BLDC vs PMSM Motor

Başlatan Mucit23, 16 Şubat 2018, 20:43:51

Mucit23

Temel olarak aradaki Farkı biliyorum aslında. BLDC motorun ürettiği BEMF Trapez bir sinyal iken PMSM motorda bu sinyal tam olarak sinüsoidal bir sinyal oluyor. Bu motorun Sarım şekli ile ilgili bir durum anladığım kadarıyla. BLDC motorda üretilen momentte ripillar olurken, PSMS motorda üretilen moment'deki ripil oranı Enkoderin çözünürlüğü ile Ters orantılı bir şekilde azalıyor. Bildiğim kadarıyla aradaki farklar bu şekilde.

Bu konuda aklıma takılan birkaç konu var.

Elimde birkaç Brushless DC motor var. Bunlar Aslında BLDC motor diye biliyorum. Fakat motoru elimle döndürüp Osiloskopla Faz Faz arası gerilimi görüntülediğimde Trapez Bir sinyal yerine Tam olarak Sinüs bir sinyal görüyorum. Bu durumu anlayamadım.

İkinci olarak BLDC Motorların Sürümü için Blok komutasyon yeterli olduğunu biliyorum. FOC tekniklerine gerek yok. Peki Bir BLDC motora bir uygun çözünürlükte Enkoder bağlayıp FOC sürüş tekniklerini uygularsak ne tür sonuçlar elde ederiz?

Ek olarak Kendim deneysel çalışmalarımı yürütmek için 24V ile çalışabilecek bir PMSM motor alacağım. Bunun için önerebileceğiniz bir motor varmıdır? TR de bulabilirmiyim?

apsis

Alıntı Yapİkinci olarak BLDC Motorların Sürümü için Blok komutasyon yeterli olduğunu biliyorum. FOC tekniklerine gerek yok. Peki Bir BLDC motora bir uygun çözünürlükte Enkoder bağlayıp FOC sürüş tekniklerini uygularsak ne tür sonuçlar elde ederiz?
Bende BLDC'ler ile uğraşıyorum. İnanın tam sormak istediğim soruyu sormuşsunuz :). Cevabı merakla bekliyorum.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Zoroaster

Alternator modunda mili harici kaynakla dondururken motoru nominal akimim degerinde akim akitacak sekilde yukleyip akim dalga sekline bakmayi dene.

Akim cekmeden dalga sekline bakmak yaniltir.

BLDC motoru FOC ile dondurursen torkdan kaybedersin. Benzer durum step motorlarda da var.
Full step modunda surulen motor her zaman mikrostep modunda surulen motordan daha cok tork uretir.
Seytan deliginden kacti.

Mucit23

Teşekkürler şimdi anladım.

Peki 24v pmsm motor nerden bulabilirim? Basit bir sekilde çalışmalarımı yürütebilmek için üzerinde çalışabileceğim bir motor arıyorum.

Cemre.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 17 Şubat 2018, 20:08:55
Teşekkürler şimdi anladım.

Peki 24v pmsm motor nerden bulabilirim? Basit bir sekilde çalışmalarımı yürütebilmek için üzerinde çalışabileceğim bir motor arıyorum.

Piyasada çok daha bol bulunduğu için söylüyorum, deneylerinizi 230V etiketli bir motorda da yapabilirsiniz. Motor etiketindeki değerler sonsuz bir uzaydaki tek bir çalışma noktasının değerleridir.
Misal, 50Hz 230V 1500d/dk bir motoru 5Hz 23V 150d/dk ile döndürüp yaklaşık eşit aynı (IR Kompanzasyon yapacak kadar gerilim hareket alanınız olmadığı için "yaklaşık eşit") torku üretmesini sağlayabilirsiniz.