12v G4-led ampül dim edilebilir mi?

Başlatan mir_as82, 18 Şubat 2018, 17:18:06

mir_as82

Aşağıdaki led ten 5 tane var, bunları dim modülü ile dimleyebilir miyim?

Meanwell in lcm-25 modülü ile dimleyebilir miyim?

mustafa_cmbz

Üzerinde driver var gibi...olmaz diye biliyorum.

mir_as82

Üzerinde kendi driveri mi var?
Driverin girişi kaç Volt?ve ac/dc mi?
Driverin çıkışı sabit akım 12 V mu?

cetin1990

Driver çıkışı ampulün içinde oluyor. Çıkış kaçvolt kaç amper?orasını ölçmek veya değiştirmek için ampülü kırmak gerekir.
Çıkışı Sabit akım olsa gerek. Giriş AC-DC 12V.

mir_as82

Yani sizin verdiğiniz led, hem 12vdc hemde 12vac besleme ile çalışabiliyor ? Kendi içinde driver ledi dc gerilim ve sabit akım ile mi sürüyor?Peki öğrendik diyelim çıkışın kaç volt ve amper olduğunu. Dim leme olayını nasıl yaparız?

Sozuak

Sürücü entegrenin ismini okuyabiliyorsanız verikağıdına bakın ama çoğu durumda dimleyemezsiniz. Dimlenebilenleri de var ama dışarıdan yapısal bir farklılıkla anlaşılabiliyormu ben de bilmiyorum. Üzerinde 9 tane benzer tip 40-60 watt halojen olan avizeyi dimleyerek kullanıyordum. Hepsini led tabanlı ampül ile değiştirince dimmeri kaldırdım denemedim bile. Şöyle yapabilirsiniz. Uçlarına 220 volttan bariz farklı bir ac voltaj uygulayın ne derece kısık yandığına bakın. universal bir sürücü ise 220 volt ile 100 volt aralığında aynı parlaklıkta yanacaktır. Dimlemeye izin veriyorsa ara değerlerde ışık kısılır. Tabi dimmerin kıyılmış dalga şeklinin de ne derece sağlıklı çalıştıracağı soru işareti özellikle bu tip aktif elemanlı ampullerde.

cetin1990

Dimleme için Ledsiz olan ampül seçilir.

mir_as82

cetin1990

Resimdeki G4ün girişi, 12V ac - DC

mir_as82

Benim elimdeki led te aynen bunun gibi. Peki bu ledin benzerinin dim edilebilir türünü bulabilir miyim ?