Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

mmcsd.c / fat.c kütüphaneleri

Başlatan makine_terbiyecisi, 19 Şubat 2018, 08:50:07

makine_terbiyecisi

Merhaba arkadaşlar,

Bir SD kart projesi için CCS C 'nin kendi kütüphanelerini kullanıyorum.

1- mmcsd.c kütüphanesini çalıştırdım. Böylece SD kartın ilgili sektörlerine veri yazıp okuyabiliyorum.
    Bu da donanımsal bir hatamın olmadığının göstergisi olduğunu düşünüyorum.
    Donanımsal olarak SDI, SDO, SCK uçları 4.7k dirençleri pull-up yaptım.

2- Başta CCS C nin kendi kütüphanesi olmak üzere internette bulduğum hemen hemen bütün kütüphanelerde SD karta veri yazıp okuyabiliyorum
    ama fat kısımları çalışmadı. 

3- SD kartı önce FAT16 formatında denedim olmadı, sonra FAT32 olarak formatladım denedim yine olmadı. Hiçbir şekilde tepki vermiyor.

4- Yapmak istediğim bir text dosyasına veri yazıp okumak. Bir nevi bir datalogger diyebiliriz.

> Program sürümü: CCS C sürümü 5.015
> Mikrodenetleyici : dsPIC33
> SD kart boyutu  : 1 GB

İyi çalışmalar...
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

OptimusPrime

Sorunun cevabını bilmiyorum ama fikr verir diye yazıyorum. Fat kütüphanesi daha hızlı erisiyor olabilir bu duurmda yukarı çeken dirençleri azaltman gerekir. Birde fat kütüphanesi ni kullanırken cagirdigin fonksiyonların donuslerini takip et. bu da hatayi biraz daha izole etmeni sağlar. Bir yerde sapitiyor olabilir
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 19 Şubat 2018, 09:58:11
Sorunun cevabını bilmiyorum ama fikr verir diye yazıyorum. Fat kütüphanesi daha hızlı erisiyor olabilir bu duurmda yukarı çeken dirençleri azaltman gerekir. Birde fat kütüphanesi ni kullanırken cagirdigin fonksiyonların donuslerini takip et. bu da hatayi biraz daha izole etmeni sağlar. Bir yerde sapitiyor olabilir

Fat kütüphanelerini zaten takip ediyorum. Hatta bazı yerlerde değişiklikler yaptım deneme amaçlı.
Ama ne yaptıysam olmadı. Fat yaparken kritik birşeyi gözden kaçırıyorum heralde. Ama ne olduğunu bulamadım.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #