PTC direncinden ISI DEĞERİ nasıl hesaplanır ?

Başlatan tekniker_murat, 07 Şubat 2018, 22:05:54

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm değerli abilerim hani şu makinelerde falan kullandıkları ısı sensörleri var ptc tipinde olan kalem gibi metal iki kablolu olanlar...

Şimdi amacım bunları pic ile okuyup ısı değeri olarak hesaplamak istiyorum lakin bir gerilim bölücü direnç devresi ile pic e bağlayarak bir de matematiksel hesap yapmam gerektiğini düşünüyorum...

Ama nasıl bir matematiksel formul kullanmam gerektiği hakkında ve pic e bu iki kablolu sensörü nasıl bir devre ile bağlamam gerektiği hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilim...

Elimde sadece bir tane konuyu işlemiş site var o site de şu : http://www.ibrahimlabs.com/2013/07/temperature-sensor-using-thermistor-ptc.html

Bunun haricinde o sitede bir matematiksel formul kullanılmış :

Evet bu formulü bu sayfadaki datasheette de paylaşmışlar lakin formülü biraz inceledim R25 diye hitap ettiği şey ptc nin tolerans değeri olarak algıladım acaba yanlış mı anlamışım ?

Birde çözemediğim şey RT diye hitap ettiği şey Tamam R direnç T de Toplam direnç değeri olarak yorayım ama ptc ve gerilim bölücü dirençle birlikte olan toplam direnç mi ? yoksa ptc nin direnci mi orasını anlayamadım ? Daha doğrusu komple söylediklerimi doğru mu anladım onu da anlayamadım ?

Konu ile ilgilenen arkadaşlar bir el atarlarsa çok memnun olacağım malum matematiğin kısıtlı olması yabancı dilden de anlamayınca google translate de ancak kafamı karıştırıyor :(
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

Sozuak

RT dediği   formülde  hesaplanacak olan derecede gösterdiği direnç, R25 ise ptc nin 25 derecedeki direnç değeri yani ptc 10 k diye alıyorsan o 10 k ptcnin 25 derecedeki direncidir zaten.

tekniker_murat

Vaaaaav Usta süpersin ya Allah senden razı olsun valla şak diye ufkum açıldı...( yada ben öyle hissettim )

Şimdi datasheetde verilen bir çizelge var -55 derece ile +150 derece arasında ptc nin gösterdiği direnç değerleri yani şu :

Şimdi burada benim işaretlediğim kısım 30 derecede ptc nin 1021 ohm olması gerektiği söylenmiş. Diyelim ki ben max 60 derece sıcaklık ölçmek istiyorum işte o zaman RT gördüğüm yere 60 derecenin karşılığı olan 1150 mi yazacağım ? Yani Siz yukarıda " RT dediği   formülde  hesaplanacak olan derecede gösterdiği direnç "  diyerek max hesaplanacak ısı değerini mi kast ettiniz bir tek burasını anlayamadım ;)

[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

Sozuak

Baska yontemler de olur ama  soyle yapabilirsiniz. Bir referans voltaji uretirsiniz bu voltaj beslemeden haric kararli olmali. Bununla ptc ve ona seri bir sabit degerli direnc i beslersiniz. Bu sabit degerli direncin uzerinden gecen akim dolayisiyla uzerine dusen voltaj ptc nin direnc degisimi ile degisir. Siz de ohm kanunu ile ptc direncini hesaplar formulde RT yerine koyar  isiyi bulursunuz. Ptc ile isi olcumu hic yapmadim o nedenle isin teorik kismi boyle. Belki daha pratik ve guzel yontemlerini bilen arkadaslar vardir onlar baska baska fikirler de verebilir.