeni tavsiye ederim. Cross platform çalışabiliyor olması ileride problem yaşamadan android linux windows 3'lüsünde programlar oluşturabilirsin. Derleyici olarak intellij yada netbeans kullanabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

foseydon

GUİ için c sharp, Java be c++(qt) kullanmış birisi olarak benim tavsiyem qt framework + c++ olur. Alternatif olarak Python + pyqt + qt ile c++ kısmına bulaşmadan qt kullanabilirsin.

C Sharp ve Java nin avantajı öğrenme eğrisini çabuk tirmaniyorsun. Başladıktan birkaç gün sonra işine yarayacak bir program yazman gayet olası. Kaynak bol, ekosisteme alışmak kolay. Misal, visual studio idea indir, serial port sürükle bırak, birkaç buton sürükle bırak, üç beş satır kod ekle, compile tuşuna bas, program hazır. Java için de benzeri geçerli. Dezavantajı, c sharp platform dependent yani linux tabanlı çalışan program yaşamasın. Java bu konuda daha iyi, ama onun da dezavantajı biraz hantal olması. Birde, ikisininde arkasındaki firma biraz sakat. Microsoft visual studio be c sharp için ticari ürünlerde kullanılabilecek lisans çıkardı, 2-3 sene sonra değiştirdi ortaboy şirketlerde kullanmak için para vermem gereken hale geldi falan fıstık. Yani lisans kısmı sıkıntı çıkartabilir.

Qt nin avantajı her platformda çalışıyor. Her platformda derken sadece bilgisayar kastetmiyorum, üstünde linux koşan bir kullanıcı paneline de qt Ile yazılım yapabilirsin. Açık kaynak, lisans sıkıntı değil. Native olduğu için hızlı. Dezavantajı c++ denen garabet dili kullanma zorunluluğu, gerçi pyqt binding ini kullanarak Python ile yazabiliyorum ama bunun da kendine göre dezavantajları var. Diğer dezavantajı ne öğrenme eğrisini biraz dik. Bu işlere biraz uzaksan, çalışma ortamını kurup, sadece program penceresine sahip bir progmi çalıştırman bile bir iki gününü alabilir. Misal geliştirme ortamının içerisinde derleyici yok, bunu ayrıca kurup bağlaman lazım. Bunu bilmiyorsan, İDE yine kurup compile tuşuna bastıktan sonra birşey olmadığını görünce boş boş ekrana bakabilirsin. Velhasıl uğraşısı biraz fazla. Ama bence değer. Tavsiyem QT kullanman, dil sana kalmış ama c++ kullanmani tavsiye ederim.

sayangku

hocam qt idesini indirdim fakat türkçe kaynak bulamadım ben sizin bildiğiniz linkler varmı türkçe kaynak olarak

makdeniz

Alıntı yapılan: sayangku - 22 Ocak 2018, 15:55:02
hocam qt idesini indirdim fakat türkçe kaynak bulamadım ben sizin bildiğiniz linkler varmı türkçe kaynak olarak

Qt dersleri diye aratırsanız dökümanlar cıkıyor...
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

foseydon

Alıntı yapılan: sayangku - 22 Ocak 2018, 15:55:02

ben ingilizce kaynaklardan öğrendim. QT'nin kendi dökümantasyonu ve örnek projeleri harika bence, onlardan rahatlıkla öğrenilebilir. Dil konusunda sıkıntı varsa, araçlardan önce bunu gidermek lazım bence. zorlansanızda dökümanları ingilizce'den takip etmeye çalışın. başta sözlük falan biraz uğraşırsınız ama sonra çok faydasını görürsünüz.

sayangku

hocam haklısınız aslında qt dokümanları fazla hem ingilizceyi hemde yazılımı aynı anda çözeriz ingilizce hiç bilmiyo degilim videolu kaynaklar c sharp gibi türkçe çok olsaydı ögrenme aşaması kısa sürerdi :)

fide

https://ufukuzun.wordpress.com/yayinlarim/qt-4-ile-c-gui-programlama/

Linkte bir kitap var. Türkçe. Version konusunda yeni olmayabilir ama en azından başlangıç için iyi olur.

Python konusunda Fırat Özgülün Türkçe kaynağı çok güzel. Verdiği detay ve prg örnekleri, dili harika.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

FMY

Alıntı yapılan: fide - 21 Ocak 2018, 22:31:59
Fatih merhaba. Konuyu biraz daha açarsan belki bişeyler önerebiliriz.
Programlama dersen c# ve python öğren derim.

hocam merhaba, aradığım şey mach3 kartlar örnek verilebilir pc den bir makina nın kolayca kontrol edilmesi ve hcmı tarzı ekranların tasarlanması ki, bir arkadaşım dokunmatik ekran tasarlayan bir firmada çalışıyor ve qt dilini kullandığını söylemişti birde içinde de c yi duyunca ilgimi çekti çünkü c dili konusunda fena değilim. bende processing i gördüm kolay açık kaynak ama amatör geldi. yorumları okudum gerçekten de baya seçenek var biraz daha araştırıp başlayaacağım inşallah
Mekatronik

E-x8

Kaliteli gözüken GUI ler yapılabiliyor mu?
Yoksa Csharp formun platform bağımsız halimi oluyor QT.
Bir ara aşırı basit bir şey yapmıştım tam deneyimleyemedim.