0-100Khz kare dalga üretimi

Başlatan Mucit23, 31 Ocak 2018, 16:08:29

Mucit23

STM32 İşlemcilerde bu işi hassas bir şekilde yapabilirmiyim? Hassas dediğim 1Hz civarı çözünürlük bekliyorum.

Timeri ve PWM modunda kullanırken Frekans hesabını aşağıdaki gibi yapıyorum.

FreqOut = TIMCLK / (P * Q);  //TIMCLK F1 serisi için 72Mhz,
Prescaler = Q-1;
Period = P-1;

Bu fonksiyonla istediğim frekansı yaklaşık olarak alabiliyorum. Ama Düşük frekanslar neysede Yüksek frekanslarda 1Hz çözünürlük elde etmek mümkün değil gibi. Birde frekans hesabında 2 adet değişken olduğu için formulize etmesi çok zor.

Bu ihtiyacı en kolay nasıl gideririm? STM32 ile doğrudan olmuyor sanırım. Harici bir IC varmıdır?

M_B

AD9850 hazır modullu olan var işinizi gorurmu ?
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

devrecii

Eğer stm32 işlemcinin calışma osilosyonunu düşürürseniz olur,
yada
AHPB1 miydi neydi tim leri kontrol eden register bu registerden clock u düşürebilirsiniz baya bi bolme yapıyordu ana clocku şimdi bakamıyorum.

Mucit23

Çok pahalı hocam, Aşırı pahalı.  5$ altında alabileceğim çipler neler ona bakıyorum

Biraz Baktım Analog Devices'in güzel çipleri var. AD9833 dikkatimi çekti. Forumda kullanan olmuş. Fakat Bu 25Mhz lik olduğundan dolayı fiyatı 5,5$ civarında. Benim bu frekanslarda işim yok. Aliexpresde ise bu çipi modül olarak 3,5$'a satıyorlar. Sahtedir diye düşündüm.

Uygun bir çip bulsam harika olacak.

tekosis

Ad9833 modül hocam. Her şeyi içinde güzel karttır. Sinüs, kare veya üçgen çıkış alabilirsiniz.

Düzeltme: yazmışsınız zaten sonradan farkettim
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

Çindeki AD9833 Modüllerinden sipariş edeceğim. Daha uygun bir çip bulamadım.

mg1980

LM566C olur mu ?
Galiba 100 Khz'e uygun değil..