Akım Trafosu

Başlatan yldzelektronik, 22 Şubat 2018, 14:32:07

yldzelektronik

LEM marka akım trafom var.

Bu sensörü kullanarak akım ölçmek istiyorum. Trafonun çıkışı ac. Bunu mcu adc ile ölçebilmek  için ne yapmam gerekir?

Sinyalin tepe değeri 330 mV gibi. Opamp ile sinyali yükseltip pozitif alternansı almam yeterli olur mu? Veya bir diyot ile sinyali doğrultsam diyorum ama ne kadar gerilim düşümü olacak bilemediğimden biraz çekiniyorum.

Öneriniz ne olur?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

foseydon

http://www.lem.com/hq/en/content/view/261/200/

Hocam surdaki know how yazan dokümana bir bak. Burada detaylı şekilde yazıyor olması lazım. Şu an cepten yazdığım için dokümana bakamadim. Fakat bunun içerisinde len in tüm akım trafoları için uygulamanın nasıl olacağına ve harici bileşenlerin nasıl seçilmesi gerektiğine kadar çok detaylı bilgi vardı.

OptimusPrime

LEM cikisi Vcc/2 civarinda salinirsa adc ile rahatca ac akim okunabilir.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

yldzelektronik

Öncelikle teşekkürler.

Konuyu anlamaya çalışıyorum. Akım trafosunun (ato-60-b333-d10) datasheet i derki 100k burden direnci bağla. Bu da iki ucu direnç üzerinden birbirine kısa devre etmek demek. Böyle bir durumda sorun olmayacak mı?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

foseydon

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 27 Şubat 2018, 15:37:42
Öncelikle teşekkürler.

Konuyu anlamaya çalışıyorum. Akım trafosunun (ato-60-b333-d10) datasheet i derki 100k burden direnci bağla. Bu da iki ucu direnç üzerinden birbirine kısa devre etmek demek. Böyle bir durumda sorun olmayacak mı?

Hocam niye sorun olsun? Birden dediği measurement direnci. Çıkışı akım olarak veren trafonun çıkışına konularak akımı voltaja çeviriyorsun. Ölçüm aldığın noktadaki akım ile direnç üzerindeki voltaj oranlı olacaktır. Buna göre akımı bulacaksın.

yldzelektronik

Söylediklerinize göre şema şöyle oluyor:

Burada R1 trafonun datasheet inde burden direnci için verilen değer.

Değeri xx olarak belirtilmiş dirençleri +-0,333V a göre tekrar hesaplamak gerekiyor. Doğru mu?

Bir de ben bunu pilli bir uygulamada kullanmak istersem kullanmam gereken opamp ne olmalı?

Bir de anlamak için soruyorum.

Şemaya göre U1:B referans gerilim için kullanılıyor. Doğru mu?