Tek bir atomun fotoğrafı çekilmiş!

Başlatan CaFFeiNe, 15 Şubat 2018, 22:30:20

MC_Skywalker

Orjinal yazıda cameranın markasının yazdığı kısmı gören var mı?  Haberi tercüme eden marka eklemiş gibi.

acaba kaçtane ext tübe kulanamış ki 50mm ile o kadar yaklaşmış.

50mm lens =46 derece =insan gözünun açısı.

Epsilon

Doğrusu yazılanları okuyunca şaşırdım.

Arkadaşalar yorum yapmadan önce biraz araştırsalar bu yazılanların çoğunu yazmaya gerek bile kalmazdı.
Bu EPSRC (ingiliz fizik ve Mühendislik Bilimi Araştırma Konseyi) bir yarışmasında birincilik alan bir fotoğraf .
Jüri üyelerinden bazıları Proseför ve birtanesinin de Royal  Akademi ödülü ve başka diğer ödülleride  var .
Hanımefendi benden 10 yaş büyük ,65 yaşında.(Bunu, bu cevabı yazan bir ergen değil ,demek için yazdım, konu ile ilgisi bu).
Profesörün vikizero sayfası
http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQW5uX0Rvd2xpbmc

Diğer yandan bilimsel çalışmalarda çekilen bir fotoğrafın hangi marka makine ile çekildiği,eğer kullanılmışsa hangi filtrelerin  kullanıldığı belirtilmelidir.
Fotoğraf makinasının markasının ve hangi tarihte çekildiğinin açıklaması aşağıdaki linkte:

https://www.epsrc.ac.uk/newsevents/news/single-trapped-atom-captures-science-photography-competitions-top-prize/
(Sayfanın en altında şu meşhur fotoğraf var onun altındaki "Read More" butonuna a tıklayın belkide yazılar  görülüyordur tam bilmiyorum)

Bu araştırmayı yapıp atomun fotoğrafını çeken ,Oxford da okuyan bir öğrenci ancak bu öğrenci quantum hesaplamaları(ki en basit quantum hesaplamaları bile çok zordur) ile "Atomu gözle görülebilir hale getirebilirim " diye düşünmüş  ve @HexfeT in de izah etmeye çalıştığı bir tür "kurnazlıkla" ile çekebilmiş .Ayrıca fotoğrafta gördüğünüz o düzenekte çok büyük bir alan değil.Örneğin o kanal gibi görülen yer 1 inch in 0,08 i kadar bir alan.

Neyse, bunları yazmaktaki maksadım konuyu uzatmak ,kimseyi kırmak değildir.Amacım belki genç arkadaşlara yöntem hakkında ipuçları verebilmektir.
Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

muhendisbey

Işık yayan bir atom tabiki de atom boyutunda görüntülenemez. Işık yayan bir cisim olduğundan daha büyük görünür. O atom en az 100-1000 atom kadar görüntüleniyordur.
Zaten dediğiniz gibi görüntülense diğer cisimleri de atomik olarak görmemiz gerekirdi ki problar halen prob.
Aklıma @z nin "bir nesneyi keserken, bıçak elektronları keser mi?" sorusu geldi.

Atomun fotoğrafını çekelim derseniz çekemezsiniz.

Bugünkü görüntüleme sensörleri matrix yapıda olup tıpkı ekran gibi piksellerden (böyle demiş olayım yoksa adı piksel değil fotoreseptördür) oluşur.
Fotoreseptörler üzerine düşen ışık malzemeden elektron koparır ve bu elektronlar kuyuda biriktirirler. Kuyusunda biriken elektrona göre analog çıkış verir bunların değerlendirilmesi sonucunda görüntü oluşturulur.

Bu kadar küçük bir atom eğer ışık yaymazsa, fotoreseptörden elektron koparamaz neticede görüntülenemez.
Bir sensörün en küçük görüntüleyeceği nesne reseptörü kadardır. Lenslerle bu yüzey artırılabilir ama gürültüden büyük bir ışık olmazsa algılanamaz.

Uzun lafın kısası: görüntülenemez değil görüntülenebilir. Işık yaydığı için büyük görünmesi normaldir. Bir stüdyo çalışması da olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.