Led trafolarının kapandıktan sonra birkaç defa sonüp yanma sorunu

Başlatan onurumsunuz, 30 Ocak 2018, 17:58:57

onurumsunuz

Merhabalar
Kullandığımız yüksek Watt değere sahip trafoların (250w, 300w, 350w) trafo enerjilerini (220Ac) kestikten sonra çıkışında bulunan şerit ledlerin birkaç defa birkaç saniye aralıklarla yanıp sönme sorunumuz var. İnternetten geniş çaplı araştırma yaptım ancak çözümünü bulamadım.

Denediklerimi de yazıyım maddeler halinde;
*İlk olarak çıkıştakı şerit lede paralel ve seri farklı kapasitelere sahip kapasitör, direnç ve diyot bağlayıp denedik. (bazıları mantıksız gelebilir ancak denemedim demiyim diye denedim.)
*Tekniker arkadaşlarımızdan birinin aklına trafo çıkışına anahtar bağlamak geldi ancak; tam olarak bir çözüm olarak görülmedi.
*Farklı zamanlarda bekletip, acaba kapasitör şarj olmadığından mı diye sorusunu attık. (mantıksız ama denedik)
*Farklı led uzunluklarında da durum değişmedi. (5m-10m-15m-20m)
*Son olarakta 220 girişindeki kapasitörü farklı kapasitedeki kapasitörle denedik durum değişmedi.

Bunun çözümü nedir bilen arkadaşlarımızın yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Hayat; imkansızlıkların içinde imkanları arayıp bulma savaşıdır.

mehmet

Kaynak 12V ise;
çıkışına 120R/2W
direnç bağlayıp deneyin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

OG

Led tipin nedir,
ledi driver ile mi sürüyorsun, sabit akım driver mı, dimm devresi mi
gibi..
detaylar vermen gerek
genelde bunu driver lar yapar ps değil.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

HexfeT

Sanırım smps güç kaynağına doğrudan bağlı şerit led kullanıyorsunuz. Enerji kesildiğinde güç kaynağı ana kapasitördeki enerji boşalana kadar birkaç kere kararsız şekilde dur-kalk yapıyor. Bu güç kaynağının yapısından kaynaklanan bir şey. Farklı ve mümkünse kaliteli bir marka güç kaynağı deneyin bence.

Açma kapama için anahtar kullanıyorsanız hem 220v girişi hem de yükü aynı anda açıp kapayabilecek ikili bir anahtar kullanabilirsiniz.

OG

Doğrudan yalın şerit led bağlı ise @mehmet ona önermişti
Alıntı yapılan: mehmet - 31 Ocak 2018, 16:45:01
Kaynak 12V ise;
çıkışına 120R/2W
direnç bağlayıp deneyin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mehmet

Yine şanslısınız;
bu olay sadece led kırpışması yapıyor.

Bu gerilim düşmesi/yükselmesi stabil değil.
Eğer önlem almazsanız bu kaynaktan beslenen
mcu(benimki Atmeldi) dahili e2prom, ya siliniyor
ya da garip değerler yüklenebiliyor. Brown-Out
mutlaka kullanılmalı.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

foseydon

@mehmet eeprom'larda write protect pini var hocam, onu kullanırsanız elektrik dalgalanmalarında oluşan bu rastgele değer atanması durumundan kurtulursunuz.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

onurumsunuz

Çıkışına bağlanabilecek neredeyse bütün olasılıkları denedim. Biraz daha düşündükten sonra, sizlerinde yardımıyla girişteki 2 adet seri kapasitörü (biri 330uf) yerine 1 adet 150uf'lık kapasitör koyup denedim yapmamaya başladı.
Tabi bu kapasitedeki azalma trafonun çabuk bozulması, girişteki voltaj dengesizliğinden dolayı olacak arızalarının daha kolay olmasına neden oldu diye düşünüyorum. Fanlı-fansız farketmiyor ikisinde de yapıyor.

Bu arada trafo 12V akım dimmerli (başta da olsa sonda da olsa bişey değişmiyor neredeyse)
Zaten kendi ithal ettiğimiz güç kaynağı olduğundan değiştirme gibi bir lüxümüz yok. Aslında bu abartılacak bir sorun değil ama müşteri memnuniyeti önemli.

Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdilik sorunu bu şekilde çözdük.
Hayat; imkansızlıkların içinde imkanları arayıp bulma savaşıdır.