TL494 Entegresi Hakkında

Başlatan buraktek, 07 Şubat 2018, 13:47:02

buraktek

Arkadaşlar merhabalar ben TL494 ile 12.8V giriş 35V çıkışlı bir devre yapmak istiyorum. Entegrenin datasheet'ini incelediğimde datasheet'te en sonda verilen örnek uygulamadaki devreyi kurmak için hesaplamaları yaptım. Soft-Start dirençleri, frekans, çıkış kondansatörleri, akım sınırlama direnci..vs hesaplarını gerçekleştirdim. Sadece devrede kullanılacak olan bobin değerini hesaplayamadım. Şimdi formülde (Vi-V0) x To/IL diye bobin hesabı verilmiş. Benim Vi=12.8V , Vo=35V olacak ama formüle koyduğumda bobin "-" değerli çıkıyor. Benim bildiğim - değerli bobin olmaz  ;D ;D birde datasheet'te IL değeri var indüktör akım değişimi diye şimdi bunu da direk 1,5A olarak vermiş datasheet'te herhangi bir hesaplaması yok kafasına göre mi 1,5A vermiş onu çözemedim. Şimdi atıyorum ben çıkıştan 1A alsamda IL=1,5A mi alacağım 3A alsamda IL=1,5A mi alacağım onu anlayamadım  :-\ Bu entegreyi kullanan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

exmachine

Datasheet'te gördüğün o devre bir buck converter devresi. Bu topoloji sadece giriş gerilimini daha alt seviyelere düşürmek için kullanılır.
Delta Il ise akımdaki maksimum dalgalanmayı ifade eder.
Senin ihtiyacın olan şey "boost converter". Bu konuda araştırma yap.
Temel hesaplamalar için yardımcı olarak şu programı kullanabilirsin:
http://www.ti.com/tool/POWERSTAGE-DESIGNER

Programı indirdikten sonra ana menüdeki "Boost" devresini şeç. Karşına gelen ekrandan istediğin giriş ve çıkış gerilimlerini yaz.
Hesapların hangi formüllere göre yapıldığı programın kullanma kılavuzunda verilmiş.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

buraktek

@exmachine hocam çok teşekkür ederim dediğin gibi yaptım değerleri yazdım çok şükür doğru bir sonuç çıktı  ;D Bu programı sanırım kullandın hocam sen burda ben bir değeri çözemedim Inductor Current Ripple diye yüzdeli bir değer var onuda istiyorda program direk %25 vermiş ama ben onun hesabını bilmiyorum. Bende %25 olarak mı hesaplıyacağım yoksa bir hesabı falan varmı?

exmachine

Akımdaki maksimum dalgalanmayı(Delta IL) sen kendi uygulamana göre seçersin. Çoğu uygulama için %25 ile %35 arasında bir değer yeterli olur.
Bu dalgalanma miktarının ne kadar az olmasını istersen bobinin endüktansı, dolayısı ile boyutu büyür.

leblebitozu

UC3843 kullanmanı tavsiye ederim, basit ve daha iyi.