Gprs modül önerisi

Başlatan görkem, 30 Ocak 2018, 02:33:53

sayangku

hocam özel mesaj attım simkart yuvasi  olarak  plastik olan mı yoksa metal olanımı kullanim birde
enerjili iken modül simkart değiştirince bozulurmu ?

https://www.direnc.net/mup-c711-simkart-yuvasi
https://www.direnc.net/sim-kart-yuvasi-6psw--62-pin

pax

Bu modullerde 3G 4.5G ayrımı varmı ? Örneğin 4.5G bir simcard ile çalışırlar mı?

sayangku

2g gsm modülün içine 4.5g hat taksan bile çalısır ama 2g olarak çalısır hattin yani sen 4.5g hızında birşey
istiyorsan on göre gsm modül alcaksın

pax

benim için önemli olan hız değil. sadece 4.5g simcard ların bu modüller ile çalışıp çalışmayacağını merak ettim. Çünkü geçen gün bir inetrnet sitesinde çalışmayacağını yazıyordu. (internet sitesini hatırlayamadım.) aklıma takılmıştı.

Sozuak

Çok net ve garantili kaynaklardan öğrenemedim ama sim kartlar geriye doğru uyumluymuş. 4G olanlardaki fark sahte baz istasyonlarına bağlan yapılamasın diye ekstra şifreleme bilgileri içermesiymiş. Yani her şebeke türü şifreli şekilde abone kimliğini tanımlamakla birlikte 4G için daha da gelişmiş teknikler kullanıldığından sim kartının 4G uyumlu olmaması durumunda 3G ile bağlantı sağlanabiliyormuş.

mustafa_cmbz

Sozuak

Imei atiliyor mu bunlara

pax

şöyle sorayım . şimdi ben quectel m95 alsam ve yeni aldığım 4.5g simcartımı taksam çalışır mı? 

fide

2009da aldığım gm862gps modülle geçen hafta aldığım 4.5g sim kartı sıkıntısız kullanıyorum 
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

pax

Alıntı yapılan: fide - 08 Mart 2018, 22:38:29
2009da aldığım gm862gps modülle geçen hafta aldığım 4.5g sim kartı sıkıntısız kullanıyorum 

ama bu gps modüldeğil mi ?  ben gsm/gprs modülleri kastetmiştim. bunda gsm özelliği de var mı?

elt42at

Ben de 4.5g sim kart ile sim900 ve gl865 de sıkıntısız çalıştım.

pax

Tamamdır. Teşekkürler.

Sozuak

Bu Telekomun M2M tarifelerinden kullanan var mı ?

Aylık 100mb veri 9 ile 5 TL arasında taahhüt  durumuna göre değişen şekilde ücretlendiriliyor ve Hat açılış ücreti-aktivasyon alınmadığı gibi telsiz kullanım bedeli de alınmıyormuş diyor.

Hem denemeler hem de kullanmak için 2G de çalışmak şartıyla  100Mb  yeterlimidir? SMS olan paketler de var. SMS alınsa daha mı iyi olur ek olarak çünkü abonelik başlatılıp taahhüt verilince başka tarifeye geçirmiyoruz diyorlar.

APN kullanımı olarak bazı hatlarda kullanıcı internet apn yi kapatıp kendi apnsini kurmak zorundadır diyor. Bu hatlar konusunda tecrübesi olan var mı ?

sayangku

turkcell de hattının 2G,3G,4G  ayarlamak istersen mesaj atman yeterli olur ama böyle şeylere gerek yok ben
4.5G hattımla 2G desteklyen sim800l çalıştırdım  ama ek bilgi olarak verim yine

2G yaz 3388 gönder. 2G olsun hattın
3G yaz 2323 gönder 3g olsun hattın
4.5G yaz 2200 gönder 4.5g olsun hattın 
hepsini denedim zamanında ama gerek olmadını kendim tecrübe ettim :)
internetten bir siteye bağlanamıyorsan yada serverına, ya güç kaynagın çöküyodur o an yada apn ayarların
yanlıştır bu bilgiyi tecrübe etmem 2 hafta sürdü :)

MrDarK

Telefonunuzun mobil ağ ayarlarınızdan şebeke seçimi kısmına girin. Telefonunuzun desteklediği her türlü şebekeyi seçin ve internetiniz de aktif olsun. Her biri ile internete girebiliyorsanız her şebekeye göre internet aktif kabul edebilirsiniz.

1 yıl önce evde internet kullanımı için sadece data hattı aldım (konuşma ve sms olmayan bir paket). Kullandığım telefon sadece 3G destekliyordu, hattı da sadece 4.5G olacak şekilde açmışlardı. Müşteri hizmetlerini arayarak 3G kullanımına çevirerek kullanım yapabilmiştim. Bu gibi ayarlar sim kart numarasına göre değişebiliyor. O yüzden emin olmak için önce bir cep telefonundan deneme yapabilirsiniz.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK