radyo dalgalarının enerjisi ile led yakmak mümkün mü?

Başlatan guardian55, 19 Şubat 2018, 01:09:58

guardian55

hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunarım. kimi evet kimi hayır demiş kimi mikrovolt seviyelerinde derken kimileri 5 volt aldığını idda etmiş bir belirsizlik söz konusu galiba :D
Alıntı yapılan: algorist - 19 Şubat 2018, 23:10:39
Umudunu kırmak istemem ama Sadece anten tasarımı Doktora tezi konusu.
amacım anten tasarlamak değil sadece elektromanyetik dalgalar ile led yakmak. googleda ev yapımı anten diye aratınca tonla anten buldum. yagi uda antenlerin
yapımı basit gibi şu devreyi kurup yagi uda anten taksam bir ledi yakamaz mıyım? bence yanar ya led sonuçta verimliliği çok yüksek bir eleman.
Alıntı yapılan: serkan_48 - 19 Şubat 2018, 23:14:10
Bir led yakmak icin daha kolay yontemler varken neden daha zoruna yoneliriz ben bunu anlamis degilim.

Yazim konu sahibine direkt bir mesaj degildir yanlis anlasilmasin. Normaldede bu ve benzeri sorularla karsilasiyorum ondan yazmak istedim.
proje ödevimiz elektrik enerjisinin üretilmesi ve harcanması. projenizin kalitesine değil emeğinize bakarım güneş pili koyup araba yapsanız 10 üzerinden 1 anca alırsınız dedi hoca. bende aklıma böyle bir fikir gelince uğraşayım dedim. Gerçi proje olmasa gene uğraşacaktım orası ayrı amaç öğrenmek :P

Alıntı yapılan: sayangku - 20 Şubat 2018, 08:56:28
sa ben çok eskiden yakmıştım bir ledi  bu linkteki devreyi kur açıklama felan var zaten ama daha fazlasını
isteme :) bide kırmızı led kullan 3 mm lik hobi olarak yaparsın işte

http://www.kendinyapsitesi.com/kendin-yap/havadan_elektrik_ureten_cihaz-3807.html
çok teşekkürler.
Alıntı yapılan: HexfeT - 20 Şubat 2018, 10:00:36
Tesla, bobin, anten, led, diyot, kaşık, beleş enerji, çocuğunu yüzyılın dehası gibi pazarlayan baba ve bunu yutan ciddi kurumlar içerir.

https://www.youtube.com/watch?v=otjvUz7qKXc&t=566s
video efsane kanal efsane. gene harika bir kanal çıktı karşıma çok teşekkürler.

Alıntı yapılan: Sozuak - 20 Şubat 2018, 08:10:20
Radyo vericisinin dibinde değilseniz yakamazsınız. Şehir içinde  radyo sinyalleri mikrovolt düzeyindedir. Kendi üreteceğiniz dalgalarla yakabilirsiniz ama mesafe santimetrelerle sınırlı olur.
yakınlarda radyo istasyonu var mı hiç bilmiyorum fakat baz istasyonu var yakında kabaca 200 metre mesafede. bakalım yagi uda anten yapıp deneyeceğim devreyi kurunca sonucunu paylaşırım hepinize çok teşekkürler.

Kabil ATICI

Bu konuda çalışmak istiyorsan,
mühendislik matematiği,
elektromagnetik alanlar
dalga teorisi,
antenler
gibi dersleri iyi irdelemen, ve konuların fiziksel ortamdaki karşılıklarını iyi kavraman gerekiyor.

Gerçekten bitirme tezi olarak almak istiyorsan, sandığından daha az zamanın var, konu üzerinde çalıştıkça  zevkli bir uğraş edinmiş olursun. Hatta tezi almadan tezin hazır olur. (derslerini ihmal etmeden!)

ambar7

ipek

ilk olarak bir Germanyum diyot bulup bunun serisine  bir kırmızı led buların uçlarınada 3 cm çapında dağılmadan durabilecek,2 tur sarıp,cep Telefonu  arama modundayken anten kısmına yaklaştırdığınızda yandığını görürsünüz.
robotik malzeme Ardunio ıvır zıvır satan mağazalarda kablosuz şarz kitleri satılmakta bunların çıkışı 5 volt akım sınırlama direnci ile gayet rahat ledler bağlayabilirsiniz..

şimdiye kadar yazdıklarım Kinetik enerji sınıfına girmaz, zira almak için bir şeyler vermelisiniz.

75 senesinde ilk Elektor necmuasında meraklı bir Norveç'li, Aurora ışıklarını uçan daire sanıp,yerden yüksekliği 2 metre olan 100 küsür metre yere paralel yuvarlak daire anten yapmış, hesapta uçan daire bu halka civarında dolaşırsa gerilim yükleyecek germanyum diyotlardan oluşturduğu köprüye bir buzzer bağlamış,her gece çalmış buzzer dışarı çıkmış bir halt yok,sonra farketmiş,Statik elektrikli rüzgar ve Gece gelen Radyo istasyonları anteni indüklüyor,tabi günümüzde bu kadar güçlü Orta dalga ve uzun dalga vericileri enerji polikaları yüzünden alayı hurdayı boyladı,FM radyo ve Televizyon vericileri bu etkiyi gösteremiyor...

mehmet

Bu zaten bazı kahve dükkanlarında mevcut
ve çalışıyor. Masaya cep telefonunuzu bırakınca
şarj olmaya başlıyor. Uyumlu değilse uygun
bir bağdaştırıcı alıp işleme devam edebilirsiniz.

Ancak uzak mesafeler için, havaya bu kadar
enerji vermek ne kadar doğru olacaktır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sayangku

Alıntı yapılan: mehmet - 22 Şubat 2018, 01:07:15
Bu zaten bazı kahve dükkanlarında mevcut
ve çalışıyor. Masaya cep telefonunuzu bırakınca
şarj olmaya başlıyor. Uyumlu değilse uygun
bir bağdaştırıcı alıp işleme devam edebilirsiniz.

Ancak uzak mesafeler için, havaya bu kadar
enerji vermek ne kadar doğru olacaktır.

hocam bildiğim kadarı ile telefonlarında desteklemesi lazım çünkü alıcı kısmı olmadan şarj olmaz verici kolay  https://www.direnc.net/5v-2a-kablosuz-sarj-modulu alıcı kısmını her telefonlar için  wifi den felan olsaydı bende yapardım kullanıcı dicek bu şarj olmuyor felan :) anlat dur desteklemesi lazım diye