Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Arduino + Enc28j60

Başlatan makdeniz, 17 Şubat 2018, 10:08:15

makdeniz

Arduino ile aldığım ENC28J60 kitini denemek istiyorum ama bir türlü çalıştıramadım.

Bağlantılar Doğru.

VCC -   3.3V
GND -    GND
SCK - Pin 13
SO  - Pin 12
SI  - Pin 11
CS  - Pin 10  // 10 olarak ayarlıyorum.

Ethernet kablosunu takınca bilgisayarımda kablonun takıldığını görebiyorum.
Modül tarafında yeşil led yanıyor sarı led bir zaman yanıp sönüyor ve sonra tamamen sönüyor.

Ürünü internete açmakta değil derdim yerel ağda ping'e cevap versin yeter. Nerede yanlış yapıyorum ?
Kullandığım kütüphane Ethercard - https://github.com/jcw/ethercard

Programda Modülün IP Adresi : 192.168.1.120

Bilgisayarımın ayarları :

Bağlantıya Özgü DNS Soneki:
Açıklama: Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller

DHCP Etkin: Hayır
IPv4 Adresi: 192.168.1.100
IPv4 Alt Ağ Maskesi: 255.255.255.0
IPv4 Adresi: 1xx.2xx.6x.1xx
IPv4 Alt Ağ Maskesi: 255.255.0.0
IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi: 192.168.1.1
IPv4 DNS Sunucuları: 8.8.8.8, 4.4.4.4
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

ByTEK

Ayni sorunları bende yaşadım ve çözemedim. Aldığım yer ile iletişime geçtim ama onlarda sorun yazılımdadır dediler. Attım kenara duruyor öyle cozerseniz yazarmisiniz? Daha sonra nano Ethernet Shield aldım onu kullanıyorum.

Kabil ATICI

Sorun besleme olabilir. Hatırladığım kadarı ile  hatırı sayılır bir güç çekimi var.  LM1117-3v3 çipini bile soğutucu gerektirecek kadar. ısıtabiliyor. Bu gücü arduino üzerinden alıyorsanız, çalışmaması normaldir. Besleme çökebiliyor.

Normalde bu kartlarda besleme oldukça en azından LED'lerden birinin yanık kalması gerekiyor. (RJ45 bağlı olduğu sürece).

Modül üzerinde reset bacağı olması gerekir. Bunu  arduinonun bacaklarından birini kullanarak çipi bir sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
ambar7

mustafacan

Beslenmeyle falan alakası yok
Her türlü beslemeyi denedik her yerden besledik çözüm olmadı
Sorun ise tamamen donanım ve yazılım uyuşmazlığı. Kimisi demiş ki ethernet kartını resetine direnç bağla yok kondansatör bağla alakası yok. Ne yaparsan yap.
Ethernet kartı 3 vakte kadar kitlenir bazen 3 dakika bazen 3 saat bazende 3 ay sürer... yazılımsal resette çözüm değil uğraşmaya gerek yok derim.  Raspberry karta geç.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

makdeniz

@SercanTEK

2 farklı enc28j60 modülü ile denedim. Stm32 ile denedim ama modülü bir türlü çalıştıramadim.

@Kabil ATICI abi 3.3v beslemeyi kontrol ederim ama sorun olduğunu bende düşünmüyorum. Yeşil led kablo takılı olduğu zaman hep  yaniyor. Sıkıntı yok gibi gozukuyor ama cevap vermiyor..

@mustafacan bunuda düşündüm 1.5.x  1.6.x ve 1.8.x surumlerinin hepsinde test ettim. Hic birinde çalışmadi. Lanet olsun bu modüllere 😀 zaten arduino ile calismayacaktim sadece test edecektim arduino daha kolay enc28j60 mantığını anlarım dedim ama beni çok kötü ters köşeye yatirdi.

ByTEK

@makdeniz

Bende çalıştıramadım aşağıdakinden aldım. Nanoda gayet iyi çalıştı bilginize.

https://urun.n11.com/diger/arduino-nano-v3-ethernet-shield-P228808773

makdeniz

@SercanTEK  Hemen hemen aynı modül uzerinde bir tek 74hc serisi digital bir entegre ve ldo regulator var bir sema bulursam incelerim.

ahmet2015

https://github.com/jcw/ethercard  kütüphanesi çalışıyor.

Sadece enc28j60'ın CS pini ardunio da tanımlasını incelemen gerekiyor.Bazen SS veya başka birşey yazabiliyor.
Bu tanımlamayı anlamadığından Çipi etkinleştirip işlem yapamıyor.

8 nolu pin CS ise

enc28j60.h
    /**   @brief  Initialise network interface
    *     @param  size Size of data buffer
    *     @param  macaddr Pointer to 6 byte hardware (MAC) address
    *     @param  csPin Arduino pin used for chip select (enable network interface SPI bus). Default = 8
    *     @return <i>uint8_t</i> ENC28J60 firmware version or zero on failure.
    */
    static uint8_t initialize (const uint16_t size, const uint8_t* macaddr,
                               uint8_t csPin = 8);

EtherCard.h
    // EtherCard.cpp
    /**   @brief  Initialise the network interface
    *     @param  size Size of data buffer
    *     @param  macaddr Hardware address to assign to the network interface (6 bytes)
    *     @param  csPin Arduino pin number connected to chip select. Default = 8
    *     @return <i>uint8_t</i> Firmware version or zero on failure.
    */
    static uint8_t begin (const uint16_t size, const uint8_t* macaddr,
                          uint8_t csPin = 8);

Bu pini kontrol ediniz.

Arduion Leonardo Bacak Bağlantı resmi:

makdeniz

@ahmet2015 CS pin'i 10 olarak ayarlı ve bu şekilde deneme yapıyorum ama ne yazıkki çalıştıramadım.

ahmet2015

Arduino kartınız hangisi.

Devre bu haliyle 145mA akım çekiyor.

makdeniz

Alıntı yapılan: ahmet2015 - 18 Şubat 2018, 21:56:29
Arduino kartınız hangisi.

Devre bu haliyle 145mA akım çekiyor.

Arduino Uno kullanıyorum 3.3v için harici beslemede kullandım ama durum hiç stabil değil.  STM32F103 ile deneme yapacağım en azından modül çalışıyor.

Endorfin35+

Bu modul ile ilgili yeni konu acmistim. Ama burayi simdi gordum. Bende modulu bir turlu calistiramadim. Kod kutuphane vs bircok sey denedim. Sonunda modullerin imalat hatali olduklarini tespit ettim. Bendeki iki modulde de aynj yerde eksik baglanti cikti. Kablo ile kopruleyerek hallettim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,72698.0.html
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Serefer

Merhaba,

Bu konu icin cözüm üretebildiniz mi?

Benzer bir sorunu ben de yasıyorum ve cözemedim. Cözüm üretebildiyseniz paylasabilirseniz cok sevinirim.

Tesekkürler