metal dedektörü yapımı - yardım

Başlatan magnetron, 12 Şubat 2018, 14:52:20

magnetron

merhaba forum,

biraz uğraştıktan sonra ilk metal dedektörümü çalıştırdım - amacım yiyecek maddelerindeki metalleri tespit etmek

yapı olarak Puls Induction tipini baz alıp birbirinden izole transmit ve receive bobinleri kullandım
transmit bobini 1 mH receive bobini 300 uH - transmit akımı lineer artan şekilde transmit sonunda 5 ampere ulaşıyor - puls frekansı 4 KHz
receive bobininde kalan voltajı 2 x birbirine ters 1N4148 ile kırptıktan sonra
opamp ile 1000x kat güçlendirdim - ordan çıkan +/- 5 V arasındaki sinyali bir optokoplerden geçirip
STM32'nin girişine verdim ve oluşan sinyalin düşen ve çıkan kenarları arasını saydırdım

ve saydığı değer bir öncekiyle sabit bir değer kadar farklıysa LED'i yaktırdım
sabit değeri sinyaldeki noise dan azıcık büyük seçtim ki rastgele LED'i yakmasın
buraya kadar herşey iyi çalışıyor aşağıdaki videoya bakarsanız ( 1 dk )

https://www.youtube.com/watch?v=Rd9Mb1OVgvg

yalnız videonun sonunda görüldüğü gibi 0,8 mm kalınlığında rondelayı yakalayamıyor

yurtdışı firmalar 0,4 mm çapında çelik küreyi yakaladığını iddia ediyor

sormak istediğim bu hassasiyete ulaşmak için ne yapayım ?

transmit akımını mı artırayım ?
receive bobininin uH mi arttırayım ?

yada benim aklıma gelmeyen başka ne yapayım ?

tavsiyelerinizi bekliyorum
teşekkür

cetin1990

Belki 0.8mm rondela yerine 0.4mm çelik küre olsa yakalar.

mustafa_cmbz

Benim daha önce çalıştığım mantı fabrikasındaki dedektörler toplu iğne başı kadar metal çapaklarını dahi algılıyordu.

* Dedektörler ile içli dışlı biri olarak gördüğüm ve gözümü çıkaran ilk durum alıcı ve verici bobinin üst üstte sarman..Bilmiyorum o bahsettiğim cihazın içini açıp bobin sarımını hiç incelemedim.Ama genellikle define dedektörlerindeki vlf mantık çalışan aletlerin bobinleri DD felan yerleştirilir.

*nette bu kumun içinden su kenarında ki altın kırıntılarını bulmak için kullanılan bir dedektör vardı ismini cismini felan bulursam atarım bir bakmanı tavsiye ederim..Fikir vermesi açısından faydalı olabilir.

aklıma gelen ise farklı büyüklüklerdeki metalleri algılayabilmek için bence farklı analog yapılar yapmanda hatta 1 verici birden çok alıcı yapmanda fayda var gibi geliyor..

Pi sistemleri ne kadar araştırdın bilmiyorum ama ayrım için son zamanlarda kullanılan bir yöntem olan sönümleme eğrisi belki bu pul olayında işini görebilir.Genellikle altın ve demir ayrımında tam değil ama fikir vermesi açısından sönümleme eğrisinden değerli değersiz ayrımı yapılabilir..Pulun malzemesi farklı veya kütlesi ile doğru orantılı belki sönümleme eğrisini okuyarak çözebilirsin..

Bunun yanında örnekleme süreleri vs. var bu dedektörlerde mineral durumları var toprak ta kullanımda..Yani böyle boşta denemenin yanında birde böle makarna börek çörek gibi şeylerle de dene bklm sonuç ne olacak..

birde hazır tank devresi olarak geçtiğini hatırladığım dedektör cipleri var geçen aliexpresten almıştım.

TDA0161

CS209

bu chiplerle de birşeyler yapabilirsin belki işlemci ile de kullanırsın bilemiyorum ama hassasiyeti nedir ne değildir fikrim yok..

ziyaretci

Yurt içinde de var toplu iğnenin başını algılayan. Bildiğin ülke insanının yazılımı ve donanımı. Burada püf nokta alıcı-verici sarımları. Bir ara biraz araştırmıştım, sarım uzunlukları ve sarımlar arası mesafe altın oran hassasiyeti ile yapılıyor. Benim endüstride gördüğüm makinelerde ürünün geçiş alanı (1, 0.5) metre ve bu alanın tam merkezinden algılıyor toplu iğnenin başını.

Şimdiye kadar hep tek bobinli sensör üzerinde çalışmalar yaptım, 5mm'lik pulu maksimum hassasiyette 4-5 cm'den algılattırabildim. O da, filtre yazılımdan geçtikten sonra anca kararlı bir algılama söz konusu oluyordu.

Sen anladığım kadarıyla frekans bazlı algılama yapıyorsun. Benim incelediklerimde genlik üzerinden algılama yapılıyordu.

Bu yaz bende üzerine düşeceğim bu alıcı-verici tip algılama olayının.

Epsilon

@magnetron
linkte "Gıda İmalat Endüstrisinde Metal Tarama Rehberi" konusunda bir pdf var.Diğer kaynaklardanda anladığım kadarıyla ,sadece metal dedektörleri kullanılmıyor.
http://www.elmedint.com/uploads/editor/Guide_to_Metal_Detection.pdf

Epsilon

Bu linktede çok daha geniş açıklamalar ve çalışmanın sonuçları var
http://projekter.aau.dk/projekter/files/14426735/report.pdf

magnetron

cevap yazan ve kaynak gösterenlere teşekkür

ben 2 bobin kullandım ve 1. bobinin akımını aniden 0'a düşürünce 2. bobinin üstünde kalan voltajı opamp ile kuvvetlendirdim ve araya metal parça girince sinyaldeki oluşan gecikmeyi değerlendirdim

buna Puls Induction metodu diyorlar