Açı Sensörleri hakkında

Başlatan görkem, 07 Şubat 2018, 11:47:57

görkem

Arkadaşlar Merhaba,

IMU sensörlerinden gelen verileri hesaplama yerine uğraşmadan direk açı bilgisini spi, usart,i2c protokolleri ile  x,y,z açılarını alabileceğim bir sensör var mı ?

fide

Merhaba.
Bosch BNO55 sensorünü inceleyin.
Bunda sensör+mcu var. Birçok hesabı kendi yapıyor. Biraz tuzlu ama incelemeye değer.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

saintcook1987

Merhaba
Makersan firmasının da çeşitli sensörleri var açı, eğim ivme onlara da bir göz atabilirsiniz..
http://www.makersan.com/

görkem

Yanıtlar için teşekkür ederim bosch bno55 sensörünü almaya karar verdim.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

görkem

@tekosis Bana direk hesaplanmış veri lazımdı pitch roll yaw açıları bosch un sensörü verebiliyor

ladybird

"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

görkem

@ladybird bosch sensörünü deneme şansınız olmuşmuydu siparişi verdim artık ama stabil bir bilgi alamazmıyım

ladybird

@görkem Hocam bosch kullanmadım. Nerede kullanacaksınız ? Biraz detay vere bilirseniz ,yardımcı olmaya çalışırım.
"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

görkem

şuan elime ulaştı modül.hareket halinde elde tutulan bir nesnenin sürekli yeryüzüne göre açısını belirtecek.Benim için sapma yapmaması önemli prototip için bunu deneyeceğim daha sonra sizin önerdiğiniz sensöre geçebilirim.Bosch hiç kullanmadığım bir modül fakat videolarda çok stabil kullanmışlar.

ladybird

@görkem Kolay gelsin Ustam sonucu bizimle de paylaşırsanız çok mutlu oluruz. :) Gimball tarzı bir şey yapacaksanız  Bosch BNO55 fazlası ile yetecektir.

fide

Deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Ben de tubitak sergisi için elektronik denge düzlemi projesi hazırlamayı planlıyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

görkem

@ladybird
@fide

teşekkür ederim.
proje gimball dan ziyade askeri bir proje o yüzden fazla bilgi veremiyorum sadece hızlanma olduğunda açı bilgisinin bozulmaması lazım.   Deneyimlerimi ve haberleşme kodlarını paylaşmaktan onur duyarım.

görkem

Yeni konu açmak yerine burdan devam etmek istedim.
Sensörle haberleşip komut gönderip okuyabiliyorum fakat bir türlü açı datasını okuyamadım kiliti var sanırım datasheet de unit_sel registerindan unit seçip daha sonra  opr_mode  seçip data okuyabilirsin diyor fakat unit_sel e 0x04 veriyorum opr_mode u imu seçiyorum data yinede data okuyamıyorum sebebi nedir registerlere veri yazabildiğimi görüyorum

görkem

haberleştirmeyi başardım çok stabil çalışıyor tavsiye ederim kodları yakında yayınlarım.